Ekzaminimi psikoteknik: çfarë është ai dhe për çfarë shërben?

provë psikoteknike për të zgjedhur një kandidat

Ju mund të keni dëgjuar ndonjëherë flisni për teste psikosociale por kurrë nuk ju është dashur të bëni një të tillë. Këto lloj provimesh janë mjaft të zakonshme në mënyrë që kompanitë ose vetë shoqëria të dijë që ju jeni të përshtatshëm dhe të kualifikuar për të kryer aktivitete të caktuara shoqërore ose në një pozicion pune. Shtë e rëndësishme që ju të dini se çfarë është ky lloj provimi dhe mbi të gjitha, që të keni disa ide se si ta kaloni atë më lehtë.

Cfare eshte

Provimet psiko-teknike janë prova që u drejtohen kandidatëve për të zënë një vend pune ose për të kryer një lloj specifik të veprimtarisë për të matur aftësitë, kapacitetet, inteligjencën, personalitetin, interesat, vlerat e tyre, etj. Ka shumë kompani në Spanjë që përdorin këtë lloj provimesh për tu siguruar që punonjësit që ata zgjedhin për punët e tyre janë vërtet të përshtatshëm për ta.

Përveç testeve për të matur aftësitë (aftësia intelektuale, kujtesa, arsyetimi abstrakt, aftësia numerike, aftësia hapësinore, aftësia verbale, funksionet ekzekutive, përqendrimi ...), ju gjithashtu mund të bëni një test personaliteti (për të njohur personalitetin dhe stabilitetin emocional e keni kandidatin).

një mjek bën një provim psikoteknik

Prandaj, Një provim psikoteknik është një provë për të vlerësuar në mënyrë objektive aftësitë e një personi. Ato janë teste të strukturuara ku kandidati duhet t'u përgjigjet një sërë pyetjesh ose të kryejë ushtrime të vogla. Përgjigjet tuaja duhet të jenë të sinqerta dhe gjithmonë të vërteta. Ata kanë një afat kohor për të kryer testet dhe gjithashtu do të vlerësohet nëse ka ndonjë lloj vështirësie në funksionimin adaptues të personit.

Sapo të bëhet analiza e marrë nga këto teste, do të merret një vendim në lidhje me personin. Necessaryshtë e nevojshme të kihet parasysh se ky është vetëm një numërim ose një rezultat që nuk përcakton personin dhe as nuk përcakton aftësitë e tyre reale. Simplyshtë thjesht një matje e bazuar në shkallë ose kritere të ndryshme.

Ku kryhen testet psikoteknike?

Gjatë gjithë jetës suaj do të ketë mjaft raste kur do t'ju duhet të përballeni me këtë lloj testi. Saktësisht ato kryhen në disa zona që duhet të dini për të ditur nëse do të duhet t'i bëni ato së shpejti.

 • Sfera e punës. Kompanitë që kanë kërkesa të caktuara për aftësitë e punonjësve të tyre kërkojnë këto teste psiko-teknike për të qenë në gjendje të sigurojnë se çfarë lloji të punonjësve shtojnë në punët e tyre.
 • Fusha arsimore. Ky lloj i testit kryhet gjithashtu mbi studentët për të gjetur se cilat janë aftësitë e tyre dhe për të qenë në gjendje të rregullojnë nivelin e përmbajtjes me aftësitë e studentit. Ato shërbejnë gjithashtu për të ditur se cilat janë interesat e vërtetë të studentëve dhe për t'i drejtuar ata në zgjedhjen e së ardhmes së tyre.
 • Praktika klinike. Në këtë fushë, vlerësohen kapacitetet dhe aftësitë e pacientëve. Në këtë mënyrë ata mund të dinë nëse kanë ndonjë lloj ndryshimi në kapacitetet mendore ose thjesht për të vlerësuar kapacitetet e tyre reale.
 • Patentë. Drejtimi i një automjeti përfshin shumë përgjegjësi dhe është e nevojshme të dini se jeni vërtet të aftë ta bëni pa shkaktuar aksidente. Aftësitë duhet të vlerësohen para se të jepet leja.
 • Leje për armë. Në rastin e oficerëve të policisë, gjuetarëve ose rojeve të sigurisë, është e nevojshme të bëni një test psikoteknik. Jo të gjithë janë të aftë të mbajnë një armë, dhe as nuk duhet të jenë. Nëse nuk përdoret si duhet mund të jetë një rrezik i madh për veten dhe të tjerët.

