Mësoni pak më shumë rreth fazave të parahistorisë

Ka të dhëna për origjinën e njeriut dhe si ishte stili i jetës në kohërat parahistorike. Gjatë këtij procesi evolucionar, ai është përfshirë në histori mjetet kryesore të të mësuarit që njeriu mund të fitojë, siç janë krijimi i çekanit, zbulimi i zjarrit, gatimi i mishit.

Duhet të theksohet se secila prej këtyre kontributeve nga njeriu parahistorik tek njeriu modern, lindën nga një nevojë themelore dhe për të qenë në gjendje të mbijetojnë këto kohë të pasigurta

Karakteristikat e parahistorisë

Në linja shumë të përgjithshme, parahistoria kishte shumë karakteristika. Gjatë të gjitha periudhave kohore që kaloi njeriu parahistorik, u përjetuan disa karakteristika të përbashkëta:

 • Njeriu ishte nomad: ai nuk kishte një vend fiks për të jetuar pasi nevoja kryesore në këtë kohë ishte të ishte në gjendje të hante, kështu që lëvizur nga vendi në vend shpesh Në mënyrë që të sigurohej ushqimi më i mirë, ata mund të mblidheshin nga pemët ose kafshët e gjuetisë. Arsyeja kryesore për nomadizmin e njeriut ishte gjuetia, grupe të mëdha nomadësh ndoqën tufat në destinacionin e tyre përfundimtar në mënyrë që të lehtësonin gjuetinë.
 • Disa kultura kishin familjen si shtyllën kryesore: ata jetonin në fise dhe bashkësi. Më i vjetri kryeson më të riun dhe ata janë kryefamiljarë.
 • Mjetet: mjetet e ndërtimit të bëra nga njeriu zhvillime të mëdha në nivelin e trurit, të menduarit u bë shumë më komplekse falë nevojave që duheshin zgjidhur. Mjetet e para të krijuara nga njeriu u bënë me eshtra kafshësh, gurë dhe disa degë të forta për të evoluar më vonë në periudhën e metaleve. Përdorimi kryesor i mjeteve ishte mbrojtja ndaj kafshëve grabitqare, atëherë zjarri u bë aleati i përsosur për mbrojtjen e tyre.
 • Kafshë shtëpiake: njerëzit mësuan të kafshët e zbutura Duke studiuar sjelljen e tyre, ndonjëherë kafshët që mbylleshin për t'u ngrënë u bënë një kafshë shtëpiake.

Parahistoria

Njeri prehistorik

Njeriu i parë ishte Neandertali, ende zotëron tipare primate dhe më vonë evoluoi në Homo sapiens. Këto dy janë origjina e asaj që ne e njohim sot si histori, pasi që nga këto kohë njeriu ka dhënë kontribute në kulturë dhe shkencë.

Fosili prehistorik konsiderohet njeri kur kurrizi i skeletit jep indikacione se ai ishte në gjendje të qëndronte i drejtë, kapaciteti i tij kafkor mund të strehojë një tru shumë më të madh të ngjashëm me atë të homo sapiens dhe krahët dhe duart janë të zgjatura. Nga ana tjetër, njeriu i quajtur edhe primitiv, konsiderohet në këtë mënyrë deri në shfaqjen e shkrimi në kulturat antike.

Njeri prehistorik është kushdo që ka jetuar në periudha të ndryshme të saj, si në epokën e gurit ashtu edhe në epokën e metaleve.

Pavarësisht se quheshin njeri primitiv, ata ishin të aftë të mendonin dhe zgjidhnin problemet e mbijetesës, edhe nëse nuk dinin të shkruanin, ata mund të kishin aftësi të tjera të aftësisë dalluese.  

Ndër tiparet fizike dhe karakteristikat që zotëron njeriu parahistorik, ne zbulojmë se ato janë me shtat të shkurtër, shumë muskuloz falë veprimtarive të gjuetisë dhe nomadizmitAta kishin nofulla shumë të forta dhe ecnin të përkulur.

Në të njëjtën mënyrë, komunikimi emetohej përmes lëvizjeve të trupit dhe duke lëshuar tinguj.  Nga ana tjetër, zbulimi i zjarrit kushtëzoi jetën e njeriut, duke e bërë atë të varur nga flaka e kuqe. Ky element u bë i domosdoshëm kur loja filloi të gatuhej, ai mund të rregullonte shumë sëmundje që ishin shkaktuar nga konsumimi i mishit të papërpunuar.

Pushtimet që fitoi njeriu parahistorik po ndryshonin sipas urdhrave hierarkikë që mbaheshin në fise dhe bashkësi, pak nga pak një udhëheqje e caktuar evoluoi në secilin grup: burrat gjuanin, gratë mblidhnin fruta dhe fëmijët degë për zjarrin dhe ngrohjen.

Në periudhën parahistorike, njeriu dha kontribute të mëdha në arte në përgjithësi, metoda kryesore e komunikimit ishte piktura në shpella të bëra me disa pluhur natyral si oksidet dhe disa që ishin nxjerrë nga gurët.

Komunikimi vizual ishte pjesë e një regjistrimi të njeriut dhe jetës së tij të përditshme, se si ata gjuanin dhe çfarë përfaqësonte secila kafshë në skena.

Shoqëria parahistorike

Kjo shoqëri është ndërtuar nga hierarkia dhe rolet shoqërore që i janë dhënë secilit anëtar të komuniteteve.

Megjithëse në origjinën e saj njeriu nuk bëri dallimin midis shoqërisë, por nevojat e tij ishin shumë primitive, shoqëria parahistorike po fiton forcë ndërsa truri i njeriut bëhet gjithnjë e më kompleks.

