10 poezitë më të mira të modernizmit

Është konsideruar "modernizëm"Në një kohë (fundi i shekullit XIX dhe fillimi i shekullit XX) në të cilën u shfaq një lëvizje në letërsi me atë emër; duke qenë poezi zhanri kryesor letrar me më shumë ndryshime, meqenëse artistët kërkojnë të demonstrojnë më shumë kreativitet, me tone narciziste, një gjuhë më të përtërirë (si dhe metrikën) dhe duke theksuar kulturën ku identiteti patriotik shihet me sy të ndryshëm.

Në atë kohë u shfaqën shumë poezi të modernizmit që sot vazhdojnë të gëzojnë popullaritet të madh, siç janë ato që kemi përfshirë në këtë përmbledhje. Me siguri disa emra tingëllojnë të njohur për ju nëse dini poezi, apo edhe nëse nuk e dini, që atëherë Ruben Dario, i cili konsiderohet eksponenti maksimal i lëvizjes, është një emër që duhej ta kishit dëgjuar të paktën një herë.

Poezi të modernizmit që nuk mund t’i humbni

Padyshim duke qenë Ruben Dario një nga poetët më të shquar të modernizmit, duhej shtuar edhe pak më shumë për veprat e tij (tre poezi për të qenë të saktë). Megjithatë, ju gjithashtu mund të shijoni shkrimet e José Martí, Antonio Machado, Salvador Díaz Mirón, Ramón López Velarde dhe Delmira Agustín.

1. Dhe unë të kam kërkuar nga qytete ...

Dhe të kam kërkuar në qytete,
Dhe të kam kërkuar në re
Dhe për të gjetur shpirtin tënd
Shumë zambakë hapa, zambakë blu.

Dhe të trishtuarit që qanin më thanë:
Oh, çfarë dhimbje të gjallë!
Se shpirti yt ka jetuar prej kohësh
Në një zambak të verdhë!

Por më trego si ka qenë?
A nuk e kisha shpirtin në gjoks?
Dje u takova
Dhe shpirti që kam këtu nuk është imi

Autori: José Martí

2. Kaupolicán

Somethingshtë diçka e frikshme që raca e vjetër e pa;
trungu i guximshëm i pemës në supin e një kampioni
i egër dhe i egër, topuzi i fortë i të cilit
përdor krahun e Herkulit ose krahun e Samsonit.

 

Flokët e tij për një përkrenare, gjoksin e tij për një pektoral,
a mundet një luftëtar i tillë, nga Arauco në rajon,
Spearman i pyjeve, Nimrod që gjuan të gjithë,
për të çarmatosur një dem ose për të mbytur një luan.

 

Eci, eci, eci. Ai pa dritën e diellit,
pasditja e zbehtë e pa, nata e ftohtë e pa,
dhe gjithmonë trungu i pemës në shpinë të titanit.
"The Toqui, the Toqui!", thërret kasta e prekur.
Ai eci, ai eci, ai eci. Agimi tha "Mjaft",
dhe balli i lartë i Caupolican-it të madh u ngrit

Autori: Rubén Darío

3. Fatalja

Lum pema që nuk është e ndjeshme,
dhe më shumë guri i fortë, sepse nuk ndihet më,
sepse nuk ka dhimbje më të madhe se dhimbja e të qenit gjallë,
as hidhërim më të madh se jeta e vetëdijshme.

Të jesh, dhe të mos dish asgjë, dhe të jesh pa qëllim,
dhe frika e të qenit, dhe një terror i ardhshëm ...

Dhe tmerri i sigurt për të vdekur nesër,
dhe vuaj për jetën dhe për hijen dhe për
atë që ne nuk e dimë dhe vështirë se dyshojmë,
dhe mishi që tundon me tufat e tij të freskëta
dhe varrin që pret me buqetat e tij të varrimit,
Dhe duke mos ditur se ku po shkojmë
ose nga vijme ...!

