6 pyetje të pakëndshme për t’i bërë vetes në një intervistë pune

pyetje të vështirë në zyrë

Pyetjet e pakëndshme janë mjaft të zakonshme në shoqërinë tonë megjithëse njerëzit mund t'i shmangin ato në disa ndërveprime shoqërore në mënyrë që të mos gjenerojnë mosbesim. Pyetjet, kur janë të pakëndshme, zakonisht njoftohen dhe u jepet mundësia personit tjetër që t'i përgjigjet apo jo ... Por në realitet, ka rrethana në të cilat pyetjet e pakëndshme duhet të përgjigjen, të tilla si në një intervistë pune.

Kandidatët për punë mund të merren me këto pyetje të pakëndshme që kurrë nuk kanë një përgjigje të mirë objektive, kështu që ata duhet të jenë të përgatitur t'i përgjigjen atyre në mënyrën më të mirë të mundshme. Në realitet, disa nga këto pyetje të pakëndshme shërbejnë për një qëllim të qartë: për të provuar aftësinë e kandidatit për të duruar situata stresuese. Megjithëse ata gjithashtu mund të dëshirojnë ta bëjnë personin tjetër të ndihet plotësisht i pakëndshëm.

Pyetjet mund të mos kenë asnjë lidhje me pozicionin për të cilin kandidatët po aplikojnë. Tjetra do t'ju tregojmë disa nga pyetjet më të shpeshta të pakëndshme që zakonisht bëhen në intervistat për punë, në këtë mënyrë ... ju do të jeni të përgatitur ta përballoni atë!

çfarë t'i përgjigjemi një pyetjeje të pakëndshme

Përshkruajeni veten me tre fjalë

Përgjigja për këtë pyetje mund të bëjë ndryshimin midis gjetjes së punës dhe mbetjes së lumtur të papunë për momentin. Pra, mënyra më e mirë kur lind kjo pyetje është të qëndrosh larg nga mbiemrat tepër arrogantë.

Ju dëshironi të siguroheni që të zgjidhni fjalë që pasqyrojnë personalitetin tuaj sa më gjerësisht të jetë e mundur, por pa dhënë shumë detaje. Për këtë, ju mund të duhet të përdorni klishetë e intervistës, e cila përfshin përdorimin e shprehjeve të tilla si "optimiste", "aftësia për të punuar si një ekip", "të përkushtuar", "përgjegjës", etj.

Pse e lini një punë dhe kërkoni një tjetër?

Kjo është një pyetje e vështirë sepse tundimi ndaj punëdhënësve të kaluar të keq është pothuajse i papërmbajtshëm. Çështja është që shumë kandidatë nuk e kuptojnë se të folurit keq për kompaninë në të cilën punojnë ose kanë punuar nuk do t'u japë atyre asnjë pikë shtesë, përkundrazi e kundërta. Kjo pyetje është një mundësi për të mbledhur ato që keni mësuar nga puna juaj e mëparshme dhe si mund t'i përdorni ato aftësi për t'i shtuar vlerë punës së mundshme.

pyetje të vështirë në një intervistë pune

Në këtë rast është më mirë t'i thuash intervistuesit se ambicia dhe "nevoja për ndryshim" ose diçka e tillë të shtyn të dëshiroj një punë të re. Convenientshtë e përshtatshme t'i thuash intervistuesit se po kërkon një punë ku mund të tregosh të gjitha aftësitë e tua.

Keni fëmijë? A jeni një prind i vetëm?

Sapo ta dëgjoni këtë pyetje, çohuni, vishni pallton dhe shkoni. Kjo pyetje nuk është e ligjshme për tu bërë dhe nëse ata ju pyesin ju, ajo kompani nuk do të punojë, nuk ia vlen sepse ata nuk do t'ju respektojnë as si punonjës, as si person. Kështu që këshilla më e mirë që mund të ndiqni është të largoheni nga ai vend sa më shpejt të jetë e mundur.

