Pse njerëzit kanë paragjykime?

paragjykimet simbolike me figurat e shahut

Gjatë gjithë jetës tuaj, ka më shumë gjasa që të keni dëgjuar fjalën "paragjykim". Kur flitet për paragjykime, bëhet referencë ndaj qëndrimit të pajustifikuar ose të pasaktë (dhe mbi të gjitha negativ) ndaj një personi bazuar në përkatësinë e personit në një grup shoqëror. Për shembull, një person mund të ketë pikëpamje të njëanshme për shkak të racës ose gjinisë së dikujt.

Ndonjëherë ato ngatërrohen me diskriminimin. Siç kemi komentuar në paragrafin e parë, paragjykimi është një qëndrim i pajustifikuar, por kur i referohemi diskriminimit, ne po flasim për një sjellje ose një seri veprimesh negative ndaj një individi ose një grupi njerëzish veçanërisht për shkak të seksit, racës, klasës shoqërore, etj.

Diferenca midis paragjykimeve dhe diskriminimit

Një person paragjykues jo gjithmonë do të veprojë sipas qëndrimit të tij. Kjo do të thotë që dikush që i ka ata drejt një grupi të caktuar nuk ka pse t'i diskriminojë ata. Normalisht, paragjykimi zakonisht ka tre përbërës kryesorë në qëndrim: afektiv, sjellje dhe njohës. Nga ana tjetër, diskriminimi përfshin vetëm sjelljen e personit që diskriminon.

duke treguar një njeri paragjykues

Ekzistojnë katër shpjegime për të kuptuar paragjykimin dhe diskriminimin tek njerëzit: një personalitet autoritar, konflikt midis njerëzve, stereotipet dhe të kesh një identitet konkret jo fleksibël shoqëror.

Pse ekzistojnë paragjykimet?

Njerëzit kanë paragjykime dhe shumë herë i tregojnë pa turp. Ata tentojnë t'i justifikojnë ato pasi që njerëzit me çrregullime mendore mund të jenë të rrezikshëm, se emigrantët vjedhin punë, që komuniteti LGBT prish vlerat tradicionale familjare, që të gjithë myslimanët janë terroristë sepse janë rritur në urrejtje, që njerëzit që flasin keq nuk i kanë ata arsimi, etj.

Të gjitha këto paragjykime janë të pabazuara dhe të pabazuara ... përse ndodhin ato? Paragjykimi shoqëror është mjaft i zakonshëm dhe zakonisht ndodh sepse njerëzit mërziten kur nuk ndiqen vlerat që ata besojnë se janë unike dhe universale.

Njerëzit kanë tendencë të ndiejnë paragjykim ndaj të tjerëve kur devijojnë nga norma që konsiderohet "normale", të cilët thyejnë këto modele "normale" fizike ose shoqërore. Nëse është një ngjyrë e lëkurës, një mënyrë veshjeje, praktika fetare apo kulturore ... nëse ato devijojnë nga vlerat shoqërore të vendosura prej kohësh, të cilat konsiderohen si një sjellje shoqërore e rënë dakord me konsensus ... Duket se atëherë, ata ndihen të pakëndshëm.

burra me pishtarë që simbolizojnë paragjykimin

Aversion ndaj devijimit

Duke u nisur nga ajo që është komentuar më lart, atëherë mund të kuptohet që paragjykimi shoqëror mund të shkaktohet nga neverija e përgjithshme ndaj devijimit: prishja e rregulltës, e asaj që jemi mësuar tashmë.

Nëse është e vërtetë, atëherë mënyra se si mendojmë dhe ndiejmë për njerëzit që duken ndryshe, ose sillen ndryshe nga norma, duhet të jetë analoge me atë se si mendojmë dhe ndiejmë për objektet që prishin rregullsinë e përgjithshme të përvojës sonë vizuale: lapsi që është paksa jashtë linjës në një rresht lapsash, patch bojë në murin e dhomës së gjumit është një hije më e errët se pjesa tjetër të dhomës ... dhe gjithë ato "të ndryshme" të pakëndshme.

