Punoni të përshtatshme për personalitetin tuaj

Punoni të përshtatshme për personalitetin tuaj
Disa punë kanë nevojë për një personalitet të saktë. Nuk ka kuptim të kërkoni një vend pune në botën e shitjeve komerciale nëse nuk jeni një person në largim që kënaqet të jetë pranë njerëzve. Nëse shpirti juaj është i mbushur me krijimtari pasionante, nuk ka gjasa të jeni të kënaqur duke punuar në një departament të kontabilitetit.

Personalitetet janë si madhësitë e këpucëve. Ato nuk varen nga zgjedhja apo preferenca jonë, por nganjëherë mund të manipulohen, me pasoja të pakëndshme.

Nuk është as një arritje dhe as një faj të pranosh që disa njerëz mund të flasin me audienca të mëdha dhe të stimulohen nga përvoja, ndërsa të tjerët mund të ndihen të ngurtësuar. Disa njerëz mund të studiojnë një ekuacion për dekada dhe të magjepsen nga ai, dhe të tjerët do të dëshironin kontakte njerëzore dhe larmi.

Kuptoni kush jeni, cili është personaliteti juaj i vërtetë, dhe zgjidhni një të ardhme që i përshtatet asaj.

Shembull i punës i përshtatshëm për personalitetin

Hardshtë e vështirë për një ditë të kalojë pa të paktën një klient të refuzojë të punojë me të. Në fakt, ata ndonjëherë hidhen mbi të. Por fotografit Juan Puerta Ai e do punën e tij.

Ai ka bërë qindra portrete fëmijësh dhe është i njohur me të gjitha hilet e tregtisë për të bërë që një fëmijë të buzëqeshë. Juan është një ekspert në çdo gjest apo tingull qesharak të paimagjinueshëm.

"Kur të mbaroj, të gjithë (unë, prindërit dhe fëmijët) janë të rraskapitur, por zakonisht kjo është një shenjë e mirë."

Juan zbuloi se bërja e buzëqeshjes së foshnjave nuk ishte mënyra e vetme për të bërë një foto të shkëlqyeshme dhe se një fëmijë i zemëruar ishte një tjetër burim frymëzimi. “Njëherë po bëja një fotografi të një foshnje që fjalë për fjalë nuk donte të bënte me mua. Ai nuk po më shikonte, por vetëm i mbante sytë të ngulitur në tokë. Juan ra në tokë me të, bëri foton nga një perspektivë që nuk e kishte përdorur kurrë më parë dhe doli të ishte një nga fotot më të mira që kishte realizuar ndonjëherë.

Tregtia kërkon dy tipare të spikatura, sipas mendimit të Juan. “Jo të gjithë mund të varen një tabelë dhe ta quajnë veten fotograf. E gjitha është të jesh i durueshëm, të kesh energji dhe të kapësh momentin e duhur.

Mos harroni, zgjidhni punën tuaj mirë nëse doni të jeni të suksesshëm në jetë ose do të përfundoni si protagonist i kësaj video:Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.