Popullsia plakëse: A jemi të përgatitur?

Plakja e popullsisëParashikimet shpallin që deri në vitin 2036 do të jemi 8000 miliardë banorë në tokë, 53 milion në Spanjë.

Fëmijët e lindur sot në vendet e zhvilluara mund të aspirojnë të jetojnë 100 vjet.

Julio Pérez Díaz, demograf dhe studiues në Qendrën për Shkencat Sociale dhe Humane CSIC, thotë:

«Përqindja e njerëzve të moshuar rritet. Ne jemi rreth 18% në Spanjë, por do të kalojmë te "njëzet e një". Kjo nuk është një situatë e kufizuar në Spanjë, është e zakonshme në çdo vend të zhvilluar ».

Falë përparimeve në mjekësi, ajo që do të shënojë më shumë shoqërinë evropiane të së ardhmes është plakja e përgjithshme e popullsisë së saj. Miliona spanjollë do të jenë mbi 2036 vjeç në 80 dhe, për herë të parë në historinë njerëzore, shumë do të jenë në gjendje të mbushin moshën 105 vjeç.

Në 2011 numri i njerëzve mbi 60 vjeç tejkalon numrin e fëmijëve dhe të rinjve të kombinuar, një progresion që do të rritet. Qenia njerëzore kapërcen kufijtë e biologjisë dhe përballet me sfida të reja.

Rreth sëmundjeve neurodegjenerative, Alberto Rábano, Neuropatolog i Fondacionit CIEN, thotë:

«Ajo që parashikojmë është që do të ketë një rritje të rasteve jo sepse sëmundja rritet por sepse në terma epidemiologjikë, gjasat e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer dhe sëmundjeve të tjera neurodegjenerative do të rriten ".

Në Fondacionin CIEN, kushtuar Hulumtimi i Alzheimerit, Alberto Ránano përpiqet ta zbusë këtë progresion sa më shumë që të jetë e mundur:

«Biologjikisht ne jemi të përgatitur të arrijmë 120 vjet, si? Kjo është pyetja ".

Ndërsa i gjejnë përgjigjet, parashikimet thonë se ato do të rriten madje do të dyfishojë ata që preken nga sëmundjet e lidhura me moshën, nga lloje të caktuara të kancerit te disa lloje të çmendurive të tilla si Alzheimer ose Parkinson.

Ne do të jetojmë më gjatë dhe më pak fëmijë do të lindin. Të dy parametrat përshkruajnë shoqëria e vitit 2036.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)