Plazma e gjakut: karakteristikat dhe funksionet

Gjaku është një ind i rinovueshëm që është pjesë e organizmave, dhe qelizat që janë pjesë e këtij indi prodhohen në palcën e kockave vazhdimisht. Siç e dimë të gjithë, gjaku përmbush funksionet vitale në organizmat e specieve të shumta, të tilla si mbrojtja kundër infeksionit, shkëmbimet e gazeve dhe shpërndarja e lëndëve ushqyese.

A e dini se gjaku përbëhet nga një sërë qelizash në tretësirë ​​koloidale? Po, gjaku përmban një përbërje qelizore të përbërë kryesisht nga qeliza të bardha dhe të kuqe të gjakut, të pezulluar në një mjedis të lëngshëm dhe ushqyes. Ky medium i lëngshëm njihet si plazma e gjakut.

Megjithëse në përgjithësi mendojmë për konceptin në një mënyrë globale pa i marrë parasysh përbërësit e tij veçmas, e vërteta është se plazma në vetvete përbën një element që përmbush funksione të shumta me rëndësi për funksionimin e organizmit.

Përkufizimi i plazmës si përbërës i gjakut

Plazma e gjakut është një lëng me natyrë të kripur, me ngjyrë të verdhë ose qelibar, me tonalitet të tejdukshëm, në të cilin janë zhytur elementë të quajtur "forma", të cilat përbëjnë pjesën qelizore të gjakut. Nuk është vetëm fraksioni i lëngët i këtij lëngu jetësor, por është edhe më i bollshmi, pasi që përbën 55% të vëllimit të përgjithshëm të gjakut.

Funksioni kryesor i këtij komponenti është të transportojnë lëndë ushqyese dhe mbetje nga proceset vitale.

Përbërja e plazmës së gjakut: Isshtë konstituuar në një tretësirë ​​ujore, me karakter koloidal, e përbërë nga 91% e ujit, dhe trupat e ngurtë të pezulluar në të. Shtë përcaktuar se ajo ka një dendësi të ngjashme me atë të ujit, megjithëse është pak më e lartë, pasi trupat e ngurtë të pranishëm, siç janë proteinat, ndikojnë në viskozitet.

Komponenti më i madh i tretur përbëhet nga proteina (8%), ndër të cilat mund të përmendim:

  • Globulinat: Ata sintetizohen në mëlçi dhe përbëjnë antitrupa kundër sëmundjeve infektive.
  • Fibrinogjen: Duke luajtur një rol të rëndësishëm në mpiksjen, kjo proteinë është një pjesë e rëndësishme e përbërjes së plazmës.
  • Albuminat: Ato përfaqësojnë 60% të proteinave plazmatike, pasi ato të mëparshmet e kanë origjinën në mëlçi dhe roli i tyre është të transportojnë lipide dhe hormone steroide. Atyre gjithashtu u atribuohet përgjegjësi në procese të tilla si presioni onkotik, i cili është i një rëndësie jetike në ruajtjen e ekuilibrit në lëngje që ujitin organet.
  • Lipoproteinat. Ata kanë një efekt tampon, duke ndryshuar ndryshimet e pH në gjak.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përmenden ato përbërës që përbëjnë një proporcion më të ulët (gjurmë), prej vetëm 1% të përbërjes totale të plazmës, megjithatë është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për to: karbohidratet, lipidet, hormonet, enzimat, ure, natriumi, kaliumi dhe karbonatet.

Nxjerrja e plazmës

Commonshtë e zakonshme të ngatërrohet plazma e gjakut me një lëng me përbërje të ndryshme të quajtur serum, pasi që të dy vijnë nga rrjedha e gjakut, megjithatë, ndryshimi themelor midis të dyve është përbërja, pasi plazma është pjesa e lëngshme e gjakut pa mpiksje, sepse Prandaj , ai ka një përbërje më ushqyese, ndërsa serumi është pjesa e lëngshme e gjakut të mpiksur, kështu që nuk ka përbërës të tillë si fibrinogjeni.

Kur gjaku nxirret nga enët e gjakut, mbetet për një kohë të shkurtër në një gjendje të lëngët; Për të parandaluar ndodhjen e mpiksjes, është e zakonshme të kërkohet shtimi i substancave antikoagulante të tilla si heparin, citrat natriumi dhe acid etildiaminetetraacetik (EDTA). Më pas, gjaku jo i mpiksur centrifugohet duke përdorur tubat Wintrobe, në të cilat qelizat vendosen në pjesën e poshtme të tubit.

Si produkt i këtij procesi, kemi vërejtur tre faza të diferencuara në tub: njëra me një ngjyrë qelibari me densitet më të ulët (plazma) që ndodhet në pjesën e sipërme, në qendër gjejmë një fazë të vogël të bardhë të përbërë nga trombocitet dhe në në fund, faza qelizore që është me ngjyrë të kuqërremtë më të dendur.

Përdorimet e plazmës

Në sektorë të ndryshëm të mjekësisë, shkencëtarët kanë përfituar nga vetitë gjeneruese të plazmës për trajtimin e kushteve të lëkurës, veprimi i saj si një agjent mpiksës ka lejuar gjithashtu zhvillimin e terapive për pacientët me mangësi hematologjike, gjë që i ka lejuar ata të përmirësojnë cilësinë e tyre të jetës, pasi ata mund të kryejnë aktivitetet e tyre të përditshme normalisht.

