Gjeni pyetjet më të zakonshme të kulturës së përgjithshme

Themelet e shoqërisë në të cilën jetojmë janë krijuar në fuqinë dhe rëndësinë e dijes. Që në moshë shumë të re ne jemi iniciuar në fushën e arsimit, në mënyrë që të fitojmë njohuri dhe të mësojmë sa më shumë gjëra, të cilat do të shërbejnë si mjete për të funksionuar në çdo mjedis të ardhshëm. Sidoqoftë, institucionet arsimore nuk janë mjeti i vetëm me të cilin mund të mësoni.

Gjithashtu njerëzit që nuk janë udhëzuar janë të mençur dhe trajtojnë shumë njohuri dhe ata që kanë qenë, jo vetëm që qëndrojnë me njohuritë e mësuara, ata kërkojnë mënyra për të ditur më shumë. Natureshtë natyra njerëzore, të kërkojmë njohuri dhe kjo kuriozitet është ajo që na ka çuar në arritjen e përparimeve që vlerësohen sot. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që secili individ të tregojë se sa të kulturuar janë, të nxjerr në pah librat që kanë lexuar dhe të gjitha temat për të cilat kanë njohuri, edhe nëse kanë pak rëndësi, të kenë aftësinë përgjigjja e pyetjeve të kulturës së përgjithshme tregon se sa i zgjuar mund të jetë një person.

Rëndësia e testeve të kulturës së përgjithshme

Pyetjet e kulturës së përgjithshme përdoren zakonisht në teste për të matur nivelet e inteligjencës. Dhe në këtë mënyrë kontrolloni që pjesëmarrësi të jetë i përshtatshëm për disa punë, ose është i kualifikuar për të filluar studimet në një universitet prestigjioz. Në përgjithësi ato janë teste mjaft konkurruese dhe sfiduese, ato zakonisht kufizohen nga afati kohor për t'i kryer ato. Ato shërbejnë për të matur forma të ndryshme të inteligjencës, në varësi të testit që zbatohet. Ekzistojnë 3 lloje të ndryshme të testeve:

 1. Psikoteknikët e arsyetimit verbal.
 2. Psikoteknikë të arsyetimit logjik.
 3. Psikoteknikë të arsyetimit numerik.

Këto teste janë të një rëndësie të madhe, pasi që përveç që ju sfidojnë të demonstroni se për çfarë jeni të aftë, ka avantazhin që ato ndihmojnë në përforcimin e njohurive të marra tashmë dhe mësimin e gjërave të reja që nuk trajtoheshin me siguri.

Si të bëni një test të kulturës së përgjithshme?

Për të marrë një test me pyetje të përgjithshme të kulturës, duhet të zgjidhni specifikisht temën që dëshironi të përfshini dhe të hidhni ato që nuk janë. Pasi të keni zgjedhur temat, mund të bëni një numër prej 850 pyetjesh, nga të cilat 50 do të përfshihen sa herë që zgjidhet një temë dhe do të jenë të ndryshme kur të kryhet një test i ri.

Pyetjet e kulturës së përgjithshme

Sa e kulturuar jeni?

Kështu që të ndiheni të përgatitur kur i përgjigjeni pyetjeve të kulturës së përgjithshme, ne do t'ju tregojmë një listë pyetjesh, përfshirë përgjigjet e tyre, në mënyrë që të thithni temën në një mënyrë të thjeshtë dhe të keni njohuri të reja:

 • Ku ndodhet shtresa e ozonit?

Shtresa e ozonit ndodhet në atmosferë.

 • Cili është metali më i shtrenjtë në botë?

Megjithëse disa mendojnë se metali më i vlefshëm është ari ose argjendi, në të vërtetë është rodiumi.

 • Nga cila gjuhë vjen Spanjishtja?

Spanjishtja është një gjuhë që vjen nga Latinishtja.

 • Cili vend ishte viktimë e bombës së parë atomike në luftime?

Bomba e parë atomike u dërgua në Japoni.

 • Cilat janë notat muzikore?

Notat muzikore janë: Do, re, mi, fa, sol, la, po, po.

 • Cila është kombësia e Pablo Neruda?

Poeti Pablo Neruda është një shtetas kilian.

 • Nga është bërë pergamena?

Pergamena është bërë nga lëkura e kafshëve.

 • Si quhen të gjitha vendet e Amerikës që flasin gjuhë Romane?

Njihet me emrin e vendeve të Amerikës Latine.

 • Cili është mali më i lartë në sistemin diellor?

Mali Olimp në Mars, me një lartësi prej 27 kilometrash, 3 herë më i madh se Mount Everest, është më i larti në sistemin diellor.

 • Ku e bëri meteori që besohet të shkaktojë zhdukjen e dinosaurëve?

Në gadishullin Jukatan në Meksikë.

 • Sa kocka ka trupi i njeriut?

Një i rritur ka një numër prej 206 kockash, ndërsa një fëmijë i porsalindur ka 300 kocka.

 • Çfarë janë njerëzit, mishngrënësit, gjithëngrënësit ose barngrënësit?

Njerëzit janë omnivore, duke u mbështetur në mish dhe perime.

 • Çfarë do të thotë shkurtesa FIFA?

Këto shkurtesa nënkuptojnë, federata ndërkombëtare e shoqatës së futbollit (federata ndërkombëtare e futbollit). Emri me të cilin njihet institucioni përgjegjës për menaxhimin e të gjitha federatave të futbollit në botë. Krijuar më 21 maj 1904 dhe është me qendër në Zvicër.

Tani është koha për të matni pak aftësinë tuaj intelektuale, zbuloni se në sa pyetje të kulturës së përgjithshme jeni në gjendje të përgjigjeni. Kështu që nuk është shumë e vështirë dhe të bëhet një dhimbje koke, pyetësori i mëposhtëm i testit ka zgjedhje të shumëfishta për ta bërë atë pak më të lehtë. Paç fat!

Pyetjet e kulturës së përgjithshme

Cili ishte mbreti i parë i Romës i vrarë nga vëllai juaj?

Romulus b) Julius Cezar c) Remus

 • Si quhet vendi i vogël evropian, nga i cili Indonezia u bë e pavarur në 1945?

Belgjika b) Hollanda c) Portugalia

 • Cilin vend themeluan mbretërit katolikë me martesën e tyre?

Spanja b) Castilla c) Portugalia

 • Çfarë sporti luajti Michael Jordan?

Futboll b) bejsboll c) basketboll

 • Cili vend ka formë si çizme?

Franca b) Italia c) Spanja

 • Ku në trup bëhet insulina?

Mëlçia b) veshkat c) pankreasi

 • Në cilin vend gjenden Angel Falls?

Peru b) Venezuela c) Kolumbi

 • Nga cili vend ekipi i futbollit njihet si Portokalli me Sahat?

Gjermania b) Argjentina c) Hollanda

 • Si quhet një koleksion revistash, revistash periodike dhe gazetash?

Biblioteka b) biblioteka e gazetave c) disko


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.