të marrë një provim psikoteknik në provë

Këshilla për të kaluar një test psiko-teknik

Ju mund të duhet të përballeni me një test psiko-teknik për të hyrë në një vend pune ose për ndonjë arsye të përmendur më sipër. Në të vërtetë, ju mund të ndiheni nervozë ose të shqetësuar, por mos harroni se ankthi nuk do t'ju bëjë të bëni më mirë. Shtë e nevojshme ta mbani mendjen zgjuar por pa ju kërkuar që të keni ankth.

Nëse ju duhen disa këshilla për të qenë edhe më të qetë, mos harroni sa vijon:

 • Bëni teste të tjera psikometrike. Shtë një mënyrë për të njohur mjetin me të cilin do të përballeni dhe të ndjeheni më të sigurt para tij. Edhe pse më pas është i ndryshëm nga ai që keni bërë, vetëm qetësia shpirtërore që e keni bërë më parë do t'ju ndihmojë shumë. Përveç kësaj, praktika e përditshme do t'ju ndihmojë gjithashtu të përmirësoni rezultatet.
 • Kini besim në veten tuaj. Të kesh besim te vetja dhe të mbash një qëndrim pozitiv është thelbësore në çdo kohë. Nëse keni një optimizëm të mirë do të keni një vetëvlerësim më të mirë dhe testi do të dalë më mirë. Qëllimi juaj është të bëni testin në mënyrën më të mirë të mundshme në mënyrë që të përpiqeni të kapërceni pjesën tjetër të kandidatëve, por nëse nuk funksionon, mos harroni se bota vazhdon të kthehet dhe ju do të keni mundësi të tjera.
 • Përmirësoni përqendrimin tuaj. Ju duhet të përmirësoni përqendrimin dhe vëmendjen tuaj që të jeni në gjendje t'i përgjigjeni pyetjeve në mënyrën më të mirë të mundshme. Theshtë mënyra e vetme për tu siguruar që përgjigjet që jepni janë në të vërtetë ato që ju mendoni se janë të sakta në atë kohë. Ju mund të praktikoni meditim, kontroll të frymëmarrjes ose ushtrime specifike të përqendrimit. Gjithashtu, para se të bëni provën duhet të lexoni me kujdes udhëzimet, duke përkushtuar kohën që ju nevojitet. Nëse keni pyetje, do të duhet të pyesni pedagogun.
 • Mos harroni në sport. Moreshtë më se e provuar që të luash sporte do të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe do të ulë nivelet e stresit. Përveç kësaj, duke rritur serotoninën natyrshëm do të ndiheni më të lumtur, thelbësor për të kaluar një test psiko-teknik më lehtë!

teste të ekzaminimit psikoteknik

 • Fle mire. Para se të shkoni në provë duhet të flini mirë, të paktën 6 deri në 8 orë. Mos merrni stimulues dhe hani një dietë të ekuilibruar. E gjithë kjo do t'ju lejojë të mbani nën kontroll nervat tuaja. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të mbërrini në provë me kohë të mjaftueshme për të arritur të relaksuar dhe jo të stresuar sepse nuk arrini në kohë. Për më tepër, vonesa është zhgënjyer në shoqërinë tonë.
 • Sinqeriteti. Shtë e rëndësishme që nëse jeni duke bërë një test personaliteti që të jeni i sinqertë gjatë gjithë kohës dhe mbi të gjitha, natyrisht. Ju nuk doni të vendosni diçka që nuk jeni vetëm sepse mendoni se është një përgjigje më e mirë, mbase kjo nuk është ajo që ata po kërkojnë! Më mirë të jesh i sinqertë dhe nëse ata të punësojnë atëherë ata do ta dinë që nuk ke gënjyer. Shtë e rëndësishme që të jeni të qëndrueshëm në mënyrë që të mos paraqitni keq personalitetin tuaj dhe të kapeni ...

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.