Gjeni gjithçka rreth pyetjeve të hapura

pyetje të hapura

Kur flasim për pyetje të hapura, nuk ka asnjë lidhje me pyetjet e mbyllura. Pyetjet e mbyllura kur bëhen, zakonisht kanë një përgjigje të shkurtër, unike dhe zakonisht me një fjalë, domethënë përgjigjet zakonisht janë "po" ose "jo".

Pyetjet e hapura kanë një përgjigje krejtësisht të ndryshme, domethënë, kur formulohen përgjigjet ato janë me më shumë se një fjalë dhe i japin mundësinë bashkëbiseduesit të fillojë një bisedë apo edhe të jetë në gjendje të shprehni më mirë fjalët që dëshironi të zgjidhni për t'iu përgjigjur pyetjes së hapur.

Përparësitë e pyetjeve të hapura

Pyetjet e hapura kanë përparësi mbi pyetjet e mbyllura pasi ato ju lejojnë të shprehni më mirë mendimet tuaja. Tani ne do të renditni disa nga avantazhet e këtyre llojeve të pyetjeve kur anketoni njerëz.

Më shumë gjëra mund të thuhen

Pyetjet e hapura u lejojnë të anketuarve të përfshijnë më shumë informacion, duke përfshirë ndjenjat, qëndrimet dhe kuptimin e temës. Kjo lejon qasje më të mirë në ndjenjat e vërteta të të anketuarve për një çështje. Pyetjet e mbyllura, për shkak të thjeshtësisë dhe kufirit të përgjigjeve, mund të mos u ofrojnë të intervistuarve opsione që pasqyrojnë vërtet ndjenjat e tyre reale. Pyetje të mbyllura ose Ato lejojnë që i anketuari të shpjegojë se nuk e kuptojnë pyetjen ose nuk kanë ndonjë mendim mbi temën.

pyetje të hapura

Familja duke ngrënë së bashku

Përgjigja është më mirë e menduar

Pyetjet e hapura zvogëlojnë dy lloje të gabimit të përgjigjes; Të anketuarit ka të ngjarë të mos i harrojnë përgjigjet nga të cilat duhet të zgjedhin nëse u jepet mundësia të përgjigjen lirisht, dhe pyetjet e hapura thjesht nuk i lejojnë të anketuarit të injorojnë leximin e pyetjeve dhe thjesht "të plotësojnë". anketa gjithsesi përgjigjet (siç është plotësimi i kutisë "jo" për secilën pyetje).

Ju merrni më shumë informacion në sondazhe

Për shkak se ato lejojnë marrjen e informacionit shtesë nga i anketuari, të tilla si informacioni demografik (punësimi aktual, mosha, gjinia, etj.), Sondazhet që përdorin pyetje të hapura mund të përdoren më lehtë për analiza dytësore nga studiues të tjerë. që sondazhet që nuk japin informacion kontekstual në lidhje me popullsinë e anketuar.

Shembuj të pyetjeve të hapura

Tjetra do t'ju tregojmë disa shembuj dhe pyetje të hapura në mënyrë që të kuptoni më mirë se çfarë nënkuptojmë kur flasim për këto lloj pyetjesh.

 • Cilat ishin luftërat më të rëndësishme të bëra ndonjëherë?
 • Çfarë po planifikoni të blini në supermarket sot?
 • Si filloi saktësisht lufta mes jush?
 • Cili është kujtesa juaj e preferuar e fëmijërisë?
 • Si do ta ndihmoni kompaninë nëse ata ju punësojnë për të punuar me ne?
 • Çfarë planifikoni të bëni menjëherë pas diplomimit në kolegj?
 • Çfarë lloj dekorimesh po planifikoni të keni për festën e ditëlindjes së mikut tuaj?
 • Si ishte përvoja juaj në shkollën e mesme?
 • Si u takuat ju dhe shoku juaj më i mirë?
 • Cilat vende shpresoni të shihni në pushimet tuaja?
 • Si vazhdoni të rezervoni biletat për një fluturim?
 • Cilat ishin efektet kryesore të Luftës së Dytë Botërore?
 • Çfarë duhet të bësh për të blerë një shtëpi?
 • Si është të jetosh në vendin tënd?
 • Cila është mënyra më e shpejtë për të shkuar në dyqan kafshësh në qytet?
 • Pse dukesh i irrituar sa herë që flas me ty?
 • Si mund të prezantohem më mirë?
 • Si arrini të rrisni fëmijët tuaj vetëm?
 • Çfarë ndodh me njerëzit e asaj klase?
 • Ku do ta gjeni kohën për të shkruar të gjitha ato letra?
 • Pse nuk mund te shkoj me ty?
 • Çfarë i bën gjethet të ndryshojnë ngjyrën?
 • Si e zëvendësoni saktësisht ekranin në një telefon?
 • Çfarë mendon për mua?
 • A do të ndryshonit diçka në lidhje me mënyrën tuaj të të qenit?

