Lista më e mirë e poezive të njohura të futurizmit

Poezitë e futurizmit ishin ato shprehje letrare të botuara në fillim të shekullit të kaluar, konkretisht në vitin 1909, kur themeluesi i saj (Filippo Tomasso Marinetti) botoi manifestin më 20 shkurt në gazetën "Le Figaro" që qarkulloi në qytetin e Parisit.

Kjo lëvizje karakterizoi shprehjet e ndryshme artistike të kohës, përfshirë poezinë, për shkak të përfshirjes së mënyrave të reja të të shkruarit dhe elementeve të tjerë dallues. Midis tyre është e mundur të gjesh ekzaltimin e origjinalitetit, temave futuristike ose të kohës së tanishme për atë kohë, përdorimin e ngjyrave të ndritshme, ndër të tjera.

Përmbledhje e poezive më të mira të futurizmit

Kjo lëvizje, duke u krijuar nga e para, lejoi përfshirjen e teknikave dhe modeleve të reja që ndryshuan parimet artistike të kohës (disa prej tyre përdoren edhe sot) dhe gjithashtu hapi rrugën për lëvizje ose rryma të tjera që u ngritën në shekullin XX.

Midis poetëve të futrismos është e mundur të gjesh themeluesin Filippo Tommaso Marinetti, Valdímir Mayakovsi, Giovanni Papini, Joan Salvat-Papasseit, Giuseppe Ungaretti dhe shume te tjere; nga e cila do të nxjerrim disa nga veprat e tij më të mira për këtë përmbledhje.

1. "Hug You" nga Filippo Tomasso Marinetti

Kur më thanë që ishe zhdukur
Ku nuk kthehet
Gjëja e parë për të cilën u pendova ishte që nuk të përqafova më shumë herë
Shumë më tepër
Shumë më shumë herë shumë më tepër
Vdekja të mori dhe më la
Thjesht
Thjesht
Pra i vdekur edhe mua
Eshte kurioze,
Kur dikush humbet nga rrethi i pushtetit
Kjo na lidh me jetën
Ai rrethrrotullim ku përshtaten vetëm katër,
Ai rreth,
Na sulmojnë qortimet (kot)
Gëzime
Të teatrit
Çfarë është strofka
Për vëllezërit
Dhe një turp, një turp që nuk përshtatet brenda
Nga një
Dhe një turp, një turp që na mbyt
Eshte kurioze,
Kur jeta juaj kthehet në para dhe pas,
Në pjesën e jashtme dukeni njësoj
Brenda ju ndaheni në dysh
Dhe një prej tyre
Dhe një prej tyre
Fshihet në gjumë në gjoksin tuaj
Në gjoksin tënd
Si një shtrat
Dhe është përgjithmonë dhe përgjithmonë
Jo më
Në jetë
Zemer
jetë
Çfarë trishtimi për të mos qenë në gjendje
Rritet plak
Me ty

2. "Para kinemasë" - Wilhelm Apollinaire de Kostrowitsky

Dhe pastaj këtë pasdite do të shkojmë
Në kinema

Artistët e Tani
Ata nuk janë më ata që kultivojnë Artet e Bukura
Ata nuk janë ata që merren me Art
Art poetik ose muzikor
Artistët janë aktorët dhe aktoret

Po të ishim artistë
Nuk do të thoshim kinema
Do të thoshim kinemanë

Por nëse do të ishim mësues të vjetër provinciale
Nuk do të thoshim kinema apo kinema
Por kinematograf

Po ashtu, Zoti im, duhet të kesh shije të mirë.

 3. "Vonë në këtë botë" nga Iventh Guadalupe Acosta

Isha vonë në këtë botë
Kam ardhur në këtë jetë shumë vonë
Do të kisha dashur të lindja
dhe të vijë në këtë jetë shumë vite më parë

Mirë për të jetuar një shekull më parë
do të kishte qenë emocionuese.
Nuk kishte asnjë shpyllëzim ose ndotje
Kishte ujë të pastër dhe të bollshëm.
Ajri ishte i pastër dhe i freskët
Zogjtë e vegjël këndonin pandërprerë,
Do të kisha dashur shumë t'i shihja duke kënduar

Sepse nuk kam lindur më parë
Isshtë kurioziteti im i madh,
Do të më pëlqente shumë të shihja planetin të shkëlqejë
Dhe jo sikur gjithçka është në një stuhi tani

4. «Ku është dashuria jote» nga Andrea milena soto

Qielli në zjarr shpirti i plagosur
gjëmimi i botës i shkatërruar
Ku eshte dashuria jote.

Në trupin tim të çarë
ajo zhurmë e botës
mungon
ku eshte dashuria jote

Vetëm livadhe squfurore
Vullkanet e përmbysura
burra të lëkurës.

Nuk ka dashuri në hi
dashuri në arrati me nxitim
vetem ku eshte dashuria jote

5. "Çfarë po ndodh me ne?" nga Fatima Castillo

Ne jetojmë në një botë indiferente
po bejme dicka te gabuar
ne shkatërrojmë harmoninë natyrore,
bota po shkon drejt fundit të saj.

Nëse nuk bëjmë diçka për t’u përmirësuar.
Do të jetë fundi i ekzistencës sonë
do të ketë vdekje dhe shkatërrim të përjetshëm,
njerëzit nuk janë duke e kuptuar

6. "Hej" nga Vladimir Mayakovski

Hej;
nëse ndizen
yjet
kjo sepse dikush ka nevojë për to. te verteten?
A është ai që dikush dëshiron që ata të jenë,
është se dikush i quan ato margaritarë të mprehtë.
Fishkëllima
mes stuhisë së pluhurit në mesditë
ju depërtoni deri tek Zoti,
Kisha frikë se isha vonë
qan,
ai e puth doren e saj me mish,
lutet
se ata vënë një yll pa dështuar
ligji
se nuk do ta durojë këtë mundim të yllit.
Dhe pastaj
ai është i shqetësuar,
megjithëse shfaqet i qetë.
Tregoji dikujt:
Tani nuk je keq, hë?
Nga çfarë nuk keni më frikë?
Hej, nëse ato ndizen
yjet
është sepse dikush ka nevojë për to apo jo?
Shtë e domosdoshme
që çdo natë
mbi çatitë
rritur
edhe nëse është një yll i vetëm.

Këto ishin poezi të futurizmit që ne e kemi përpiluar, kështu që shpresojmë se ata kanë qenë mjaft të mirë për ata njerëz që e pëlqejnë lëvizjen; në të njëjtën mënyrë si për ata që nuk e njihnin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.