Si të jeni këmbëngulës dhe të përmirësoni marrëdhënien tuaj me veten dhe me të tjerët

gruaja duke menduar pohimin

Pohueshmëria është një domosdoshmëri që i gjithë komunikimi duhet të jetë i suksesshëm, por jo gjithmonë arrihet. Kur nuk ka pohim, komunikimi vuan dhe komunikimi i rrjedhshëm nuk arrihet gjithmonë që na lejon të krijojmë një lidhje të mirë me njerëzit e tjerë, madje mund të ketë konflikte që na bëjnë të ndiejmë se komunikimi me të tjerët është prishur.

Në shumë raste kur komunikimi prishet, ai mund të ishte shmangur thjesht duke qenë më këmbëngulës. Edhe pse pohimi është i domosdoshëm, nuk është gjithmonë e lehtë për njerëzit që ta kenë atë. Në shumicën e rasteve, nuk është diçka që del natyrshëm në komunikim, por përkundrazi duhet të punoni për të në mënyrë që të mësoni të jeni më këmbëngulës në këtë mënyrë.

Pohueshmëria

Para se të filloni të punoni për të qenë më këmbëngulës, Së pari do të duhet të kuptoni se çfarë është pohimi, sepse vetëm në këtë mënyrë do të dini të përqendroheni te ndryshimet. Nuk është gjithmonë e lehtë të identifikosh sjelljen pohuese pasi ekziston një vijë shumë e hollë midis pohimit dhe agresionit dhe shumë njerëz e ngatërrojnë atë.

njerëz këmbëngulës

Pohueshmëria bazohet në ekuilibër dhe kërkon ndershmëri me dëshirat, nevojat tuaja dhe të të tjerëve. Me vendosmëri, të drejtat e gjithsecilit merren parasysh. Një person i sigurt do të ketë besim në vetvete dhe ata përpiqen vetëm të përcjellin këndvështrimin e tyre në një vendosmëri, të drejtë dhe natyrisht, me ndjeshmëri. Nga ana tjetër, ekziston agresiviteti ku personi përpiqet vetëm të fitojë pa marrë parasysh atë derechos, interesat ose nevojat e njerëzve të tjerë ... ndjenjat nuk merren parasysh as. Një person agresiv është egoist dhe nuk u intereson të shkelin të tjerët për të arritur qëllimet e tyre.

Vlerësoni të drejtat tuaja

Nëse dëshironi të jeni një person më këmbëngulës duhet të keni një kuptim të mirë të vetes dhe. Dije që vlera jote është e rëndësishme. Ju duhet të vlerësoni të gjithë personin tuaj, si dhe vlerat, kohën, përpjekjen tuaj ... të rritni besimin te vetja dhe kështu do të jeni në gjendje të pranoni se meritoni të trajtoheni me dinjitet dhe respekt. Ju do të mësoni të mbroni të drejtat tuaja dhe t'i mbroni ato, duke qenë besnikë ndaj vlerave dhe parimeve tuaja, si dhe dëshirave dhe nevojave tuaja.

Shprehni mendimet tuaja në mënyrë të vendosur

Për të shprehur mendimet tuaja në mënyrë të vendosur nuk keni nevojë ta bëni atë në mënyrë agresive. Ju nuk duhet të prisni që njerëzit e tjerë të thonë atë që keni në kokën tuaj, sepse atëherë nuk mund të ndodhë kurrë. Filloni të identifikoni gjërat që dëshironi tani dhe pastaj vendosni rrugën tuaj për t'i arritur ato.

Pasi të dini se çfarë ju nevojitet, mund të kërkoni fjalët që të jeni në gjendje ta shprehni atë qartë dhe në mënyrë të sigurt. Gjeni një mënyrë për të qenë në gjendje të bëni kërkesa pohuese me ndjeshmëri dhe pa sakrifikuar nevojat e të tjerëve. Nëse doni që të tjerët t'ju ndihmojnë, do të duhet Kërkoni gjëra pa qenë agresiv sepse atëherë do të dëmtoni vetëm marrëdhënien tuaj me të tjerët.

grua pohuese

Ju nuk mund të kontrolloni të tjerët

Jini të vetëdijshëm se nuk mund t'i kontrolloni të tjerët, as mendimet e tyre dhe as veprimet e tyre. Ju gjithashtu nuk duhet të bëni gabim të pranoni përgjegjësi për mënyrën se si njerëzit reagojnë ndaj pohimit tuaj. Nëse një person nxehet me ju sepse jeni duke vepruar me vendosmëri, mos reagoni ndaj tyre në të njëjtën mënyrë.