Autori: Rubén Darío

4. Kujtesa e fëmijërisë

Një pasdite e ftohtë kafe
të dimrit. Djem shkollorë
ata studiojne. Monotonia
e shiut pas dritareve.

Theshtë klasa. Në një poster
Kaini përfaqësohet
i arratisur, dhe Abeli ​​i vdekur,
ngjitur me një njollë të kuqërremtë.

Me timbër të zhurmshëm dhe të zbrazët
bubullon mësuesi, një plak
i veshur keq, i dobët dhe i thatë,
mbante një libër në dorë.

Dhe një kor i tërë për fëmijë
mësimi po këndon:
«Një mijë herë njëqind, njëqind mijë;
një mijë herë një mijë, një milion ».

Një pasdite e ftohtë kafe
të dimrit. Djem shkollorë
ata studiojne. Monotonia
të shiut në dritare.

Autori: Antonio Machado

5. Unë jam duke ëndërruar rrugë

Shkoj duke ëndërruar rrugë
pasdite Kodrat
ari, pishat jeshile,
lisat me pluhur! ...
Ku do të shkojë rruga?
Unë jam duke kënduar, udhëtar
përgjatë gjurmës ...
(Pasdite po bie)
"Në zemrën time kisha
gjembi i një pasioni;
Arrita ta shqyej një ditë:
"Unë nuk e ndiej më zemrën time".

Dhe e gjithë fusha për një moment
mbetet, memec dhe i zymtë,
meditimi. Era tingëllon
në plepat e lumit.

Pasdite errësohet;
dhe rruga që gjarpëron
dhe zbardhues të dobët
bëhet me re dhe zhduket.

Kënga ime përsëri vajton:
"Gjemb i mprehtë i artë,
kush mund te te ndjeje
gozhduar në zemër ”.

Autori: Antonio Machado

6. Spinels

Kjo si qeni që lëpin
dora e zotit të tij,
frika zbut ashpërsinë
me lotët që derdh;
le të pretendojë injoranca
në parajsë e mira që i mungon.

Unë, me ballin shumë të lartë,
e cila guxon rrufeja të më lëndojë
Do të duroj pa u dorëzuar
stuhia që më sulmon.

Mos prit për keqardhjen tënde
që nuk është e përdredhur jo fleksibile:
Unë do të jem rob me forcë
por jo me vullnet.

Kotësia ime e paepur
nuk i përshtatet një roli mesatar.
Më poshtëroni? As para kësaj
që e ndez dhe e fik ditën.

Po të isha engjëll, do të isha
engjëlli madhështor Luzbel.
Njeriu i zemrës
kurrë mos iu nënshtro keqdashjes.

Autori: Salvador Diaz Mirón

7. Motër, më bëj të qaj ...

Fuensanta:
ma jep të gjitha lotët e detit.
Sytë më janë tharë dhe vuaj
një dëshirë e pamasë për të qarë.

Nuk e di nëse jam i trishtuar për shpirtin
i besnikëve të mi u largua
ose sepse zemrat tona të thara
ata kurrë nuk do të jenë në tokë së bashku.

Më bëj të qaj motër
dhe devotshmëria e krishterë
të dorës suaj të përsosur
fshij lotët me të cilët qaj
koha e hidhur e jetës sime të padobishme.

Fuensanta:
A e njihni detin?
Ata thonë se është më pak e madhe dhe më pak e thellë
sesa keqardhja.

As nuk e di pse dua të qaj:
mbase do të jetë për shkak të pendimit që fsheh,
mbase për shkak të etjes time të pafund për dashuri.

Motra:
ma jep të gjithë lotët e detit ...

Autori: Ramón López Velarde

 8. Unë dua, ti dashuron

I dashur, i dashur, i dashur, i dashur gjithmonë, me gjithçka
Duke qenë dhe me tokën dhe me qiellin,
Me dritën e diellit dhe errësirën e baltës;
Dashuri për të gjithë shkencën dhe dashuri për çdo dëshirë.

