Pranoni ndryshimet për t'u përmirësuar

Pa pranuar faktin që gjithçka ndryshon, ne nuk mund të gjejmë qetësinë e përsosur. Por për fat të keq, është e vështirë për ne ta pranojmë atë, sepse nuk mund ta pranojmë të vërtetën e kalueshmërisë. Prandaj vuajmë ”. ~Shunryu Suzuki

Ndryshimi mund të jetë një gjë e vështirë. Shumica e njerëzve duan të ndryshojnë jetën e tyre, në një farë mënyre, por e kanë të vështirë të fillojnë mirë ose ta mbajnë ndryshimin për një kohë të gjatë.

Jam i lumtur të raportoj se pas shumë përpjekjesh, jam bërë mjaft i mirë në përshtatjen me ndryshimet. Ndihem sikur kam nevojë të përmirësoj jetën time dhe me ndryshimin mund të mësoj vazhdimisht gjëra të reja.

Çfarë kam mësuar nga ndryshimet e mia? Mund të shkruaj një libër për këtë (dhe ndoshta do ta shkruaj një ditë), por thelbi qëndron në hapësirën midis faktit të pashmangshëm të ndryshimit dhe rezistencës së pabesueshme për të ndryshuar brenda vetes dhe njerëzve përreth nesh. Ne duam të ndryshojmë dhe megjithatë nuk bëjmë. Si ta zgjidhim këtë tension?

Mund të jetë tepër e vështirë ose mund të jetë mrekullisht e lehtë dhe e begatë. Rruga është e vështirë, por besoj se të gjithë mund të gjejnë lehtësisht aspektet pozitive të ndryshimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.