Cilat janë përbërësit kulturorë dhe si klasifikohen ato?

Komponentët kulturorë janë pjesë e karakteristikave të përbashkëta që përcaktojnë se një person i përket një grupi ose kombi. Ato janë ato elemente me të cilat përcaktohen veçantitë e njerëzve nga një mjedis i caktuar fizik.

Kultura është një koncept i gjerë që karakterizon një popullatë në shfaqjet e saj artistike, gjuhën, historinë, gastronominë dhe madje edhe mënyrën e veshjes. Ato janë manifestime të mësuara, të cilat zakonisht janë transmetuar nga brezi në brez.

Kultura përcaktohet nga një mekanizëm adaptimi, i cili konsiston në aftësinë e individëve për t'iu përgjigjur mjedisit në përputhje me ndryshimet e manifestuara në rendin e këtyre zakoneve të zakonshme për një grup shoqëror (zakonisht të përcaktuara nga kufijtë territorialë).

Komponenti kulturor dhe karakteristikat e tij

Në përbërësit kulturorë të një kombi, karakteristikat e përgjithshme të konceptit të kulturës janë të dukshme, e cila përcaktohet nga një grup veprimesh të mësuara dhe të fituara nga një grup i veçantë, i cili i bën ata të ndiejnë identitet me aktivitete dhe veprime të caktuara. Në përgjithësi, ne mund ta karakterizojmë një kulturë si më poshtë:

 • Ndikon në të gjithë aktivitetin njerëzor, sepse është pjesë e asaj që jemi, dhe mënyrën se si e perceptojmë dhe lidhemi me botën.
 • Kultura është veprim, sepse është një realitet që përfshin aktorë të ndryshëm, duke u jetuar nga njerëzit, që përkthehet në mënyra veprimi që shënojnë ngjarjet e përditshme të një grupi njerëzish.
 • Njerëzit priren të ndiejnë përbërësit e një kulture si pjesë të qenies së tyre, ata i jetojnë ata sikur të ishin elementë të individualitetit të tyre.
 • Ato janë zakone që janë zyrtarizuar përmes pranimit të një grupi, megjithëse nuk janë plotësisht të sakta, masivizimi i tij është ai që i jep asaj mbështetje dhe vlefshmëri.
 • Ato janë mënyra të ndara nga një shumësi njerëzish, ajo që e bën një pjesë të zakonshme të një kulture është pranimi i dhënë nga një masë njerëzish.
 • Ju nuk keni lindur me kulturë, kultura mësohet, prandaj, nuk ka përbërës biologjikë / trashëgues që përcaktojnë ekzistencën e saj; dhe megjithëse mund të përhapet nga një brez në tjetrin, kjo bëhet përmes të mësuarit, dhe jo me përhapjen e faktorëve gjenetikë.
 • Objectiveshtë objektive dhe simbolike.

Komponentët kulturorë

Kultura është një grup dinamik që tenton të përshtatet me mjedisin fizik dhe shoqëror dhe me risitë e të gjitha llojeve që prodhohen. Asnjë kulturë nuk mund të mbetet statike, edhe kur ato ruajnë thelbin e tyre, nuk ka kulturë që nuk mund të ndryshojë, ato janë dinamike, ndryshojnë, evoluojnë, pasi ato duhet të përshtaten me kushtet e reja fizike, sociale dhe politike që rrethojnë zhvillimi Ata që i rezistojnë ndryshimit, ato që nuk i përshtaten inovacioneve, këto kultura janë të destinuara të zhduken, pasi ato izolohen dhe një kulturë e izoluar zhduket. Kulturat më të shkathëta, megjithëse shpesh duken të prekshme, për shkak të ndikimit të jashtëm të mundshëm, kanë një shans të madh për të mbijetuar, megjithëse edhe në këtë rrugë ose tranzit, ata lehtë mund të humbin disa nga karakteristikat e tyre, të cilat shpesh përcaktohen si përbërës kulturorë, të cilat janë elementët themelorë që përcaktojnë një kulturë specifike, ndër to mund të përmendim:  