Bioterapitë: Këto terapi bazohen në përdorimin e plazmës së gjakut në trajtimin e çrregullimeve të mpiksjes siç janë hemofilia dhe imunodeficiencat primare. Përdorimi i tij është shtrirë edhe në trajtimin e çrregullimeve neurologjike.

Procedura estetike: Plazma në lëkurë stimulon fibroblastin, i cili përbëhet nga një përbërës që promovon elasticitetin e tij, duke qenë përbërësi kryesor i lëkurës, i cili rrit prodhimin e acidit hialuronik, elastinës dhe kolagjenit, të cilat vonojnë plakjen, dhe kjo rezulton në zvogëlimin i rrudhave, sagging, dhe përdorimi i saj në trajtimin e strijave është përhapur gjithashtu. Mund të zbatohet gjithashtu në mënyrë parandaluese, në rastin e lëkurës më të re, ose si terapi rigjenerimi në lëkurën e moshës.

Zbatimi i plazmës së pasur me trombocite është një procedurë specifike, që do të thotë se duhet të nxirret nga gjaku i pacientit, kjo bëhet për të zvogëluar rrezikun e alergjive dhe refuzimin e trajtimit. Isshtë një procedurë isshtë një procedurë pa dhimbje dhe ambulatore; kërkohen afërsisht 45 deri në 60 minuta.

Kjo zonë përfshin gjithashtu përdorimin e saj për trajtimin e lëndimeve të lëkurës të shkaktuara nga djegiet.

Trajtimi për artrozën e gjurit: Duke vëzhguar veprimin e tij në zvogëlimin e ngurtësisë dhe rigjenerimit në kërc, janë zhvilluar terapi në të cilat përdorimi i plazmës së gjakut është bërë popullor në trajtimin e artrozës në gju, duke vërejtur se shërimi favorizohet deri në 73% të rasteve.

Funksionet e plazmës së gjakut

Shumica e funksioneve të tij rrjedhin nga veprimi i proteinave që përmbahen në këtë lëng. Pjesëmarrja e tyre në procese të shumta me rëndësi në organizatë është detajuar më poshtë:

Në koagulim: Koagulimi është në thelb një mekanizëm mbrojtës në trup, në të cilin mpiksja formon një masë të dendur, gjysmë të ngurtë që bllokon enët e gjakut të prishura. Plazma ndërhyn në këtë proces, pasi ajo kontribuon në tre substanca që ndërhyjnë në një mënyrë thelbësore, të tilla si protrombina, fibrinogjeni dhe jonet e kalciumit. Gjatë koagulimit, protrombina dhe joni i kalciumit (Ca ++) formojnë trombinë, e cila është një proteinë përgjegjëse për shndërrimin e fibrinogjenit (në veprim të përbashkët me kalciumin) në filamente të pazgjidhshme të fibrinës, e cila përbën një rrjet tre-dimensionale që bllokon eritrocitet dhe leukocitet, me origjinë që masë e dendur e fibrinës dhe qelizave të gjakut, e quajtur mpiksje.

Transporti: Meqenëse lejon transportimin e lëndëve ushqyese, gazrave dhe mbetjeve të prodhuara në proceset metabolike dhe qelizore. Në përgjithësi, ky funksion transporti është ai që nxit shkëmbimin e substancave midis organeve.

Funksioni elektrokimik: Proteinat plazmatike janë të përshkueshme nga natyra, dhe për këtë arsye ruhen në ndarjen vaskulare, dhe kjo ka një ndikim të drejtpërdrejtë në presionin osmotik. Kur këto proteina, të cilat janë molekula të mëdha, nuk shpërndahen përmes një membrane gjysmë të depërtueshme, prania e tyre në këtë medium ndryshon shpërndarjen e grimcave jonike. Kjo veti përcakton rolin e saj në rregullimin e elektroliteve.  

Presioni onkotik: Për mirëmbajtjen e këtij lloji të presionit hidrostatik, proteinat e zhytura në plazmë, ushtrojnë një efekt të drejtpërdrejtë, siç e përmendëm në artikullin e mëparshëm, në presionin osmotik.. Dhe ai efekt është i lidhur ngushtë me veprimin e këtyre molekulave të mëdha në enët e gjakut. Proteinat ushtrojnë presion, sepse lëvizja e ujit ndodh e motivuar nga një gradient, domethënë drejtohet nga një zonë me potencial më të madh në një më pak, prandaj uji në trupin e njeriut do të shkojë gjithmonë në vendin ku atje është një përqendrim më i lartë i disa substancave të tretura.

Në rastin e proteinave që përmbahen në plazmë, ndodh që të ketë një përqendrim më të lartë në plazmën e gjakut sesa në lëngun intersticial (i cili është ai që lan qelizat e indeve), gjë që bën që uji në këtë lëng të priret për të hyrë për të rregulluar presionin e ujit në të dy anët e murit kapilar. Në këtë mënyrë, vëllimi plazmatik i një personi dhe vëllimi total i gjakut ruhen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.