Ne ju paraqesim përbërësit natyralë të tokës

Planeti tokë ka një zonë mjaft të madhe në të cilën mundeni vëzhgoni përbërës të ndryshëm natyrorë që përbëjnë jetën ekzistuese në të, të cilat janë klasifikuar në grupe të ndryshme për të qenë në gjendje t'i studiojnë ato më lehtë, siç janë fauna, flora, klima, atmosfera, lehtësimi, ndër shumë të tjera.

Ekzistenca e të gjithë këtyre përbërësve nuk varet nga ndërhyrja e punës njerëzore, sepse ato janë konceptuar indigjenisht nga planeti tokë dhe shumë agjentë bashkëpunues.

Për të lokalizuar më lehtë secilin nga përbërësit e këtij lloji, është e nevojshme të dihet se si ndahet toka, procedura e së cilës është shumë e lehtë të dihet sepse ekzistojnë tre lloje sipërfaqesh, hidrosfera, e cila i referohet të gjithë sipërfaqes detare ., litosfera që përfshin gjithçka që konsiderohet si tokë, ose tokë, dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, atmosfera, e cila është ajo që përfshin gjithçka ajrore siç janë gazrat dhe qielli në përgjithësi.

Komponentët natyrorë të tokës

Toka është planeti i vetëm në sistemin diellor ku mund të ekzistojë jeta, dhe jo vetëm një lloj i jetës, por qindra miliona specie të ndryshme që ndajnë sipërfaqen e tokës. në sajë të kapacitetit të të njëjtit për të qenë në gjendje të sjellë këto. Komponentët natyrorë nuk kanë nevojë për ndërhyrje njerëzore dhe ato gjenden në të gjithë sipërfaqen e tokës.

Planeti tokë ka një forcë tërheqëse shumë të fortë e cila u quajt gravitet, dhe në sajë të saj mund të vërehet se si elementet qëndrojnë në tokë, më e lehta është pak larg sipërfaqes, por brenda zonës së tokës siç janë gazrat , dhe ato të rënda si trupa të ngurtë dhe lëngje që janë afër bërthamës së të njëjtave vajza.

Një ngjyrë e thellë blu është karakteristikë vetëm e planetit tokë, e cila jepet nga sasia e ujit në trupin tokësor, i cili mbulon afërsisht 70% të të gjithë sipërfaqes, dhe në të njëjtën kohë trupat e gaztë mund të vërehen nga rrethinat e planetit , të cilat janë ato që vërejnë praninë e gazrave fisnikë në të.

Këtu janë përbërësit natyrorë që mund të gjenden në planetin tokë, dhe rëndësinë që ka secili në sistemin e jetës të përfshirë në planet në përgjithësi:

Toka

Kuptohet që toka është i gjithë planeti në përgjithësi, i cili përputhet me procese të ndryshme që janë jashtëzakonisht të nevojshme për të ekzistuar jeta në sipërfaqen e saj, siç është kapja e energjisë së rrezatuar nga dielli në një formë të valës së shkurtër, e cila më pas emetohet në një formë të valës së gjatë e cila nuk është aq e lehtë për t’u larguar nga atmosfera e tokës, sepse me të është e mundur të prodhohet jeta brenda planetit.

Falë procesit të mbajtjes së energjisë diellore brenda planetit tokë, shumë forma të jetës mund të ekzistojnë, për shkak të faktit se në këtë energji ka shumë vitamina të nevojshme për rritjen e njerëzve dhe bimëve, për shembull, ata përdorin rrezet ultraviolet për të të jetë në gjendje të marrë energji përmes një procesi të njohur si fotosintezë.

Ujë

Shtë një nga përbërësit më të rëndësishëm natyrorë për ekzistencën e jetës në planetin tokë, pasi është ushqimi kryesor i tij. Ju mund të shihni ujë në forma të ndryshme në sipërfaqen e tokës si dete, liqene, lumenj, pellgje, ndër të tjera, dhe në total ato mbulojnë 70% të të gjithë planetit, dhe këtu lind ngjyra blu përkatëse që mund të dëshmohet kur shikoni fotot e planetit,

Uji është një element i lëngët dhe është pjesë e një cikli të komplikuar për të qenë në gjendje të ekzistojë, i cili përbëhet nga ndryshime të ndryshme të përbërësit si i tillë, duke qenë në gjendje të arrijë nga një gjendje e ngurtë që është më e vështira, në më të shpërndara dhe dritë që do të të jetë ai i gaztë.

Ky komponent është një nga faktorët kryesorë rregullues të ndryshimit të klimës, dhe në të njëjtën kohë luan një rol shumë të rëndësishëm në bimësinë që mund të ekzistojë në një territor të caktuar.

Atmosfera

Atmosfera mund të përkufizohet si shtresa e ajrit që gjendet në të gjitha mjediset e planetit tokë, dhe pikërisht në të janë të gjitha gazrat ekzistues në planetin tokë, të cilat janë jashtëzakonisht të rëndësishme për jetën, si shumica e përbërësve natyralë.

Ndihma

Kur flasim për lehtësim për nga përbërësit e natyrës, ky term i referohet formave që mund të ndodhin në sipërfaqen e tokës, ose llojit të tokës që mund të gjendet.

Relievi është një faktor shumë i rëndësishëm në ndryshimin e klimës në përgjithësi, Sepse varësisht nga lartësia e tij mund të ketë një shkallë më të lartë të ftohtit sesa zonat e tjera më të ulëta.

Sipas llojeve të ndryshme të relievit që mund të gjenden në tokë, ekziston një klasifikim i madh i tokave dhe llojeve të mjedisit si xhungla, pyje, ndër të tjera.

Moti

Klima është padyshim përbërësi më i rëndësishëm natyror i të gjithë grupit për shkak të saj varet nga origjina e jetës në zona të ndryshme të tokës dhe emërtimi i rajoneve të natyrës si i tillë, megjithëse në realitet varet nga shumë faktorë të tjerë që duhet të përcaktohen plotësisht si uji, lehtësimi, ndër të tjera.

Fauna dhe Flora

Brenda kësaj fushe janë shumica e qenieve të gjalla që mund të banojnë brenda një zone të caktuar, Megjithëse ekzistenca e tyre dhe speciet e gjetura në zona të tilla varen nga sasia e ujit, klima që ekziston, në mënyrë që të përcaktohet nëse jeta e disa specieve është e qëndrueshme atje.

Në secilin rajon të botës, speciet evoluojnë ndryshe, një shembull i kësaj mund të jenë arinjtë polarë, të cilët, kur evoluojnë në një mjedis me të ftohtë ekstrem, ndryshojnë leshin e tyre dhe shumë karakteristika për t'i ndihmuar ata të ekzistojnë në polet e botës, ndërsa nxehtësia arinjtë janë të gjithë më të ngjashëm.

Bimët varen shumë nga klima dhe sasia e ujit që mund të ekzistojë në një zonë të caktuar, megjithëse ekzistenca e tyre mund të vërehet edhe në vende të thata si p.sh. një shkretëtirë ku mund të gjesh bimë të ngjashme me kaktusin që janë bimë me aftësinë për të ruajtur shumë ujë brenda vetes.

Në botë ka shumë komponentë përveç atyre të përmendur këtu, por ato nuk do të ishin më pjesë e temës sepse qenia njerëzore ka qenë e ngarkuar të vërë dorën në mënyrë që ato të mund të kryhen, një shembull i tyre mund të jetë përbërësit, politikë, ekonomikë dhe socialë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Andrea dijo

    A janë të gjithë ata?