Zbuloni përfitimet shkencore të meditimit (dhe praktikojeni çdo ditë)

Kjo video është një perlë e vërtetë që mbledh të gjitha përfitimet e provuara që meditimi ka në trurin tonë.

Ju mund të aktivizoni titrat në Spanjisht duke klikuar në ikonën e vogël drejtkëndëshe që shfaqet në këndin e poshtëm të djathtë të luajtësit:

[shpërndarje mash]

9 fakte të tjera në lidhje me përfitimet e provuara të meditimit.

qen meditues
1. Kapërceni stresin (Shkolla Mjekësore e Universitetit të Massachusetts, 2003).

2. Rritja e krijimtarisë (ScienceDaily, 2010)

3. Kultivoni zakone të shëndetshme që çojnë në humbje peshe (Journal Emotion, 2007)

4. Përmirëson tretjen dhe ul presionin e gjakut (Shkolla Mjekësore e Harvardit)

5. Ul rrezikun për të pasur një sulm në zemër (The Stroke Journal, 2009)

6. Ndihmon në kapërcimin e ankthit, depresionit, zemërimit dhe konfuzionit (Mjekësia Psikosomatike, 2009)

7. Ul perceptimin e dhimbjes dhe përmirëson përpunimin njohës (Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Wake Forest, 2010)

8. Rritni vëmendjen dhe vëmendjen tuaj (Universiteti i Wisconsin-Madison, 2007)

9. Rritni madhësinë e organit tuaj më të rëndësishëm: trurit tuaj! (Gazeta e Universitetit të Harvardit, 2006)

Përveç këtyre përfitimeve të provuara shkencërisht të meditimit, meditimi ka shumë përfitime të tjera.

23 Përfitimet Psikologjike

1) Ndërtoni vetëbesim më të madh.

2) Rrit nivelet e serotoninës.

3) Zgjidh fobitë dhe frikën.

4) Ndihmon në kontrollin e mendimeve.

5) Përmirëson vëmendjen dhe përqendrimin.

6) Rritni kreativitetin.

7) Koherenca e rritur e valëve të trurit.

8) Përmirëson aftësinë e të mësuarit dhe kujtesën.

9) Ndjenja e rritur e vitalitetit dhe përtëritjes.

10) Rritja e stabilitetit emocional.

11) Përmirësoni marrëdhëniet.

12) Zhvilloni intuitën.

13) Përmirësoni marrëdhëniet në shtëpi dhe punë.

14) Zhvilloni vullnetin.

15) Zhvilloni pjekurinë emocionale.

16) Promovon një personalitet të qëndrueshëm, më të ekuilibruar.

17) Tolerancë më e madhe.

18) Siguroni gjakftohtësi për të vepruar në një mënyrë të vëmendshme dhe konstruktive.

19)
Ju duhen më pak orë gjumë për tu rikuperuar nga mungesa e gjumit.

20) Tendenca për tu shqetësuar zvogëlohet.

21) Ndihmon për të bërë gjykime më të sakta.

22) Mendimi i shqetësuar zvogëlohet.

23) Duhet më pak kohë për të fjetur. Isshtë e dobishme për pagjumësinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.