Pranimi i realitetit: shtylla e parë e vetë-disiplinës

Një nga shtyllat e vetë-disiplinës është pranimi i realitetit. Pranimi do të thotë që ne e perceptojmë realitetin me saktësi, pavarësisht nëse është i mirë apo i keq.

Para se ta shqyrtojmë këtë ide pak më shumë, ju ftoj të dini se çfarë na tregon Álex Kei në këtë video në lidhje me disiplinën.

Álex Kei është një sipërmarrës i suksesshëm në biznesin e marketingut në internet dhe në këtë video ai na jep 7 këshilla për të qenë më të disiplinuar:

Kjo pranim i realitetit mund të duket e thjeshtë dhe e qartë, por në praktikë është jashtëzakonisht e vështirë. Nëse keni ndonjë vështirësi kronike në një fushë të veçantë të jetës tuaj, shanset janë të mëdha që rrënja e problemit të jetë mosarritja e pranimit të realitetit ashtu siç është.

Nëse nuk e keni njohur me vetëdije nivelin tuaj të vetë-disiplinës, nuk ka shumë të ngjarë që të përmirësoheni aspak në këtë fushë. Imagjinoni një aparat gjimnastikor që aspiron dhe nuk e ka idenë se sa peshë mund të ngrejë dhe në mënyrë arbitrare miraton një rutinë stërvitore. Practshtë praktikisht e sigurt që peshat e zgjedhura do të jenë shumë të rënda ose shumë të lehta. Nëse peshat janë shumë të rënda, personi nuk do të jetë në gjendje t'i ngrejë ato dhe për këtë arsye nuk do të përjetojë rritje të muskujve. Nëse peshat janë shumë të lehta dhe personi i ngre ato lehtësisht, ato nuk do të ndërtojnë asnjë muskul.

Në mënyrë të ngjashme, Nëse doni të rrisni vetë-disiplinën duhet të dini se cili është niveli juaj aktual. A keni shumë vetë-disiplinë tani? Cilat sfida janë të lehta për ju dhe cilat janë praktikisht të pamundura?

Vetëdisiplinimi i përditshëm

Këtu keni një listë të sfidave për t'ju shtyrë të mendoni se ku jeni tani (pa ndonjë renditje të veçantë):

* A bëni dush çdo ditë?
* A ngriheni në të njëjtën kohë çdo mëngjes?
* A jeni mbipeshë?
* A keni një varësi (kafeinë, nikotinë, sheqer, etj) që do të donit ta hiqnit, por nuk mundeni?
* A është shtëpia juaj e pastër dhe e organizuar mirë?
* Sa kohë humb në një ditë tipike?
* Nëse i jepni një premtim dikujt, sa është probabiliteti i përqindjes për ta përmbushur atë?
* Nëse i jepni një premtim vetes, sa është probabiliteti i përqindjes për ta përmbushur atë?
* A mund të agjëroni një ditë?
* A keni një hard disk të organizuar mirë në kompjuterin tuaj?
* Sa shpesh ushtrohesh?
* A keni qëllime të qarta dhe të shkruara? A keni plane të shkruara për t'i arritur ato?
* Nëse e keni humbur punën, sa kohë kaloni një ditë në kërkim të një të re dhe sa kohë dëshironi të mbani atë nivel të përpjekjes?
* Sa TV shikoni në ditë? A mund të hiqni dorë nga televizioni për 30 ditë?
* Si e shihni veten tani: rroba, rregullim, etj)?
* A i zgjidhni ushqimet për të ngrënë bazuar në konsideratat shëndetësore?
* Kur ka qenë hera e fundit që keni adoptuar me vetëdije një zakon të ri pozitiv ose keni eleminuar një zakon të keq?
* A keni borxhe? A i konsideroni këto borxhe një investim apo një gabim?
* A mund të më thuash se çfarë do të bësh nesër?
* Në një shkallë 1-10, si do ta vlerësonit nivelin tuaj të përgjithshëm të vetë-disiplinës?

Ashtu si ka grupe të ndryshme muskujsh që stërviten me ushtrime të ndryshme, ka edhe të tilla fusha të ndryshme të vetë-disiplinës: gjumi i disiplinuar, dieta e disiplinuar, zakonet e punës së disiplinuar, komunikimi i disiplinuar, etj. Bëni ushtrime të ndryshme për të ndërtuar disiplinën në çdo aspekt të jetës tuaj.

Si të merrni më shumë vetë-disiplinë?

Këshilla ime është të identifikoni një fushë ku disiplina juaj është më e dobët, të vlerësoni se ku jeni tani, të pranoni dhe të pranoni pikën tuaj të fillimit dhe të hartoni një program për t'u përmirësuar në këtë fushë. Filloni me disa ushtrime të thjeshta që dini se mund t’i bëni dhe sfidoni gradualisht veten.

Përparoni me vetë-disiplinim ashtu si bëni me forcimin e muskujve. Për shembull, nëse mezi ngriheni nga shtrati në 10 nuk është shumë e arsyeshme të dëshironi të ngriheni në 7:00 të mëngjesit. Por a mund të ngriheni në orën 9:45 të mëngjesit? Veryshtë shumë e mundshme. Dhe pasi ta keni bërë këtë, a mund të përparoni në 9:30 ose 9:15? Po sigurisht.

Kur jeni në një gjendje mohimi për nivelin tuaj të disiplinës, ju jeni të mbyllur në një pamje të rreme të realitetit. Apo jeni shumë pesimist u optimist në lidhje me aftësitë tuaja. Dhe ashtu si një aparat gjimnastikor aspirues që nuk e njeh forcën e tij, nga ana pesimiste, ai do të heqë vetëm pesha të lehta dhe të shmangë ato të rënda, të cilat ai në të vërtetë mund t'i ngrejë dhe që do ta bënin atë më të fortë. Dhe nga ana optimiste, ju do të vazhdoni të përpiqeni të ngrini pesha shumë të rënda për ju dhe me siguri do të hiqni dorë ose do të përpiqeni të shtrëngoni veten më shumë; Asnjëra prej opsioneve nuk do t'ju bëjë më të fortë.

El sukses Personal, familjar, shoqëror dhe financiar ju pret në 5-10 vitet e ardhshme nëse ndërtoni në mënyrë progresive vetë-disiplinën tuaj. Nuk do të jetë e lehtë, por do t’ia vlejë. Hapi i parë është të pranoni hapur se ku jeni tani, pavarësisht nëse ndiheni mirë apo jo. Ju nuk do të bëheni më të fortë derisa të pranoni aty ku jeni tani.

Ky post është pjesa e dytë e një serie prej 6 artikujsh mbi vetë-disiplinën: Pjesa 1 | pjesa 2 | Pjesa 3 | Pjesa 4 | Pjesa 5 | Parte 6


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jackeline leon sanxhez dijo

  informacion shume interesant ... ne keto kohe te veshtira !!!

 2.   David dijo

  Nëse kultivoni disiplinë gjatë gjithë jetës suaj, dita ditës, suksesi do të vijë herët a vonë

  1.    David dijo

   Të gjithë burrat që kanë qenë të suksesshëm në jetë janë shumë të disiplinuar.