Pse ndonjëherë e lëmë dashurinë e jetës sonë të na ikë?

Teksti i kësaj video është marrë nga një poezi e titulluar "Dashuria e metrosë". Reflektoni në idenë se ne po bëhemi makina dhe se nuk jemi të vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth nesh.

Videoja zgjat 3 minuta dhe shpresoj se ju ndihmon të hapni sytë dhe të vëzhgoni botën përreth jush në një mënyrë më të vetëdijshme sepse mund të humbni gjëra të pabesueshme:

[shpërndarje mash]

Kuriozitete rreth poezisë.

1) Haiku është një nga format e njohura të shkrimit më të shkurtër poetik. Ajo e ka origjinën në Japoni. Gjëja interesante në lidhje me haikun është se ai ka vetëm shtatëmbëdhjetë rrokje, me tre rreshta përkatësisht me pesë, shtatë dhe pesë rrokje.

2) Mahabharata është një poezi epike nga India. Poemshtë poema më e gjatë në botë, me rreth 1,8 milion fjalë.

3) Dita Botërore e Poezisë festohet në 21 Mars të çdo viti për të vlerësuar dhe treguar mbështetje për të gjithë poetët në botë. Isshtë një iniciativë e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO).

4) Lloji i parë i poezisë ishte epika. Një epos përmban një rrëfim (histori) të gjatë të veprave heroike të pabesueshme.

5) Eposi babilonas i Gilgameshit është poema më e vjetër e shkruar. Thuhet se është rreth 4.000 vjet i vjetër dhe tregon historinë e një mbreti, Gilgamesh, i cili ishte gjysmë njeri, gjysmë zot.

6) Një strofë tradicionalisht përmban 12 rreshta. Një strofë me dy rreshta quhet çift, dhe një çift me katër rreshta është një katërkëndësh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.