Edhe pse pyetjet e hapura kërkojnë përgjigje më të gjata se pyetjet e mbyllura, pyetjet e hapura nuk janë gjithmonë më të komplikuara. Për shembull, duke pyetur "Çfarë planifikoni të blini sot në supermarket?" thjesht mund të kërkojë që i anketuari të lexojë nga një listë.

pyetje të hapura

Ajo që nuk mund të injorojmë është se pyetjet e hapura çojnë në përgjigje më të qarta, më shumë shpjegime se kush flet dhe se përgjigjet japin shumë më shumë informacion sesa mund të siguronin vetëm pyetjet e mbyllura.

Përdorimi i pyetjeve të hapura: karakteristikat

Pyetjet e hapura kanë këto karakteristika:

 • I anketuari mendon dhe reflekton para se të përgjigjet
 • Merren mendime, mendime dhe ndjenja
 • Intervistuesi do të ketë kontrollin e bisedës

Kjo i bën pyetjet e hapura të dobishme në situatat vijuese:

 • Si vazhdim i pyetjeve të mbyllura për të zhvilluar një bisedë dhe për t'u hapur me dikë që është mjaft i mbyllur: Çfarë bëtë në pushimet tuaja? Si përqendroheni në punën tuaj?
 • Për të marrë më shumë informacion në lidhje me një person, dëshirat, nevojat, problemet e tij What: Çfarë ju shqetëson? Pse është kaq e rëndësishme për ju?
 • Për t'i bërë njerëzit të kuptojnë shkallën e problemeve të tyre: Pyes veten se çfarë do të ndodhte nëse klientët tuaj ankoheshin për atë që bëni ju.
 • Kështu që ata të ndihen mirë kur ju pyesni për shëndetin tuaj ose duke treguar një shqetësim njerëzor për personin tjetër: Si po ndiheni pas operacionit tuaj? Unë ju shoh pak të shqetësuar, çfarë nuk është në rregull me ju?

Pyetjet e hapura zakonisht fillojnë me:

 • Çfarë
 • pse
 • si
 • Ose një reflektim që fton të përshkruajë diçka

Përdorimi i pyetjeve të hapura mund të jetë i ndërlikuar ndonjëherë sepse duket sikur po i jepni personit tjetër kontroll. Sidoqoftë, pyetjet e vendosura mirë ju lënë nën kontroll ndërsa drejtoni interesin tuaj dhe i angazhoni ata atje ku saktësisht dëshironi.

pyetje të hapura

Kur hapni biseda, një ekuilibër i mirë është rreth tre pyetjeve të mbyllura për një pyetje të hapur. Pyetjet e mbyllura mund të fillojnë bisedën dhe të përmbledhin progresin, ndërsa pyetjet e hapura e bëjnë personin tjetër të mendojë dhe vazhdoni t'ju jepni informacion të dobishëm rreth tyre.

Një truk i mirë është që ata të ju bëjnë pyetje të hapura. Kjo ju jep një shans për të folur për atë që dëshironi me të vërtetë. Mënyra për ta bërë këtë është të intrigoni me një histori ose të komentoni për diçka që dëshironi të përçoni. Siç mund ta shihni, pyetjet e hapura janë gjithmonë një mundësi më e mirë sa herë që dëshironi të bëni një bisedë të mirë ose mbledh informacione të një lloji në veçanti.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.