Problemet e zemërimit? Për të bërë?

Çfarë mund të bëjmë nëse kemi probleme zemërimi?zemërim Shtë një nga emocionet më shkatërruese të qenies njerëzore. probleme Të rëndat ndodhin kur këto shpërthime zemërimi bëhen të shpeshta tek personi. Çfarë mund të bëjmë në lidhje me të?

Ka shumë këshilla për të menaxhuar zemërimin, por unë do të përqendrohem në ato që funksionojnë më mirë:

1) Jini të vetëdijshëm për gjendjen tuaj shpirtërore:

Zemërimi mund të shfaqet papritmas, por mendja dhe trupi ynë janë zakonisht në gatishmëri para se të shpërthejë zemërimi në kokën tonë. Shtë në këto gjendje gatishmërie kur duhet të merrni nën kontroll mendjen tuaj dhe të qëndroni vigjilent në mënyrë që zemërimi të mos hapë dyert.

2) Kontrolloni frymëmarrjen.

Pavarësisht nëse zemërimi tashmë ka hyrë në mendjen tuaj apo jo, kontrollimi i frymëmarrjes tuaj është një nga metodat më të mira për të qëndruar i qetë dhe i mbledhur.

Përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj dhe merrni frymë thellë.

3) Dil nga skena.

Si të trajtohet zemërimi.Nëse e shihni veten afër një shpërthimi zemërimi, është më mirë të dilni për një shëtitje.

Përfitoni nga ajo shëtitje për t'u çlodhur, mbani mend frymëmarrjet tuaja dhe përpiquni të kontrolloni mendimet tuaja. Mendja juaj me siguri do të jetë një shakullinë. Frymëmarrjet dhe ecja do t'ju ndihmojnë të rigjeni kontrollin.

4) Mendoni për një alternativë ndaj zemërimit ose zemërimit.

Me siguri ka një alternativë për të shprehur zemërimin tuaj. Ju mund të heshtni dhe të tërhiqeni. Ditën tjetër, kur koka juaj është më e kthjellët, ju me siguri do të jeni më të përgatitur për të dhënë një përgjigje më adekuate.

5) Humori në çdo situatë.

Një e qeshur e sinqertë shëron të gjitha sëmundjet, prandaj një mundësi e mirë do të ishte të shihnit anën me humor të skenës ose të shkonit të shihni një film për të qeshur. Kjo relakson vërtet

Unë ju lë me një klasik në Youtube:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.