«Përkëdhel mendjen tënde. Lexime dhe ushtrime për të tonifikuar dhe bërë mendimet tuaja më fleksibile », libër i rekomanduar

përkëdhel mendjen tënde Kam kënaqësinë t'ju rekomandoj një libër i shkëlqyeshëm nga César García-Rincón de Castro me titull «Përkëdhel mendjen tënde. Lexime dhe ushtrime për të tonifikuar dhe përkulur mendimet tuaja. »

César García-Rincón de Castro flet për librin e tij

Çdo mëngjes rregullojmë flokët para se të largohemi nga shtëpia, pse jo mendjen? Çdo natë lajmë dhëmbët, heqim përbërjen, bëhemi gati për të fjetur, por vetëm fizikisht, dhe pse jo mendërisht?

Neuroshkenca ka theksuar se mendja është plastike dhe e programueshme, se mund të kemi qasje në të sepse tani i dimë çelësat, dhe në këtë mënyrë mund ta programojmë dhe madje ta "riparojmë". Fantasticshtë fantastike, nuk mendon? Për më tepër, ushtrimi i tij shpesh dhe çlirimi i tij nga mendimet dhe imazhet toksike na ndihmon të rritemi në çdo mënyrë dhe të përmirësohemi në mënyrë eksponenciale.

Në këtë libër elektronik unë propozoj një seri ushtrimesh për të mbajtur mendjen tonë të shëndetshme, fleksibile, produktive dhe të aftë, si metafora të thjeshta të bazuara në NLP (Programimi Neuro-Linguistik). Por gjëja më e mirë është që, para se të blini librin, ju eksperimentoni pak, prandaj ju lë këtu me një nga ato ushtrime në libër bazuar në "spirancat":

Spirancat në NLP përbëhen nga stimuj vizualë (një ngjyrë, një peizazh, një foto), dëgjimore (një tingull, një ton i zërit, një fjalë) dhe / ose kinestetike (një objekt, një përkëdhelje, një ndjesi termike ose tjetër) që lidhin me një gjendje ose emocion të caktuar (siguri, siguri, qetësi ...) me të cilën ata më parë janë "ankoruar" dhe mjafton të provokojmë një nga ato stimuj në mënyrë që mendja jonë menjëherë të shkaktojë gjendjen ose emocionin shoqërues. Le të vendosim disa shembuj për ta kuptuar më mirë:

Nëse një fëmijë ndjente dashurinë dhe sigurinë e prindërve të tyre ndërsa përqafonte kafshën e tyre të mbushur, vetëm kafsha e mbushur më pas mund të sigurojë atë ndjenjë dashurie dhe sigurie.
Nëse keni kërcyer një këngë me vajzën / ose me të cilën jeni dashuruar, ajo këngë do të kthehet vite më vonë për të provokuar ndjenjat e dashurisë dhe butësisë tek ju. Ky është, për shembull, çelësi emocional i Casabalanca "Luaj përsëri, Sam".
Nëse një mësues ju ka thënë, urime! Për shkak të punës tuaj ndërsa shtypni lehtë shpatullën tuaj, mjafton që dikush të shtypë shpatullën tuaj që ju të lidheni përsëri me atë ndjenjën e kompetencës personale dhe vetëvlerësimit.

Cila, pra, është ankorimi i gjendjeve të dëshiruara emocionale? Epo, shumë lehtë: përdorni me vetëdije disa stimuj të VAK (vizuale, dëgjimore dhe kinestetike) për t'i lidhur ato me gjendjet dhe emocionet që duam. Ato mund të zbatohen për njerëzit e tjerë dhe ne mund t'i zbatojmë ato për veten tonë.

Cesar Garcia Rincon

César García-Rincon de Castro

Procedura për ankorimin përfshin tre hapa:

1. Lidheni, përmes imagjinatës dhe në një gjendje qetësie ose relaksimi të mëparshëm, me një situatë në të cilën kemi jetuar në të cilën kemi përjetuar atë gjendje që duam ta provokojmë në veten tonë.
2. Në këtë situatë të së kaluarës, kërkoni disa çelësa vizualë, dëgjimor dhe / ose kinestetikë që mund të na ndihmojnë si spiranca në të tashmen. Për ta bërë këtë, ju duhet të futeni në situatë dhe të vëzhgoni të gjitha detajet, të ndjeni gjithçka që mundemi.
3. Vendosni një spirancë të formuar, nëse është e mundur, nga tre nënmodalitetet e NLP të vëzhguara në atë situatë të kaluar: vizuale (një ngjyrë për shembull), dëgjimore (një muzikë) dhe kinestetike (një erë, një shije, duke shtypur ose përkëdhelur një zonë të trupi ynë, një objekt i veçantë në duart tona).

Unë për shembull, Unë u ankorova në moshën 14 vjeç ndërsa shikoja një mik duke luajtur një këngë në kitarë (Nuk kisha ide): emocionet që më ngjalli zëri i saj, aroma e kashtës dhe borzilokut (ishim në fushë në një kamp), imazhi i saj i bukur që këndonte, ishin të mjaftueshme sa herë që më vonë kisha një kitarë dhe Po mendoja për të, kjo ndjenjë më erdhi. Prej atëherë fillova të studioj kitarë, të praktikoj shumë: sot unë jam një kompozitor dhe një kitarist me përvojë ...

Libri mund të gjendet në Amazon, për pajisjet Kindle në:
http://www.amazon.es/Ejercicios-tonificar-flexibilizar-pensamientos-ebook/dp/B00A8DBIBE

Dhe në formatin PDF në Bubok, në adresën:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.