Psikologjia e urrejtjes

Psikologjia e urrejtjes, këshilla për t’i shpëtuar këtij emocioni.Psikologjia e urrejtjes është një libër i shkruar nga Robert Sternberg në të cilin ai analizon këtë emocion të fuqishëm.

Si mund ta parandalojmë që ky emocion të mos na marrë?

1) Mos i përgjigjeni agresionit me agresion.

Urrejtja zakonisht shfaqet pas një sërë agresionesh të ndërsjella. Nëse ndiheni të sulmuar, mund të zgjidhni shumë lloje përgjigjesh, por të zgjidhni agresivitetin nuk është më e përshtatshme sepse dhuna gjeneron më shumë dhunë. Adoptimi i një qëndrimi empatik, qëndrimi i qetë, duke e bërë çështjen tuaj duke mbajtur pozicionin tuaj të patundur janë qëndrime më korrekte.

Nëse keni fëmijë, jini shumë të kujdesshëm me strehimin e emocioneve të urrejtjes brenda jush, sepse ato janë ngjitëse si gripi.

2) Mos mbaj një ndjenjë inferioriteti.

Në jetë shumë veta ndihen sikur të ishin minj të vegjël në një botë gjigantësh. Ata kanë një ndjenjë të thellë inferioriteti që i bën ata të bëhen agresivë kur ndihen të sulmuar. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët kanë më shumë të ngjarë të mbajnë ndjenja të urrejtjes.

Psikologjia e urrejtjes studion proceset njohëse që e çojnë një person në urrejtje dhe ndjenja e inferioritetit është një prej tyre.3) Jepini jetës suaj një ngjyrim

Njerëzit që kanë një jetë monotone, boshe, të pakënaqshme, të cilët kapen pas veseve të çmendura për të dalë nga depresioni i tyre ... ka më shumë të ngjarë të ndiejnë urrejtje ndaj njerëzve. Gjeni diçka të mirë dhe të shëndetshme që ju motivon, që ju pëlqen vërtet dhe i kushtoni kohë asaj. Sporti është një katalizator fantastik i energjisë, si dhe një burim i endorfinave për trurin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Qënie njerëzore dijo

    Po kërkoj një teknikë efektive për eleminimin e urrejtjes.