Pse ndiheni armiqësor dhe çfarë të bëni për këtë?

njeri i zemëruar

Armiqësia është e lidhur me zemërimin, agresivitetin, zemërimin ose stresin. Kur ky emocion ndihet vazhdimisht, njerëzit mund të jenë në rrezik më të madh për sëmundje të zemrës dhe presion të lartë të gjakut. Stresi dihet se shkakton probleme fizike dhe emocionale gjithashtu, dhe armiqësia është një problem i shtuar. Për më tepër, ato lidhen edhe me probleme gastrointestinale.

Një nivel i lartë i zemërimit dhe armiqësisë në jetë është një parashikues i fortë i sëmundjes dhe madje edhe i vdekjes. Necessaryshtë e nevojshme që njerëzit të kuptojnë se çfarë është dhe si ndikon tek ata si në jetën e tyre të përditshme ashtu edhe në shëndetin e tyre në mënyrë që ta korrigjojnë atë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Armiqësia dhe zemërimi në jetën tuaj

Zemërimi në shumicën dërrmuese të rasteve është i papërshtatshëm dhe joproduktiv. Ju do të duhet të përcaktoni vetë nëse zemërimi juaj është i tepërt dhe nëse po ju ndikon juve dhe marrëdhëniet tuaja. Ju do të duhet të jeni të sinqertë me veten tuaj sepse e dini më mirë se kushdo nëse zemërimi dhe armiqësia që ndjeni ndaj të tjerëve është e vërtetë.

Pasja e këtyre emocioneve si mbizotëruese ka efekte në jetën shoqërore pasi mund të jetë shumë shkatërruese në nivel verbal ose në gjuhën e trupit. Armiqësia e tepërt verbale ose fizike është një problem për shumë.

Pse ndjen armiqësi dhe zemërim

Ato zakonisht janë një përpjekje për të kontrolluar veprimet ose sjelljet e të tjerëve për të kënaqur nevojat ose dëshirat tuaja. Isshtë rezultat i zhgënjimit kur nuk merrni atë që dëshironi ose prisni nga të tjerët. Zemërimi i shoqëruar nga armiqësia është shpesh një taktikë kontrolli.

Grua shumë e zemëruar

Çfarë qëndron pas zemërimit dhe armiqësisë? I frikësuar Frika më e zakonshme është mos ndjenja e kontrollit ndaj të tjerëve ose ndaj situatave. Këto ndjenja janë një përpjekje për të kontrolluar botën e dikujt dhe për të provuar të kontrollojmë veprimet e të tjerëve. Për të zvogëluar frikën dhe ankthin që ndjeni për këtë, është më mirë të silleni drejt me të tjerët, pa zemërim dhe me edukim. Në këtë mënyrë do të ndjeni se jeni nën kontroll, se kontrolloni më mirë situatën dhe për këtë arsye, gjendja juaj emocionale do të përmirësohet pothuajse automatikisht.

Kur armiqësia ndihet, ajo indirekt 'goditet' përmes sjelljes 'pasive-agresive'. Me këtë lloj sjellje ju përpiqeni të ndëshkoni të tjerët për arsye që zakonisht janë të pakuptimta. Pastaj zemërimi gjithmonë shfaqet prapa, aktivizohet sepse kontrolli humbet dhe 'shpërthen' mbi dikë me një sulm verbal ose fizik.

Nëse ndiheni armiqësor, do të keni shprehje të vazhdueshme zemërimi që mund të dëmtojnë shëndetin tuaj dhe marrëdhëniet që keni me të tjerët. Fjalët dhe veprimet e zemëruara nuk mund të merren kurrë nga një marrëdhënie me një person tjetër pasi efektet mund të zgjasin me vite.

Karakteristikat e armiqësisë

Armiqësia është një qëndrim i qëndrueshëm dhe i qëndrueshëm në qëndrimin e një personi armiqësor. Përdoret cinizëm, mosbesim ndaj të tjerëve ose denigrim ndaj të tjerëve. Ju ndjeni mëri dhe dhunë në situata të caktuara, megjithëse ndonjëherë tregohet në një mënyrë delikate me një sjellje pasive-agresive.

