10 teknikat më të dobishme për të përmirësuar vetëvlerësimin tuaj

Në këtë artikull do të paraqes 10 teknika shumë të dobishme për të arritur një përmirësim të vetëvlerësimit. Por para se ta tregoj ty Do të doja të shikonit një video në lidhje me vetëvlerësimin.

Në këtë video mund të shohim se si gjithmonë kemi tendencë ta shohim veten pak më keq sesa na shohin të tjerët. Ne gjithmonë përqendrohemi o ne i ekzagjerojmë të metat tona:

[shpërndarje mash]

[Ju mund të interesoheni për këtë artikull: 8 sjellje që dëmtojnë (SHKATRROJN)) vetëvlerësimin]

Përmirësimi i vetëvlerësimit tuaj nuk është aq i vështirë sa mendoni. Të gjithë hapat, të mëdhenj dhe të vegjël, drejt fitimit të mirë të vetëvlerësimit ndahen në dy kategori kryesore:

a) shmangni efektet negative dhe

b) theksoj pozitiven.

Përmirësimi i vetëvlerësimit me 10 teknika.Keni nevojë për më shumë informacion? Thjesht duhet të ndiqni këto 10 hapa dhe vetëvlerësimi juaj do të përmirësohet ndjeshëm:

A) Shmangni negativin.

1) Shmangni zërat kritikë nga familja, miqtë dhe bashkëpunëtorët.

Zëvendësoni ato kritika me mendime pozitive. Mos lejoni që njerëzit toksikë të jenë pjesë e jetës tuaj. Mos lejoni që askush, duke përfshirë edhe veten, t’ju ​​shohë poshtë.

Kaloni rrugën nëse është e nevojshme për të shmangur ata njerëz negativë që ju bëjnë vetëm të shihni gabimet tuaja. Mos e harxhoni energjinë tuaj për këta njerëz duke u përpjekur të luftoni argumentet e tyre.

2) Mos e krahasoni veten me të tjerët.

Pse e krahasoni veten me atë mik, të njohur apo yll të Hollivudit? Këto krahasime mund të ju bëjnë të mjerë. Përdorni këta njerëz si një burim frymëzimi për të arritur qëllimet tuaja, por mos pretendoni se jeni si ata.

3) Filloni të thoni JO.

Përdorni përgjigjen JO. Mos u thoni po gjërave që nuk doni të bëni, veçanërisht kur ndiheni sikur po përfitoheni.

Filloni të praktikoni me njerëz që u besoni nëse është e nevojshme. Nëse nuk mund të thuash jo, të paktën mos thuaj po, thuaj mbase.

4) Mos u përpiq të ndryshosh të tjerët.

Nëse po përpiqeni të ndryshoni dikë, duhet të rimendoni situatën pasi mund të jetë një ndërmarrje e lodhshme. Askush nuk mund të ndryshojë nëse nuk duan.

Nëse po përpiqeni shumë të përpiqeni të ndryshoni qëndrimin e dikujt me rezultate të padëshiruara mund të jetë shumë zhgënjyese. Jini mirëkuptues nëse dikush po kalon një kohë të vështirë, por mos harroni se puna nuk është e juaja, ajo është në thelb e personit tjetër.

I vetmi person që mund të ndryshoni është vetvetja. Nuk është e lehtë por nëse e arrini atë vetëvlerësimi juaj do të kalojë nëpër çati.

B) Theksoni pozitivin.

5) Bëni një listë të arritjeve tuaja.

A dini të gatuani, a ju pëlqen të lexoni libra, a ushtroni? Këto gjëra që ne i marrim si të mirëqena janë gjithashtu arritje. A i paguani faturat, a kujdeseni për edukimin e fëmijëve tuaj, a jeni një mik i mirë?

Easyshtë e lehtë të harrosh gjithçka që kemi arritur në jetën tonë.

6) Bëni një listë të cilësive tuaja të brendshme pozitive.

A jeni një person i mirë, i vëmendshëm, i durueshëm, inteligjent, argëtues, i besueshëm, i kujdesshëm?

Mbani këto lista të dobishme dhe rishikojini ato kur ndiheni të shkurajuar.

7) Kujdesuni për imazhin tuaj.

Rrobat veten çdo ditë, përdorni një nuancë të re të kuq buzësh, ose bëni diçka ndryshe me flokët ose rrobat tuaja. Atëherë mos ngurroni t’i buzëqeshni vetes në pasqyrë përpara se ta ndani atë buzëqeshje me pjesën tjetër të botës.

Kujdesuni për sjelljen e trupit, mbajeni kokën lart, shpatullat prapa dhe ecni në rrugë me besim.

8) Ushtrimi.

Shtë e vështirë të ndihesh negativ kur endorfina rrjedh nëpër trurin tënd. Të dish që po bën diçka pozitive për veten tënde do të forcojë vetëvlerësimin tënd.

Inkurajoni dhe ndriçoni mendjen, shpirtin ose trupin tuaj, dëgjoni libra audio për vetë-ndihmë, bëni yoga ose çfarëdo që ju intereson ... difficultshtë e vështirë të mendosh keq për dikë që vazhdimisht zgjerohet.

9) Gjeni njerëz që ju bëjnë të ndiheni mirë.

Mos harroni se ju mund të zgjidhni miqtë tuaj, pse të mos zgjidhni njerëzit që mendojnë se jeni të ftohtë? Sa kohë kaloni me njerëzit që ju bëjnë të ndiheni mirë? Gjeni vrima për të kaluar kohën me ata njerëz që ju bëjnë të ndiheni të veçantë, mos humbni kontaktin me ta, përdorni email ose mesazhe në mënyrë që ata të dinë që jeni atje.

10) Bëhu shoku më i mirë i vetvetes.

Ju jeni një person i mirë dhe i ftohtë për të gjithë miqtë tuaj, pse të mos jesh i shkëlqyeshëm për veten tënde?

A do ta lësh shokun tënd më të mirë po të kalonte një ditë të keqe? Sigurisht që jo! Po sikur të ishe shoku yt? Mendoni për këtë. A do të ishit më i dashur, më mirëkuptues? Wonderfulshtë e mrekullueshme të jesh mbështetja jote më e mirë. Vazhdo! Ndaloni së punuari kundër mirëqenies tuaj dhe jini të mirë me veten tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marule Nancy Lidia Cabada dijo

  e madhe

 2.   Mohoj dijo

  Artikull i mirë, vetëm një sugjerim, sepse në hapin tuaj të parë për të përmirësuar vetëvlerësimin, unë konsideroj se ekziston një gabim ku thotë ... "Zëvendësoni ato kritika me mendime negative." Padyshim, duhet të thotë "Zëvendësoni ato kritika" me mendime pozitive "... apo jo ??? et Përshëndetje. 🙂

  1.    Daniel dijo

   Denimi i duhur !! LOL Faleminderit shumë për këshillën. Një përshëndetje e përzemërt.

 3.   Elias dijo

  E MADHE !!!! 1

 4.   Elias dijo

  FTOH !!!!!!

 5.   Elias dijo

  FTOHET !!!!