Përmbledhje e 5 librave të vetë-përmirësimit

Në këtë post unë do të të lë me një përmbledhje e shkurtër e 5 librave më të mirë të vetë-përmirësimit, mendim totalisht subjektiv :).

Le të fillojmë:

Një përmbledhje e 5 librave më të mirë për zhvillimin personal dhe përmirësimin.1) "Fuqi e Pafund" nga Anthony Robbins:

Botuar në vitin 1987. Fuqia kryesore e këtij libri është se infekton entuziazmin e autorit të tij.

Fuqia për të cilën po flet Tony Robbins është aftësia për të marrë kontrollin e jetës tuaj. Tony paraqet aftësitë që do të jenë të dobishme për të pasur më shumë sukses në ditën tuaj. Ajo bazohet kryesisht në Programimin Neuro-Gjuhësor (NLP), i cili u zhvillua nga Richard Bandler dhe John Ginder.

Toni eksploron mënyra të ndryshme për të shpejtuar zhvillimin personal dhe ndryshimi, përfshirë eliminimin e fobive dhe shenjave emocionale. Teknikat që ajo paraqet kanë për qëllim të kontrollojnë gjendjen tuaj emocionale ose përgjigjen ndaj situatave të ndryshme.

Disa nga teknikat përfshijnë modelimin (gjetjen e një modeli), ushtrime mendore për të ndryshuar shoqatat dhe ankorimin (lidhjen e një gjendje emocionale me një veprim fizik ose ndonjë stimul tjetër).

2) "Inteligjenca Emocionale" nga Daniel Goleman.

Ishte një libër novator kur u botua në 1995. Ai ripërcakton atë që do të thotë të jesh i zgjuar. Goleman i kushton vëmendje të konsiderueshme sistemi limbik, pjesa e trurit ku përpunohen emocionet.

Libra të vetë-ndihmësGoleman flet për atë që ai e quan "vetë-ndërgjegjësim" ose "vetë-vëzhgim". Veryshtë shumë e rëndësishme të jenë të vetëdijshëm për ndjenjat tona nëse duam t’i ndryshojmë ose t’i kontrollojmë.

Emocionet luajnë një rol themelor në jetën e përditshme të qenieve njerëzore dhe janë hetuar pak gjatë historisë.

3) «Busulla e brendshme» nga Álex Rovira.

Ky është një nga librat më të mirë të këtij autori të madh. Një libër shumë krijues që habit të gjithë ata që e lexojnë për të nivel shumë i lartë. Libri përbëhet nga një seri letrash që një punonjës i dërgon shefit të tij duke analizuar realitetin për të nxjerrë mësime shumë të vlefshme për jetën.

Ndani qëllimet e punës nga qëllimet jetësore për të kuptuar se ne po e humbasim këtë të fundit. Álex Rovira flet për nevojën për të rifilluar rrjedhën e jetës tonë në mënyrë që të shfrytëzojmë të gjitha talentet tona.

Shumë e rekomanduar.

4) «Tregime për të menduar» nga Jorge Bucay.

Përmes një serie tregimesh, Jorge Bucay na tregon situata të ndryshme që ata gjithmonë fshehin një moral. Llogaria emocionale e secilës histori na bën të përfshirë aktivisht në të në mënyrë që të përvetësojmë shumë më mirë mësimin që transmeton.

Shtë një libër shumë i këndshëm dhe i lehtë për t’u lexuar.

5) "Kërkimi i njeriut për kuptimin" nga Viktor Frankl.

Viktor Frankl ishte një njeri që duroi dhe dëshmoi një nga aktet më të tmerrshme të njerëzimit (Holokausti). Produkt i këtij lindi ky libër dhe ishte mënyra e tij për të lidhur ngjarje të tilla me të gjithë botën.

Mundohuni të zbuloni Kuptimi i jetes madje, dhe sidomos, në mes të vuajtjeve të mëdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Isabel sanchez vergara dijo

  Ju e dini se çfarë më pëlqen më shumë në lidhje me këtë faqe, është se ata ju japin një përmbledhje të asaj për secilin libër që ata rekomandojnë, me këtë ju japin mundësinë të zgjidhni para se ta blini atë !!! ose, për ta marrë me qira, ato janë faleminderit !!!

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit Isabel për komentin tënd të mirë

 2.   Aracely duron dijo

  Faqe e mrekullueshme.

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Aracely!

 3.   Gerardo Francisco Zavala Morales dijo

  e mrekullueshme!

 4.   shakaxhi dijo

  Fuqia pa kufij, si të gjitha ato të programimit neurolinguistik, më duket pa themel shkencor.

 5.   gjermanisht dijo

  Libri më i mirë për vetë-përmirësim është dhe do të jetë: FUQIA E VETFDISIPLINIMIT

  1.    Andres dijo

   i ndyrë i ndyrë ndyrë ijueputa
   Andres