Prindërit e shqetësuar provokojnë ankth tek fëmijët e tyre

Prindërit me çrregullime të ankthit shoqëror Ata kanë më shumë të ngjarë se prindërit me forma të tjera ankthi të përfshihen në sjelljet e fëmijëve të tyre dhe t'i vendosin ata në rrezik më të madh të zhvillimit të fobisë sociale, sipas një studimi të kryer në Qendrën e Fëmijëve Johns Hopkins.

Ankthi i prindërve ka qenë gjithmonë i lidhur me ankthin e fëmijëve, por nuk ishte e qartë nëse Njerëzit me çrregullime të caktuara ankthi shkaktojnë ose inkurajojnë sjellje që shkaktojnë ankth te fëmijët e tyre. Ky studim i ri konfirmon këtë të fundit.

Ankthi i fëmijës

Në mënyrë të veçantë, studiuesit në Qendrën e Fëmijëve Johns Hopkins identifikuan një sërë sjelljesh te prindërit me çrregullime të ankthit shoqëror (lloji më i zakonshëm i ankthit). Këto sjellje përfshijnë mungesa ose pamjaftueshmëria e afeksionit dhe nivele të larta kritike dhe dyshimesh të formuluara ndaj fëmijës. Sjellje të tilla, sipas studiuesve, janë të njohura mirë për rritjen e ankthit tek fëmijët dhe mund të çojnë në zhvillimin e çrregullimeve të ankthit tek fëmijët, thonë studiuesit.

«Ankthi social i prindërve duhet të merret parasysh një faktor rreziku për ankthin e fëmijërisë, dhe mjekët që kujdesen për prindërit me këtë çrregullim duhet të diskutojnë këtë rrezik me pacientët e tyre. "tha një nga studiuesit.

Ankthi është rezultat i një ndërveprimi kompleks midis gjeneve dhe mjedisitthonë studiuesit, dhe megjithëse nuk ka shumë për të bërë në fushën e gjenetikës, kontrolli i faktorëve të jashtëm mund të jetë thelbësor për zbutjen ose parandalimin e ankthit tek fëmijët e prindërve të shqetësuar.

"Fëmijët me një prirje të trashëguar për ankth nuk bëhen vetëm të shqetësuar për shkak të gjeneve të tyre, kështu që ato që na duhen janë mënyra për të bllokojnë faktorët e mjedisit (në këtë rast, sjelljet e prindërve) »tha një nga studiuesit.

Studiuesit analizuan ndërveprimet midis 66 prindërve të shqetësuar dhe 66 fëmijëve të tyre (midis 7 dhe 12 vjeç). Midis prindërve, 21 ishin diagnostikuar më parë me ankth shoqëror dhe 45 ishin diagnostikuar me një çrregullim tjetër ankthi, duke përfshirë çrregullimin e përgjithshëm të ankthit, çrregullimin e panikut dhe çrregullimin obsesiv-kompulsiv.

Çifteve prindër-fëmijë u kërkua të punojnë së bashku në dy detyra: përgatisin fjalime për veten e tyre dhe replikojnë modele gjithnjë e më komplekse duke përdorur një pajisje regjistrimi TeleSketch. Pjesëmarrësve iu dha 5 minuta për secilën detyrë dhe punuan në dhomat e monitoruara nga kamerat.

Duke përdorur një shkallë nga 1 në 5, studiuesit vlerësuan afeksionin ose kritikën ndaj fëmijës, shprehjen e dyshimeve në lidhje me performancën e tyre, aftësinë e tyre për të përfunduar detyrën, dhënien e autonomisë dhe autoritetin prindëror mbi kontrollin.

Prindërit e diagnostikuar me ankth shoqëror Ata treguan më pak dashuri dhe dashuri ndaj fëmijëve të tyre, ishin më kritikë ndaj tyre dhe kishin më shumë dyshime në lidhje me aftësinë e fëmijës për të kryer detyrën.

Parandalimi i ankthit në fëmijëri është thelbësor sepse çrregullimet e ankthit prekin 1 në 5 fëmijë në Shtetet e Bashkuara, por shpesh kalojnë pa u vërejtur, thonë studiuesit. Vonesat në diagnostikimin dhe trajtimin mund të çojnë në abuzim të substancave, depresion dhe performancë të dobët akademike gjatë fëmijërisë dhe deri në moshën e rritur.

Burim


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LUIS LOPEZ dijo

    Prindërit e diagnostikuar me ankth shoqëror treguan më pak dashuri dhe dashuri ndaj fëmijëve të tyre, i kritikuan ata shumë më tepër dhe kishin më shumë dyshime në lidhje me aftësinë e fëmijës për të kryer detyrën.