Disa zakone shoqërore që ne njohim sot i janë përshtatur njeriut që nga kohërat parahistorike. Ndër karakteristikat e shoqërisë parahistorike gjejmë:

 • detyrat: secili anëtar i komunitetit kishte një përgjegjësi në emrin tënd; domethënë, fëmijët mblidhnin degë, gratë frutat dhe burrat gjuanin, të moshuarit gradualisht u bënë udhëheqës të fiseve.
 • Burri, pavarësisht se jeton me të tjerët në shoqëri, nuk lë deri në fazat e fundit të periudhës parahistorike për të qenë nomad. Shtëpitë e përkohshme ishin shpellat dhe shpellat ku ata kaluan kohën, më vonë me ardhjen e zjarrit, qenia njerëzore dëshironte të ishte e lidhur në një vend fiks ku ai ndihej i sigurt.

Parahistoria

Fazat e parahistorisë:

Megjithëse flasim për parahistorinë si një periudhë kohe në të cilën ndodhin shumë procese evolucionare rreth njeriut, ky kontekst është shumë më i gjerë dhe zgjati përafërsisht 3.5 milion vjet, të cilat ndahen sipas fazave kryesore ose pikave të ndërprerjes në afat kohor.:

Epoka e gurit:

Kjo fazë e njeriut karakterizohet nga mbijetesa primitive ku njeriu bën përdorimin e enëve të gjuetisë dhe armët e bëra kryesisht me gurë, kjo periudhë ndahet në tre faza kryesore:

i paleolitit

Kjo periudhë mbulon vitet e para të Homo sapiens, deri në 9000 pes, dhe të zhvilluara në pjesë të Evropës, Azisë dhe Afrikës.

Ndër karakteristikat më të spikatura të periudhës Paleolitike gjejmë shpikjen e harkut, qenit në procesin e zbutjes dhe shfaqjen e arteve si mjetet kryesore të komunikimit.

Muzika nga ana e saj bëhet pjesë e jetës së njeriut, imitojnë tingujt e kafshëve dhe të natyrave shoqërohen me fillimin e besimeve politeiste të qenies primitive.

Mesolitike

Kjo periudhë nuk ka një datë të veçantë, pasi ajo ndryshon në varësi të datave dhe vendndodhjeve, të gjitha bazuar në fosile të kohës. Mesoliti mund të referohet si një periudhë kohe midis Paleolitit dhe Neolitit.

Në Mesolit, peshkimi shfaqet si një aktivitet dytësor i mbijetesës, bujqësia zë vendin kryesor në këtë periudhë, dhe komunitetet rriten sipas dallimit shoqëror: gjuetarët, peshkatarët dhe udhëheqësit e komunitetit.

Udhëheqësi komunal përmbush disa funksione: prift ose shaman dhe mjek. Disa rituale shfaqen rreth vdekjes dhe misterit të jetës përtej.

Në këtë periudhë, njeriu bëhet shumë më i vetëdijshëm për përvojat e tij shqisore në lidhje me vdekjen.

Neolitik

Ai mbulon vitet 5000 dhe 2500 para Krishtit në të gjitha pjesët e ndryshme të planetit. Kjo është periudha e gurit të lëmuar.  Tregtia zë fill në formën e shkëmbimit, prona bëhet private dhe aktivitete të tilla si bujqësia, peshkimi, blegtoria dhe gjuetia bëhen pjesë e jetës së përditshme të njeriut si punët kryesore.

Miniera lindi si shenjat e para të epokës së metaleve, tashmë drejt viteve të fundit të kësaj periudhe kohore.   

Mosha e metaleve:

Në këtë fazë të dytë të parahistorisë vërehen mjetet e para të bëra me metale, ai fillon të përdorë bakër, hekur dhe bronz, nganjëherë ai përdor arin si një zbukurim ose pjesë të vogla të veglave, por nuk është metali kryesor. Kjo periudhë është midis 4000 dhe 1200 para Krishtit.

Mosha e bakrit

Ai përfshin vitet 4000 deri në 3000 pes. Zbutësimi i kafshëve të tjera si gomari dhe kau shihet në epokën e bakrit. Ky metal shërbeu një ndihmë të madhe për të përparuar në prodhimi i armëveSidoqoftë, ajo ishte shumë e dobët dhe nuk i plotësonte pritjet e njeriut parahistorik, falë kësaj, lindi nevoja për të kërkuar metale të tjera si bronzi dhe hekuri për prodhimin e armëve dhe për këtë lindën moshat në vijim.

Epoka e bronzit

Ai përfshin vitet 3000 deri 1200 para Krishtit. Në këtë periudhë, shkëmbimi bëhet pjesë e jetës së njeriut falë vlerës që metalet kanë filluar të jepen. Bronzi ishte shumë më i fortë se bakri, megjithatë ende nuk plotësonte nevojat e një arme vdekjeprurëse.

Nga ana tjetër, komercializimi i drejtpërdrejtë i metalit ndikohet nga nivelet dhe zhvillimi kulturor që njeriu arrin falë shkëmbimit.  

Epoka e hekurit

Ajo ka qenë e një rëndësie të madhe që nga viti 1400 para Krishtit. Njeriu eksperimenton me metalurgjinë në mënyrë që të formësojë mjetet e para të bëra prej hekuri.

El zbulimi i hekurit e bëri njeriun plotësisht në çift me të dhe e përvetësoi këtë metal si kryesor për realizimin e armëve të gjuetisë dhe mbrojtjen e komuniteteve.

Nga ana tjetër, zbatimi i hekurit në jetën e përditshme të parahistorisë, i bëri aktivitetet e peshkimit, blegtorisë dhe bujqësisë shumë më të këndshme për njeriun; falë prodhimit të mjeteve të specializuara për këtë lloj aktiviteti.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.