Si e dini nëse ajo që thoni nuk është palindrom? Këtu është përgjigjja

Palindrome, i quajtur gjithashtu palindrome, palindrome ose palindrome kuptohet nga një fjalë ose frazë që mund të lexohet në të njëjtën mënyrë nga përpara në anën e pasme ose prapa në front. Emri i tij vjen nga fjalët greke palin dromein që do të thotë të kthehemi përsëri. Palindromet gjithashtu mund të përfshihen në numra, këta quhen capicúa, janë numrat që mund të lexohen në të njëjtën mënyrë djathtas ose anasjelltas; shumë prej tyre janë me shënime indo-arabe

Llojet e palindromave

Zakonisht përdoret për të vërejtur një palindrom është fakti që shkronja e parë e fjalës është e barabartë me të fundit, dhe kështu e parafundit e barabartë me të dytën. Për shembull fjalët njoh o anilinë ato mund të shihen si palindroma të plota. Përndryshe ne mund të përdorim edhe rrokjet e fundit, si për shembull me fjalët toga dhe mace, edhe pse kjo e fundit do të quhej më tepër anagram.

Fjalë që janë palindroma

 • Ababa,
 • llafazan,
 • aibofobia
 • Ann
 • Ala
 • Gropë rëre
 • Arepera
 • anilinë
 • Ananasi
 • Aviva
 • Shilingë
 • Malayalam
 • Menem
 • Neuquen
 • Flori
 • Oruro
 • bear
 • Ojo
 • Radar
 • njoh
 • rotor
 • Salas
 • qeniet
 • Ne jemi
 • Ne paraqesim

Kur flasim për frazat palindromike, natyrisht, këto do të vuajnë në kuptimin e tyre sa më gjatë që të jenë. Sidoqoftë, sa më shumë që të jenë, kompleksiteti rritet dhe njerëzit lehtë e marrin atë si një lojë didaktike për të krijuar fraza me palindroma. Edhe testet aplikohen aty ku është e nevojshme që ai që e merr të krijojë një palindrom, kompleksiteti i të cilit mund të ndryshojë.

Një shembull që duke qenë më të gjatë vuajnë në kuptimin e tyre është si më poshtë:

"Bali gjuajti krahun e saj anal"

Siç mund të shihet, në këtë rast fraza mund të konsiderohet si palindrom, por gjithashtu mund të vërehet se palindromi në këtë frazë nuk ka asnjë kuptim.

Palindromistët

Këta njerëz që luajnë këtë lojë letrare njihen si palindromistë, dhe megjithëse nuk janë të shumtë, ata janë të aftë të prodhojnë palindroma nga mendjet e tyre që shumica prej nesh nuk do t’i mendonim. Këtu janë disa të krijuara nga palindromistët.