Njeri shumë i zemëruar

Kur ndjen armiqësi, ke besime negative ndaj njerëzve të tjerë në një mënyrë toksike që gjeneron pakënaqësi dhe madje mendime paranojake. Në përfundim, një person që ndihet armiqësor është se ai ka ndjenja negative ndaj të tjerëve, dhe kur ai ka një sjellje armiqësore ai ka tendencë të ketë një qëndrim pasiv-agresiv dhe nganjëherë konfrontues.

Çfarë të bëni dhe si ta përmirësoni jetën tuaj

Nëse e kuptoni që jetoni me këtë emocion brenda jush, ka të ngjarë që nuk po jetoni të lumtur. Mos ndjeni zemërim të panevojshëm dhe mendoni për gjithçka që mund të arrini duke punuar brenda vetes. Për ta arritur këtë, ndiqni këto çelësa.

Njihni frikën që nxit armiqësinë tuaj

Frika është motori që ju shtyn të keni sjelljen tuaj armiqësore dhe të ndjeni armiqësi. Atëherë do të duhet të pyesni veten: "A jam i frikësuar tani? A jam i shqetësuar sepse mendoj se nuk jam në kontroll?"

Pranoni nevojën tuaj për kontroll pasi mund të jetë joreale dhe në të vërtetë kundërproduktive për ju. Nëse keni ankth në një situatë, do të duhet të përpiqeni më shumë. Mësoni të kontrolloni frikën tuaj dhe ndjenjat tuaja armiqësore do të zvogëlohen.

Lejoni vetes të keni frikë

Pasi të keni identifikuar frikën prapa armiqësisë suaj, duhet ta lejoni veten ta ndieni atë. Bërja e kësaj do t'ju lejojë të kuptoni emocionin dhe të largoheni nga ju pak nga pak. Ndaloni së humburi energjinë tuaj dhe përdoreni atë për të shijuar jetën. Kur identifikoni frikën tuaj, mund të zvogëloni stresin.

Punoni për vetëvlerësimin tuaj

Të gjithë përjetojnë zemërim dhe armiqësi disa herë, dhe kjo është krejt normale. Sidoqoftë, problemi është kur ndiheni kështu pjesën më të madhe të kohës. Një vetëvlerësim pozitiv dhe i shëndetshëm është jetik për t'i rezistuar përdorimit të zemërimit. Vetëvlerësimi përmirësohet kur vëzhgoni të mirën që është brenda jush dhe jo të keqen, me defekt ose të papërshtatshëm.

Lëreni ndjenjat që ju shqetësojnë

Lëshimi i ndjenjave që ju shqetësojnë pasi të keni reflektuar mbi to, ato do t'ju ndihmojnë të çliroheni nga ai zemërim i tepërt që keni brenda vetes. Duke "lëshuar", ju me të vërtetë fitoni kontroll mbi veten! Kur të bëheni të vetëdijshëm për zemërimin e tepruar brenda jush, mund të filloni të flisni me veten tuaj në një mënyrë tjetër.

njeri armiqësor shumë i zemëruar

Bëhuni gati për ndryshimin

Të jesh i përgatitur do të thotë të mendosh për sjelljen dhe mendimet e tua. Shkruani ose bëni një shënim mendor kur ndjeni zemërim, armiqësi të tepruar ose e shprehni atë jashtë ndaj të tjerëve ose brenda vetes. Bëhuni të vetëdijshëm për rrethanat që shkaktojnë reagimin tuaj dhe përgatituni mendërisht për ngjarjet e ardhshme herën tjetër.

Provoni se si do të përgjigjeni kur armiqësia juaj fillon të shfaqet. Pastaj kur të krijohet situata, ju mund të bëni një ndryshim pozitiv në vetvete. Ju nuk mund të jeni gjithmonë të suksesshëm, por do të përparoni, veçanërisht kur keni suksese të vogla.

Mendoni se secili person është i ndryshëm dhe se të tjerët nuk duhet të sillen ashtu siç i prisni ju. Nëse mendoni se ajo ka marrë jetën tuaj dhe ndiheni keq ndaj gjithçkaje dhe të gjithëve, atëherë kërkoni ndihmë nga një profesionist për të gjetur origjinën e këtyre ndjenjave dhe gjeni zgjidhjen për të ekuilibruar jetën tuaj përsëri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kate dijo

    Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës për këtë blog për një problem që kam identifikuar kohët e fundit në veten time dhe që po më sillte pasoja në mjedisin tim shoqëror dhe emocional, me përpjekje dhe përkushtim mund të merrni rezultate pozitive, një përqafim i madh për të gjithë