Pronari i Hënës: një histori që na tregon se asnjë ide nuk është e pamundur të realizohet

Videoja që do të shihni fillon me një frazë mjaft motivuese:

"Asnjë ide nuk është e pamundur të realizohet, pa marrë parasysh sa e çmendur mund të duket".

Ai na tregon historinë e Jenaro Gajardo Vera, një kilian i cili u bë i famshëm në botë sepse në 1954 ai deklaroi bëhu pronar i hënës.

Më 25 shtator 1954, Gajardo kërkoi para një noteri për të regjistruar deklaratën e tij si pronar i Hënës "që para 1857", një formulë ligjore e përdorur më pas për të marrë pronësinë e tokës pa titull ekzistues.

Ai e bëri atë për t'u bashkuar me Klubin Social Talca, e cila kishte si kërkesë të përkatësisë të kishte një pronë.

Historia e tij është reflektuar në këtë të shkurtër të shkurtër të animuar që na tregon se si pavarësisht nga vështirësitë që paraqiten në jetë, ekziston gjithmonë një rrugëdalje pak a shumë krijuese.

Gajardo ishte një shembull i qartë i krijimtarisë dhe vendosmërisë për të arritur qëllimin e tij. Ndonjëherë ajo që imagjinojmë se mund ta arrijmë nëse kemi guximin të ndërmarrim hapat e nevojshëm.

Gajardo nuk u interesua për trazirën në botë që ishte ngritur para një deklarate kaq të çuditshme. Sidoqoftë, formula ligjore ishte e vlefshme pasi hëna konsiderohet si një objekt që i përket tokës.

Shtetet e Bashkuara u përballën me një dilemë surrealiste ligjore meqenëse në atë kohë ata po planifikonin të udhëtonin në Hënë.

Më në fund, Presidenti Nixon kërkoi leje me shkrim që Aldrin, Collins dhe Armstrong të zbresin në hënë.

Nëse ju pëlqen kjo video, ju lutemi merrni parasysh ta ndani me ata që janë pranë jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.