Pyetjet e intervistës duhet të bazohen në arsimimin e kandidatit, opsionet e karrierës, përvojën, kredencialet dhe tema të tjera që kanë të bëjnë gjithmonë me trajnimin, aftësinë dhe punësimin. Nëse biseda duket se po lëviz drejt një toni më miqësor, mund të jetë një strategji për të nxjerrë informacion nga ju, në këtë rast, nëse vini re se ata po përpiqen të nxjerrin informacione në lidhje me jetën tuaj personale, Ai buzëqesh me dashamirësi dhe e devijon bisedën në atë që ka vërtet rëndësi: puna.

Pse keni një boshllëk në rezyme tuaj?

Të keni boshllëqe në rinisjen tuaj të punës nuk është ideale, por është e mundur që për shkak të rrethanave të ndodhë dhe të jetë plotësisht e respektueshme në shumë raste. Possibleshtë e mundur që ju të humbni punën tuaj për arsye që janë plotësisht jashtë kontrollit tuaj, kompania e mëparshme u shemb, ju u pushuat nga puna, ose keni pasur detyrime familjare për të marrë pjesë ose thjesht ndoshta keni vendosur të ndaloni punën për një kohë për shkak të lodhjes ose shëndetin. Kur të gjendeni në këto situata, mund të përfitoni nga ajo kohë për të mësuar aftësi të reja ose për të dalë vullnetar.

Sidoqoftë, në intervistë është më mirë që ju të jeni të sinqertë dhe të thoni se çfarë ka ndodhur në atë periudhë kohore, por kjo tashmë ka ndodhur dhe tani ju jeni plotësisht të fuqizuar dhe të aftë të jepni më të mirën dhe maksimumin tuaj në punë .

pyetjeve të pakëndshme që nuk mund të përgjigjen

A do të kishit probleme mobilizimi?

Detyrimi për të lëvizur nga puna në punë në një vend tjetër mund të jetë mjaft dërrmues dhe intervistuesit e dinë atë. Kjo do të sjellë riorganizimin e gjithë jetës tuaj për një punë dhe sado e pakëndshme të jetë kjo pyetje, ata duan të testojnë reagimin tuaj ndaj një situate stresuese. Përgjigja nuk mund të jetë një po ose jo përfundimtare, sepse rrethanat diktojnë secilin rast. Nëse thoni jo përfundimtare, do të mbylleni derën dhe atyre nuk u pëlqen kjo, dhe nëse thoni po përfundimtar, mbase tregoni një qëndrim tepër konformist.

Nëse vetë natyra e punës kërkon që ju të udhëtoni nga një vend në tjetrin, natyrisht, do të ishte absurde të mos përgjigjesh po. Por nëse roli është i palëvizshëm dhe kjo pyetje lind, përgjigjja më e mirë do të ishte "Unë jam i gatshëm të kaloj një milje shtesë për të kontribuar aftësitë dhe njohuritë e mia në sa më mirë të aftësive të mia". Dhe më vonë, do të shihej në përputhje me rrethanat tuaja.

Pse mendoni se duhet të punësojmë ju dhe jo kandidatë të tjerë?

Nëse keni bërë mjaft intervista gjatë viteve, Ju ndoshta tashmë e dini që keqardhja e të gjithë njerëzve që keni parë në dhomën e pritjes nuk është një qasje e zgjuar. Kjo pyetje nuk është çështje e përtacisë, pamjes fizike dhe kritereve të tjera: ka të bëjë me cilësitë tuaja unike dhe ato që ju dallojnë nga të tjerët.

Prandaj, përqendrohuni në cilësitë tuaja dhe nënvizoni me hollësi arsyet pse ata do të humbnin si kompani nëse nuk ju punësojnë. Mos harroni se askush nuk është thelbësor, prandaj duhet të matni mirë fjalët tuaja.

Këto gjashtë pyetje të pakëndshme janë më të zakonshmet në një intervistë pune dhe tani e tutje, nëse ata ju pyesin, ju tashmë do të dini si të përgjigjeni me besim te vetja juaj dhe te përgjigjja që jepni. Ata do të befasohen nga përgjigja juaj e shpejtë dhe gjithashtu nga fjalët kaq të mira!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.