Mos harroni se kontrolli i vetëm që keni është mbi veten tuaj, prandaj është e rëndësishme që të bëni më të mirën tuaj për të qëndruar i qetë dhe për të matur gjërat që thoni ose bëni kur gjërat tensionohen me të tjerët. Shtë e rëndësishme që ju të jeni një person i respektueshëm dhe të mos shkelni nevojat e njerëzve të tjerë, sepse çdokush ka të drejtë të thotë ose të bëjë atë që dëshiron.

Shprehuni në një mënyrë pozitive

Shtë e rëndësishme të flisni mendjen tuaj, edhe kur keni një problem të vështirë ose negativ për tu trajtuar. Por kur thoni gjëra duhet ta bëni në mënyrë konstruktive dhe duke marrë parasysh mendimet e të tjerëve. Mos kini frikë të qëndroni për veten tuaj dhe të përballeni me njerëz që ju sfidojnë ose përpiqen të shkelin të drejtat tuaja. Ju jeni një person dhe keni të drejtë të zemëroheni, thjesht do të duhet të kontrolloni emocionet tuaja dhe të jeni të respektueshëm në çdo kohë si me veten ashtu edhe me të tjerët.

Pranoni kritikat nga të tjerët

Shtë e rëndësishme që të jeni të hapur për kritika nga të tjerët, por edhe për komplimente. Mos prisni gjithmonë komplimente ose kritika, por ato do të vijnë vërtet sepse njerëzve u pëlqen të thonë një fjalë. Në këtë kuptim, është e nevojshme të pranoni reagime negative dhe pozitive dhe nëse është negativ, ta pranoni atë në një mënyrë pozitive dhe modeste.

Nëse nuk jeni dakord me kritikat, atëherë do të duhet ta thoni por pa pushuar së paturi ndjeshmëri dhe pa nevojën e mbrojtjes dhe zemërimit. Ndonjëherë mendimet e të tjerëve do t'ju ndihmojnë të bëni një ndryshim të rëndësishëm në veten tuaj.

Mëso të thuash "jo"

Nuk është gjithmonë e lehtë të thuash "Jo", veçanërisht kur nuk je mësuar ta bësh ose mendon se njerëzit e tjerë do të pushojnë së ndjeri gjëra të mira për ty ... në realitet, një person që të do vërtet do të pranojë "jo" -në tënde "për një përgjigje sepse keni të drejtë të thoni jo. Ju duhet të mësoni të thoni jo nëse doni të jeni më këmbëngulës.

duke folur në mënyrë pohuese

Në mënyrë që të mësosh të thuash "jo" duhet të njohësh kufijtë e tu dhe të identifikosh atë që je i gatshëm të pranosh ose jo në jetën tënde. Mos harroni se nuk mund të bëni gjithçka ose t'i kënaqni të gjithë, por është e rëndësishme që të mbroni kohën dhe jetën tuaj duke thënë "jo" kur keni nevojë për të dhe kërkoni një zgjidhje që është e dobishme për të gjithë, dhe jo vetëm për të tjerët.

Mos harroni se është shumë e rëndësishme që të jesh këmbëngulës përpara se të thuash atë që mendon se duhet të marrësh parasysh ndjenjat e personit tjetër. Ju të dy keni të drejta që duhet të respektohen, ashtu siç dëshironi të respektohen të drejtat tuaja, duhet të respektoni të drejtat e të tjerëve. Kur duhet të thuash diçka në mënyrë pohuese bëje atë në një mënyrë që të mund të kontrollosh emocionet e tua sepse vetëm në atë mënyrë Ju do të jeni në gjendje t'i komunikoni gjërat në mënyrë të vendosur pa një reagim emocional tepër të fortë duke i hedhur të gjitha larg.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alfredo Carreno Leoo dijo

  SA SUPER E DUA DHE DO T P VENDOS N PRAKTIK

 2.   Jose dijo

  Më duket shumë interesante