Çfarë është përhapja e njerëzve dhe pse po shkakton një trazim të tillë

Për disa njerëz, përhapja e njerëzve është një mënyrë për të mosrespektuar ata që janë para tyre. Isshtë një mënyrë që burrat të ulen me këmbët e hapura dhe për disa është e patolerueshme. Për të tjerët, është thjesht një pozicion pa më shumë. Ajo që është e qartë është se përhapja e njerëzve krijon polemikë dhe është e rëndësishme të kuptohet se çfarë është dhe pse ndodh ...

Ishte në vitin 2014 kur ky term u bë i njohur, por ky problem është i njohur për disa vite, në të cilin duket se burrat zënë më shumë hapësirë ​​sesa është e nevojshme për t'u ulur, veçanërisht në transportin publik për të përhapur ose shtrirë shumë këmbët e tyre. Kjo sjellje po debatohet gjithnjë e më shumë, dhe duket se është arsyeja e shëndoshë që nëse ka pak hapësirë ​​dhe ka dy njerëz që duhet të ulen, duhet të mblidheni pak që të gjithë të përshtaten. Pastaj, Po në lidhje me përhapjen e njerëzve dhe pse po shkakton një trazim të tillë?

A është vërtet problem?

Për disa, ai me të vërtetë konsiderohet si një problem, veçanërisht në trena ose metro. Duket se pak më shumë se një e treta e popullsisë mashkullore që përhapet në metro kur ulen… pa e kuptuar. Ata nuk e bëjnë atë si provokim dhe as nuk duan të bezdisin pasagjerë të tjerë në transportin publik. Për më tepër, ka 5% të grave që gjithashtu ndihen të tilla dhe nuk e bëjnë atë për të 'ofenduar' popullatën mashkullore. Kjo është thjesht një mënyrë uljeje.

E cila është e vërtetë, që nëse ka ndonjë pasagjer që ulet me këmbë të zgjatura në mungesë të udhëtarëve të tjerë dhe se kur udhëtarët e tjerë ulen pranë tij nuk e korrigjojnë qëndrimin e tyre edhe pse makina është plot me njerëz, atëherë është një mungesa e respektit dhe edukimit bazë ndaj të tjerëve.

Ekziston një studim që tregon se burrat që kanë më shumë gjasa të bëjnë përhapjen e njerëzve janë midis 30 dhe 49 vjeç. Në moshat e mëdha përqindja është më e mirë dhe në grupmoshat mbi 50 vjeç është edhe më e zvogëluar.

Aktualisht ka pasur fushata në përpjekje për të eleminuar plotësisht këtë sjellje ose sjellje kur uleni në vende publike, por duket se kjo nuk ka qenë shumë e dobishme. Ka akoma burra (dhe gra) që rrinë duke rënë në shtrirje njerëzish.

Pse ndodh

Ka nga ata që shpjegojnë se përhapja njerëzore është një privilegj i rezervuar për burrat, sepse ata duan më shumë hapësirë ​​në situata të ndryshme, duke menduar për komoditetin e tyre dhe duke lënë mënjanë mirëqenien e të tjerëve. Domethënë, Ata apelojnë për faktin se njerëzit që kryejnë këtë lloj qëndrimi kur ulen në vende publike janë egoistë dhe të arsimuar dobët.

Someshtë sipas disave, një mënyrë për të shprehur fuqinë e tyre për të tjerët, sipas vizionit feminist, është një mënyrë për të lidhur pozicionin me patriarkatin, një mënyrë për të zënë më shumë hapësirë ​​për tu ndjerë më të moshuar dhe më të madhe se të tjerët, një mënyrë për të qenë superior ndaj të tjerëve dhe kjo gjithashtu ju lejon të ndjeni më shumë komoditet.

Të tjerë thonë se për disa burra të ulur me këmbë të mbyllura mund të jetë e dhimbshme për shkak të fizionomisë mashkullore. Ka edhe studiues që e bëjnë të qartë se burrat ulen më shpesh në atë mënyrë sepse me shpatullat e tyre më të gjera se ijet krahasuar me gratë, ajo mënyrë e të ulurit del pothuajse natyrshëm dhe nuk ju pëlqen asgjë e brendshme që duhet të shihni me fuqinë ose nënshtrimin e të tjerët ndaj tyre. Kjo do të thotë se hapësira e lënë midis gjunjëve korrespondon me hapësirën midis shpatullave afërsisht, kështu që këndi është më i gjerë.

Gjithashtu, duke hapur këmbët ata zënë më pak hapësirë ​​në kamionçinë në mënyrë që korridori të jetë më i lirë për të lëvizur sesa sikur të linin këmbët paralele me pjesën e përparme, të cilat zënë më shumë hapësirë ​​dhe mund të shqetësojnë pasagjerët kur kalojnë.

Ndoshta është diçka më kulturore?

Në të vërtetë nuk ka ndonjë shkak të qartë që shpjegon fenomenin e përhapjes së njeriut, është thjesht diçka që ndodh dhe që vazhdon të ndodhë sepse ekziston. Isshtë e pranishme në jetën e përditshme të kujtdo që përdor transport publik ose që ulet pranë njerëzve të tjerë në vende publike. Isshtë një pozicion i përgjithësuar tek burrat që megjithëse nuk përdoret nga 100% e burrave gjatë gjithë kohës, është mjaft i zakonshëm.

Aktualisht nuk dihet nëse ka një origjinë biologjike apo nëse përkundrazi është diçka më kulturore. Ajo që është e sigurt është se ky fenomen nuk po kalon pa u vërejtur dhe kjo është arsyeja pse ka njerëz dhe studiues që studiojnë arsyen e këtij fenomeni për të gjetur përgjigje. Ndoshta ka shumë të bëjë me gjenetikën dhe modelet kulturore që janë normalizuar me kalimin e kohës.

Në çdo rast, ajo që është e qartë është se ulja me këmbë të hapura ose të mbyllura në transportin publik, më shumë sesa nga kultura apo biologjikisht do të varet nga i njëjti person dhe se në asnjë rast një burrë që është ulur me atë sjellje nuk dëshiron të provokojë zemërim nga asnje. Ajo që nuk është e justifikueshme janë lëvizjet ose fushatat më radikale kundër këtij fenomeni që janë agresive dhe me pak respekt ndaj atyre që ndihen kështu, pa e ditur që me qëndrimin e tyre po shkaktojnë ndonjë lloj zemërimi në grupe të vogla.

Spërkatja e ujit ose zbardhuesit mbi pantallonat e burrave vetëm si një formë e pakënaqësisë me sjelljen nuk është e justifikuar dhe madje mund të thuhet se është në një farë mënyre një reagim agresiv ndaj sjelljes së pavullnetshme. Necessaryshtë e nevojshme të gjenerojmë vetëdije shoqërore për këtë dhe të jemi në gjendje të kuptojmë se një pozicion nëse shqetëson një tjetër duhet të korrigjohet, por pa kërkuar që kjo të përdorë dhunë. Bëhet fjalë vetëm për edukim dhe bashkëjetesë të bazuar në respekt për njëri-tjetrin, pavarësisht nga gjinia ... Nëse i shtrini këmbët në metro dhe ata shqetësojnë udhëtarët e tjerë, korrigjoni sjelljen tuaj dhe kaq.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.