Përmbledhje e "Babai i pasur, babai i varfër"

Babai i pasur, Poor DadJu lë me disa komente nga ata që kanë lexuar librin e Robert Kiyosaki Babai i pasur, Poor Dad. Shpresoj të të ndihmojë resumen:

Po, unë e lexova këtë libër kur isha në shkollë të mesme dhe sinqerisht supozova një motivimi shume e madhe. Kishte një përshtypje aq pozitive tek unë saqë vendosa, aty për aty, të krijoja pasuri dhe sukses.

Epo rruga nuk ka qenë gjithmonë e lehtë, por kur lexova librin "Babai i pasur babai i varfër" Unë isha aq i frymëzuar sa u bëra një sipërmarrës dhe investitor. E dija që doja ta bëja atë për pjesën tjetër të jetës sime (veçanërisht investimet në pasuri të paluajtshme).

Deri tani po përdor internetin si një mënyrë për të krijuar pasuri. Kjo do të më ndihmojë të arrij qëllimet e mia për blerjen e pasurive të paluajtshme. Çfarë Robert Kiyosaki Ai flet në librat e tij, biznesi është si loja e Monopolit: blini 4 shtëpi serë dhe pastaj keni një hotel të kuq. Tani për tani, unë po përdor internetin si "serën" time.

- Libër i shkëlqyeshëm! Padyshim një klasik me disa strategji dhe filozofi të fuqishme. Nëse zbatohet në mënyrë të qëndrueshme, informacioni në atë libër mund të ndryshojë jetën tuaj në një mënyrë të madhe.

- Kam lexuar librin dhe zbulova se të punosh për dikë tjetër gjithë kohën i heq energjinë dhe motivimin. Për një jetë më të lumtur dhe më të begatë, ju duhet të merrni iniciativën dhe të jetë shefi juaj.

Ai mesazh më goditi shumë thellë. Gjithmonë më shqetësonte të punoja për dikë tjetër dhe e urreja pothuajse çdo punë që kisha. Ishte koha të filloja një ndryshim dhe të merrja përgjegjësinë për jetën time në vend që të varesha nga puna e dikujt tjetër.

- E lexova nja dy vjet më parë dhe më ndryshoi mënyrën për të parë para. Robert Kiyosaki thekson idenë për të mos punuar për njerëzit e tjerë gjithë jetën e tij dhe mënyrën për të menaxhuar dhe investuar paratë e tij. Libri ndryshoi mënyrën se si unë i shoh paratë dhe se si ato merren. Ajo që më pëlqen më shumë është se libri është i thjeshtë dhe thelbësor.

Unë njoh njerëz që e blenë librin dhe e përdorën atë si një pajisje për tryezën e tyre të kafesë. Eshtë e panevojshme të thuhet, ata njerëz janë ende të thyer.

- Po, kam lexuar Babai i pasur, Poor Dad dy vite më parë. Ajo që kam mësuar është se të pasurit mendojnë ndryshe nga klasa e mesme.

- Një libër shumë i mirë. Kjo nuk do t'ju tregojë se si të fitoni para, por përkundrazi se si t'i shihni paratë si një mjet që punon për ju.

- Unë rekomandoj të gjithë serinë tuaj. Siç kanë thënë shumica e njerëzve, libri nuk do t'ju japë një udhëzues se si të pasuroheni (cili libër ju jep vërtet juve?), Por do t'ju japë disa baza të mira dhe do t'ju hapë mendjen për ato që në të vërtetë është. do të thotë të jesh i pavarur financiarisht.

Së bashku me Njeriu më i pasur në Babiloni, është libri im i preferuar.

Ju lë me një prezantim të librit "Babai i pasur, babai i varfër" nga vetë autori:


A ju pëlqeu ky artikull? Ju lutem më ndihmoni duke ndarë këtë blog me miqtë tuaj. Klikoni në butonin Facebook like. Faleminderit per mbeshtetjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.