Paragjykimet shfaqen në fillim të jetës

Mos pëlqimi i devijimit nga norma shoqërore shfaqet herët në jetë dhe ekziston pothuajse në të gjitha kulturat. Sa më e madhe të jetë shqetësimi i një personi për shkak të këtij "devijimi nga normalja e pranuar shoqërore" në jetën normale, aq më shumë fleksibilitet ata do të kenë ndaj njerëzve që thyejnë normat shoqërore, të tilla si veshja ndryshe, që kanë karakteristika të ndryshme fizike se normale deformime fizike apo edhe njerëz me akondroplazi), ose intolerancën e grupeve të pakicave racore.

Paragjykimi nuk të bën racist

Të paragjykosh nga njerëzit e tjerë nuk do të thotë se je racist. Pjesa e shqetësimit që pësojnë këta njerëz paragjykues është diçka e brendshme që ata përjetojnë në përgjigje të atij "devijimi" shoqëror. Ata janë ndjenja negative të zorrëve, është thjesht për të parë që një model shoqëror është prishur, asgjë më shumë.

kultura plot paragjykime

Ne priremi të supozojmë se mendimet dhe ndjenjat që kemi për familjet tona, miqtë, kolegët dhe të huajt janë produkt i arsyetimit dhe përvojës dhe janë larguar kryesisht nga mënyra se si mendojmë për botën fizike. Sidoqoftë, qëndrimet shoqërore, ato që na pëlqejnë dhe ato që nuk na pëlqejnë për lloje të ndryshme të njerëzve dhe forma të ndryshme të sjelljes, janë më të lidhura sesa mund të mendojmë me preferencat tona në botën fizike, atë që keni mësuar nga ana kulturore dhe përvojat tuaja personale.

Ndjenjat e ndikuara

Ndjenjat e njerëzve ndikohen drejtpërdrejt dhe ndikohen nga përvojat e jetuara. Për shembull, përfaqësimet e ngrohtësisë fizike dhe shoqërore janë të lidhura në të vërtetë në tru; që nga lindja ne e shoqërojmë ngrohtësinë fizike (të qenit pranë një personi tjetër) me ngrohtësinë shoqërore (besimin dhe kujdesin), dhe ky efekt vazhdon gjatë gjithë jetës sonë.

Dhimbja fizike dhe shoqërore gjithashtu mbivendosen. Dhimbja shoqërore e përjetuar nga refuzimi nga një person ose grup tjetër aktivizon të njëjtën rajon themelor të trurit si përvoja e dhimbjes fizike, aq sa marrja e lehtësuesve të dhimbjeve pa recetë për dy javë në të vërtetë e ndihmon personin të kalojë një ndarje sepse paraqiten me shqetësime fizike për shkak të shqetësimeve emocionale.

Nuk ka pilulë magjike për të zvogëluar paragjykimin shoqëror, por është një detyrë që ka pasur në një nivel shoqëror dhe që duhet të kryhet në një shkallë masive. Problemi është se njerëzit që kanë paragjykime përpiqen t'i arsyetojnë ato ose t'u japin atyre në një farë mënyre një logjikë që shpjegon mendimet e tyre, gjë që i bën ato besime të rreme që ata miratojnë për të justifikuar paragjykimet ta konsiderojnë atë si diçka të saktë, ndërsa në realitet, ata nuk e bëjnë këtë. eshte.

Shoqëria duhet të fillojë të braktisë këto justifikime të pakuptimta të paragjykimeve për të filluar të jetë më tolerante dhe të jetojë në harmoni pa urrejtje të pajustifikuar ndaj njerëzve të tjerë që shkaktojnë konflikte shoqërore. Puna në ndjeshmëri, pranim, këmbëngulje dhe tolerancë do të ishte një fillim i shkëlqyeshëm shoqëror për t'i dhënë fund paragjykimeve. Nëse do të bënim të gjithë, do të jetonim në një shoqëri më kohezive dhe të lumtur.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.