Njohuri dhe besime

Njohuritë kolektive në lidhje me tema të ndryshme dhe mënyra sesi të veprohet në lidhje me to, është pjesë e kulturës dhe kjo është dëshmi se faktori kulturor është i përfshirë në procesin e të mësuarit të njerëzve. Pjesa e besimeve përcakton shpjegime që nuk janë plotësisht të vërteta, dhe as nuk kanë mbështetje shkencore, dhe që megjithatë përbëjnë shpjegime të përhapura brenda një grupi shoqëror në lidhje me fenomenet dhe proceset.

Nga shoqëritë ose popujt më primitivë deri te shoqëritë më komplekse ose të përparuara, të gjitha grupet shoqërore dinë të përballen me detyrat e përditshme, çfarë duhet bërë çdo ditë në mënyrë që të mbijetojnë pavarësisht nga besimet, ideologjitë ose vlerat e tyre.

Politikë

Trendet politike dhe zhvillimi i kombit janë pjesë e ndërtimit të manifestimeve kulturore dhe mësimit të mënyrave për të vazhduar më tej.

histori

Ngjarjet historike që rrethojnë zhvillimin e një grupi të caktuar shoqëror janë pjesë e karakteristikave që përcaktojnë vendosjen e zakoneve në zona të tjera, pasi ato vendosën të mësuarit në qytete.

Ngjarjet historike me rëndësi brenda përbërësve kulturorë janë ato që shënuan fillimin e një grupi shoqëror. Për ta, popujt përdorin ruajtjen e tyre si një kujtesë të autonomisë së tyre, në mënyrë që t'u transmetojnë brezave të ardhshëm identifikimin me karakteristikat e njerëzve të tyre të origjinës.

Art

Sidomos në këtë artikull dëshmohet manifestimi i veçantive të popujve, i përcaktuar kryesisht nga transmetimi i njohurive nga brezi në brez. Këtu përfshihen manifestime të tilla si piktura, muzika, shkrimet, tregimet, etj.

gjuhë

Edhe kur anëtarët e kulturave të ndryshme flasin të njëjtën gjuhë, veçoritë e tyre i çojnë ata të zhvillojnë dialekte të ndryshme, në të cilat ndërhyjnë faktorët mjedisorë dhe socialë. Dialekti përcakton shqiptimin, shprehjet dhe kombinimet e fjalëve.

gastronom

Ajo përcakton ushqimet që hamë, kombinimin e produkteve, llojin e dietës që ndjekim. Në përgjithësi, kombet kanë pjata tipike që i përcaktojnë dhe identifikojnë ato.

Vishen

Përcaktoni kodet zyrtare për tu përdorur në raste të ndryshme. Gjithashtu përcakton ngjyrat dhe veshjet.

Transmetimi i përbërësve kulturorë

Siç e kemi përmendur tashmë, kultura nuk është një fakt biologjik, por përkundrazi ka një karakter shoqëror, prandaj, përhapja e saj përcaktohet nga të mësuarit që rrjedh nga kontakti me individë të tjerë.

 • Përmes një procesi të socializimit ne fitojmë kulturë, që nga lindja jonë, dhe më të rëndësishme në fazën e fëmijërisë. Sidoqoftë, ky proces vazhdon gjatë gjithë jetës sonë, pasi ne fitojmë kulturë duke mësuar.
 • Pasi ta fitojmë atë, ne e bëjmë atë pjesë të strukturës sonë personale në një mënyrë natyrale, pa qenë të vetëdijshëm për të, nuk është diçka e imponuar.
 • Më në fund ne i përshtatemi mjedisit shoqëror dhe e bëjmë tonën, dhe ai përbërës kulturor bëhet pjesë e karakteristikave tona personale, në mënyrë që individi të ndihet plotësisht i identifikuar me to.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.