Teknikat e vëmendjes tregojnë përfitime shëndetësore

Teknikat mendore të Mindfulness (vëmendje), duke përfshirë meditimin Zen, kanë përfitime të provuara për njerëzit me probleme të shëndetit fizik dhe mendor, sipas një raporti të botuar në Journal of Psychiatric Practice.

«Një përmbledhje e gjerë e terapi duke përfshirë meditimin e ndërgjegjësimit është treguar e efektshme kur përdoret në kombinim me terapi më konvencionale »sipas Dr. William R. Marchand, një prej psikiatërve hulumtues.

Mindfulness

Mendja është përshkruar si praktikë e mësoni të përqendroheni në përvojën e momentit aktual me një qëndrim kurioziteti, hapjeje dhe pranimi. Me fjalë të tjera, praktika e ndërgjegjësimit thjesht po përjeton momentin e tanishëm, pa u përpjekur të ndryshojë asgjë.

Hetimi u përqendrua në tre teknika

• Meditimi me Zen, një praktikë shpirtërore budiste që përfshin praktikimin e vëmendjes. Zakonisht përqendrohet në kuptimin e modeleve të frymëmarrjes.

• Zvogëlimi i stresit i bazuar në mendje (REBAP), një metodë laike e përdorimit të ndërgjegjësimit budist që ndërthur meditimin me elemente të yogës, edukimit të stresit dhe strategjive të përballimit.

• Terapia njohëse e bazuar në mendje (TCAP): kombinon REBAP me parimet e terapisë njohëse (p.sh. njohja dhe shkyçja e mendimeve negative) për të parandaluar rikthimin e depresionit.

Dr. William R. Marchand gjeti prova që kanë REBAP dhe TCAP një "spektër i gjerë" i efekteve pozitive kundër depresionit, ankthit dhe gjithashtu mund të ulë shqetësimin psikologjik në përgjithësi. Bazuar në provat, TCAP mund të jetë 'shumë i rekomanduar' si një shtesë e trajtimeve konvencionale (trajtim shtesë) për depresionin unipolar dhe si një promovim i shëndetit të përgjithshëm psikologjik tek njerëzit e shëndetshëm.

Kishte gjithashtu prova që meditimi me Zen dhe TCAP ishin e dobishme në trajtimet plotësuese për menaxhimin e dhimbjes.

Si funksionojnë këto praktika që ndikojnë në shëndetin fizik dhe mendor? Dr. Marchand vëren se hulumtimet e fundit tregojnë ndikimin e praktikave të vetëdijes në strukturën dhe funksionin e trurit, të cilat pjesërisht mund të shpjegojnë përfitimet e tij psikologjike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alma Marisela Salazar Arce dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit për komentin tuaj Alma.