Provo dhe mëso të jesh i suksesshëm

mëso të jesh i suksesshëm
Ne do të flasim për atë që do të thotë dështim dhe duke iu referuar nxjerrim dy elementët më të rëndësishëm të sukses.

Dështimi është të ndalosh së provuari: ka shumë njerëz që konsiderojnë vetëm mundësinë për të fituar, për të shkuar për gjithçka. Sidoqoftë, shumë njerëz të tjerë mendojnë se fituesi është ai që vazhdon të përpiqet dhe i humburi është ai që ndalon së provuari.

Jeta ka të bëjë me fitoren dhe humbjet. Ndoshta ne humbasim sot por nëse pushojmë së provuari do të humbasim çdo herë. Sidoqoftë, nëse pavarësisht se kemi humbur, ne vazhdojmë të përpiqemi, në një moment do të gjejmë përgjigjen.

Shpikësit e mëdhenj kanë një ide për këtë konsideratë: për shumë njerëz, detyra e pamundur do të thotë se nuk është e mundur dhe, për rrjedhojë, ata ndalojnë së provuari. Megjithatë, për shpikësit nuk është kështu. Për ta, e pamundur do të thotë “nuk kemi gjetur si”, prandaj, nëse vazhdojnë të përpiqen dhe përshtaten, do të gjejnë një mënyrë për ta bërë të mundur.

Shpikësi i madh Edison Aty thuhej: “Kam provuar 999 herë dhe nuk e kam gjetur përgjigjen, por duhet të jem më afër tani”.

Kur përpiqemi dhe mësojmë tashmë kemi dy elemente të anatomisë së suksesit. Kur mësojmë ne po hetojmë për "si".

Nëse kërkojmë "si" ne mund të përmirësojmë rezultatet ose performancën tonë ne do të jemi në rrugën e suksesit.

Unë të lë me të famshmen video të Marsianëve. Mos harroni të dështoni është të ndaloni përpjekjen:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.