Dhe kur mali i jetës
Le të jetë e vështirë dhe e gjatë, e lartë dhe plot thellësi
Duke dashur pafundësinë që është për dashurinë
Dhe digjeni në bashkimin e gjinjve tanë!

Autori: Rubén Darío

9. Kur të filloni të dashuroni

Kur të filloni të dashuroni, nëse nuk keni dashur,
Ju do ta dini se në këtë botë
Shtë dhimbja më e madhe dhe e thellë
Të jem edhe i lumtur edhe i mjerë.

Konkluzion: dashuria është një humnerë
Të dritës dhe hijes, poezisë dhe prozës,
Dhe ku bëhet gjëja më e shtrenjtë
E cila është për të qeshur dhe për të qarë në të njëjtën kohë.

Më e keqja, më e tmerrshmja,
A është e pamundur të jetosh pa të

Autori: Rubén Darío

10. Gjarpri

Në ëndrrat e mia të dashurisë unë jam një gjarpër!
Gliso dhe gurgullimë si një lumë;
Dy pilula për pagjumësi dhe hipnotizëm
Ata janë sytë e mi; maja e sharmit
Tongueshtë gjuha ime ... dhe unë tërheq si lot!
Unë jam një çelës i humnerës.

Trupi im është një fjongo kënaqësie
Glisa dhe valëzoj si një përkëdhelje ...

Dhe në ëndrrat e mia të urrejtura unë jam një gjarpër!
Gjuha ime është një burim helmues;
Koka ime është diademë luftarake,
Bëni vdekjen në një anë fatale
Me nxënësit e mi; dhe trupi im ne perlë
Athshtë mbështjellja e rrufesë!

Nëse kështu ëndërron mishi im, kështu është mendja ime:
Një trup i gjatë, i gjatë, gjarpëror,
Vibrimi përjetësisht, me dëshirë!

Dashuria jote, skllav, është si një diell shumë i fortë:
Kopshtar i artë i jetës,
Kopshtar i zjarrit të vdekjes
Në karmen e frytshme të jetës sime.

Sqepi i Raven me erë trëndafilash,
Stinger i mërzitur i kënaqësive
Gjuha juaj është. Duart tuaja misterioze
Janë kthetra me doreza përkëdheljesh.

Sytë e tu janë mesnatën time mizore
Hojet e zeza të mjaltit të ndyrë
Kjo rrjedh gjak në aceribilitet;

Chrysalis i një fluturimi nga e ardhmja,
Armshtë krahu juaj i mrekullueshëm dhe i errët,
Kulla e përhumbur e vetmisë sime.

Autori: Delmira Agustin

Estos son los poezi të modernizmit që na tërhoqi vëmendjen dhe ne donim ta vendosnim për ju, kështu që shpresojmë që t'ju pëlqejë. Mos harroni të ndani botimin në rrjetet tuaja sociale nëse ju pëlqente dhe gjithashtu, gjithashtu mund të lini një koment mbi poezitë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pepi dijo

  Një bukuri e vërtetë dhe një kënaqësi për të lexuar këto poezi

  1.    Francis Gauna dijo

   Përzgjedhje e shkëlqyeshme, ka qenë një kënaqësi e vërtetë dhe një dhuratë e shkëlqyer për syrin, mendjen dhe zemrën për të endur sytë e mi me ankth për shprehje kaq të bukura, Faleminderit

 2.   kontrata simon dijo

  poezi te shkelqyera

 3.   l @ mister dijo

  I kam dashur poezitë, ato janë super të bukura

 4.   jose dijo

  ; a; a; a ;; a; a; a ;; a; a; a ;; a; a; a; a; a; a; a; a; një poezi të bukura

 5.   Matilda Bravo dijo

  Një kënaqësi për të lexuar poezinë tënde, ajo ma ka hapur zemrën dhe tani unë jam duke gjakosur për vdekje