Përfitimet fizike dhe psikologjike të Tai Chi Chuan

Përfitimet fizike dhe psikologjike të Tai Chi Chuan.Tai Chi Chuan kërkon të harmonizojë trupin, mendjen dhe shpirtin përmes lëvizjes.

Shumë prej nesh kanë një perceptim të Tai Chi Chuan si një seri të ngadaltë lëvizjesh të kryera nga burra të moshuar në një park. Asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. Praktika Tai Chi kërkon forcë, durim, fleksibilitet dhe përqendrim të madh. Nje lloj të menduarit në lëvizje që promovon shëndet të mirë dhe jetëgjatësi.

Përfitimet fizike të Tai Chi

Nga pikëpamja fiziologjike, Tai Chi:

1) Gjallëron duke rritur rrjedhjen e lëngjeve nëpër trup si dhe skuqjen e nyjeve limfatike.

2) Praktika e tij rrit rrahjet e zemrës dhe rrjedhën e gjakut.

3) Stimulon ekuilibrin dhe forcën fizike, duke rritur fleksibilitetin.

Përfitimet psikologjike.

1) Tai Chi forcon vëmendjen.

2) Mendja zbrazet dhe përqendron vëmendjen e saj në frymëmarrje, duke e harmonizuar atë me lëvizjen e trupit.

3) Tai Chi promovon ekuilibrin psikik, zvogëlon ankthin, rrit vëmendjen dhe përqendrimin, dhe në përgjithësi mbështet një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies psikologjike.

Nëse praktika e Tai Chi Chuan bëhet me sinqeritet, përulësi dhe qëllim të mirë, kjo mund të sjellë vetëm gëzim dhe paqe.

Unë ju lë me një video shumë të pazakontë, Darth Vader duke bërë Tai Chi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.