Praktikë intensive për të zhvilluar talentin

Në artikujt e mi të mëparshëm në talent Unë e kam zbuluar atë Edhe pse talenti mund të jetë një cilësi e lindur, ne gjithashtu mund të mësojmë ta zhvillojmë atë. Si? Përmes praktikimit intensiv të një aftësie të caktuar.

Praktika intensive ndërtohet mbi një paradoks: Përpjekja në mënyra të caktuara për të arritur qëllime specifike (lejimi i vetes për të bërë gabime dhe për të bërë një budalla nga vetja) ju bën më të zgjuar. Ose, për ta thënë një mënyrë tjetër, ato përvoja në të cilat ju jeni të detyruar të ngadalësoni, të bëni gabime dhe të rregulloni rregullimin, përfundojnë duke u bërë më të shkathët, pa e kuptuar as vetë.

Performanca pa përpjekje është e dëshirueshme; megjithatë, është një mënyrë e tmerrshme për të mësuar.

Talenti kërkon përpjekje

Bjork, një profesor i psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë, ka kaluar shumicën e jetës së tij duke hulumtuar pyetje të kujtesës dhe të mësuarit. Ai është një studiues i qeshur dhe i gëzuar, i gatshëm për të analizuar gjithçka, nga kurbat e dëmtimit të kujtesës deri te mënyra se si Shaquille O'Neal, ylli i NBA-së i famshëm për gabimet e tij në marrjen e gjuajtjeve të lira, duhet t'i marrë ato nga distanca të çuditshme: 5 ose 6 metra, në vend të rregullator 4,5 metra.

“Gjërat që duken si pengesa bëhen të këshillueshme në planin afatgjatë. Një takim autentik, edhe nëse zgjat vetëm disa sekonda, është shumë më fitimprurës sesa disa qindra vëzhgime ”(Bjork).

Unë ju lë me një video të futbollistëve brazilianë. Ato janë shembulli praktik se si zhvilloni talentin përmes praktikës intensive:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)