Disa shembuj të përdorimit të palindromit në fjali

 • Flisni, anuloni carët, episod i ri shihni një vesh, nëse një peshk do të jeni hëna e vetme në agim.
 • A kishte bufë këtu? 
 • Në katalanishten banale, sulmojeni atë.
 • Për mamin, Roma nxit dashurinë për babanë dhe babanë, Roma nxit dashurinë për mamin.
 • Jo ti, bukuroshe.
 • Merrni me mend se çfarë mendoni? As mijëra nuk e kanë origjinën më, madje as një skeptër nuk më mbizotëron, nuk ka më monarkë, një rishikim ose një karrocë mulat, ndoshta nikotina, jo emërimi i një fqinji, kuzhina e gjallë, pula, sitë e lëmuar, ne gëzohemi një trokitje e lehtë, kënaquni, shëtitje paniku, parashikon oniksi, nuk hiqet më proshutë, një dardhë terrakote me shkëlqim, listë e shenjtë page dhe frymë mortecina, nuk e kthen më eliminon, jo më poet, as më jetë. 
 • Atje nga trupa e kryer, e sjellë në atë vend manovrash, një grua si kapiten e veshur me një beretë do të më lërë, pavarësisht se urren çdo trupë për rroba të tilla.
 • Atje nëse Maria jep njoftim dhe kështu ajo do të shkojë në karrigen time.
 • Dashuria jep dramë
 • Unë e dua pëllumbin paqësor.
 • Dashuri për Romën.
 • Ana lan leshin.
 • "Në Dubai unë do të dorëzohem", tha Buda.
 • Magjistari im monogam nuk përkëdhel.
 • Rajs për zonjën jep dhelpra.
 • Hudhra e vendosur nën fasule soje.
 • Anaís e zëvendësoi atë të verbër.
 • Motra Alabama e donte trëndafilin.
 • Ana i sjell lajthinë ariut.
 • Adami nuk do ta shijojë bananen e lirë pa asgjë
 • Shoku mos ankohem
 • Aty e shihni, Sevilje
 • Aliu mori blirin
 • Dredhkë tashmë digjet
 • Aty diagrama bie dhe ideja e hidhur hesht
 • Ana, e mashtruar, do ta lidhë miun e keq me hardhinë e saj
 • Pra, Maria, ti do të rruash Sara për të shkuar në meshë
 • Anita lan vaskën.
 • Anuloni Hënën.
 • Ai dëshiron zgjebën.
 • Lartë birrë.
 • Lidhu atë, Kain demoni, ose më jep mua. 
 • Lidhja e miut.
 • Ateisti për Arabinë ishte një poet i rrallë.
 • Abati i dha oriz dhelprës.
 • Shiriti është magnet ose zonë e mjerueshme.
 • Ajo ju jep detaje.
 • Eva, tashmë është një zog.
 • Isaac nuk gërhitës ashtu.
 • Rruga natyrore.
 • Itinerari na dha një hap tjetër natyral.
 • Nemocón nuk ha kripë.
 • TV vdekjeprurës.
 • E di, Zonja e Diellit.
 • Arrita të shoh një gol.
 • Drita blu.
 • Ose e ndan atë gomar, ose e ndez atë leckë.
 • Unë do t’i sjell babait tënd art, o zuskë.
 • Romano ndezi kamën me dashuri.
 • Kamarieri i tij Moorish i shëndoshë largohet, jo zogjtë e tij.
 • Mos vendosni shtatë pjepra në lustër.
 • Rivali juaj pi duhan ose maskon viruse
 • A kam ngrënë snot këtu?
 • Kështu e qeshi Felisa.
 • Të jesh prozë, befasi!
 • Unë nuk e thashë atë, Poseidon.
 • Një marrëdhënie tjetër, burrë i shkurtër!
 • Në port! Asshole po gungonte.
 • Nazist: as jeta nuk hyjnizon.
 • Do të ëndërroj artin të sjell vite.
 • Gjirafës së shëndetshme, tërhiqni safarin
 • Më shumë oriz tek dhelpra, Sam.
 • Anijet e tyre po largohen.
 • Nënshtroni ose vrisni.
 • A janë ata mushka apo studentë civilë?
 • Unë bëj yoga sot 
 • Unë jam.
 • Syri; ajo ariu, ajo; syri.
 • Atje, ai as nuk gatuan, as gatuan.
 • Ne do të anulojmë hënën e cekët.
 • Kështu që poeti ateist do të rimojë për të qeshurën time.
 • Asgjë, unë jam Adam.
 • Unë nuk dhashë dekorin tim, dhashë dhuratën time.
 • Jo mund, jo: e gjithë thembra e dilatos së lëruar në thembër.
 • "Mos u marto me Columbus"
 • Jo Mara, le ta nënshtrojmë ose ta vrasim Ramonin.
 • Mos vizatoni në atë karton.
 • Ju do të dëgjoni Rosario të lutet.
 • Roma as nuk njihet pa ar, as nuk njihet pa dashuri. 

Kapicuas

Capicúa, kuptimi i së cilës është koka dhe bishti, njihet si mënyra e shkrimit të palindromit kushtuar numrave. Në këto raste është më e zakonshme t'i shohësh me një shënim indo-arab, por këtu do t'ju tregojmë disa shembuj në numërimin e përbashkët.

 • 07470
 • 56265
 • 78787
 • 2002
 • 5005
 • 8998
 • 36563

Koleksionistët e Capicua

Deri në vitet 1990 në Buenos Aires, Argjentinë, biletat me numër që varionin nga 00000 deri në 99999 ishin shtypur për kolektivat. Kjo do të thoshte që për secilën seri të gjeneroheshin një mijë kapicu, dhe për shkak të rrallësisë së saj relative (një biletë për çdo njëqind) u dha atyre një vlerë të veçantë. Duhet të theksohet se një nga karakteristikat për të cilat zakonisht mblidheshin këto bileta ishte për shkak të pamjes së tyre estetike dhe ngjyrave të tyre të gjalla.

Më të rrallët ishin ata që kishin pesë shifrat e tyre të barabarta pasi që kishte vetëm dhjetë bileta të ndryshme.

Me këtë artikull ne shënojmë se palindrome është, përveç një lojë argëtuese për t'ju bërë të mendoni, një mënyrë jetese që ju lejon të vendosni mendjen tuaj në punëOse duke luajtur me krijimin e frazave palindromike në gjuhë të ndryshme, ose me zbatimin e kapicave për të pasur figura palindromike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.