Si të qëndroni të qetë kur u bëhen pyetje sfiduese

pyetjet e komprometuara

Ka njerëz që mund të bëjnë pyetje të përkushtuara dhe pa e kuptuar ju e gjeni veten në pozicionin e përgjigjes ndaj atyre pyetjeve ose jo. Sigurisht, nëse dikush, Kushdo qoftë ju bën një pyetje që nuk doni t'i përgjigjeni, thjesht nuk keni pse ta bëni.

Megjithëse mund të ndodhë që ju të gjendeni në një situatë në të cilën mendoni se është e përshtatshme të përgjigjeni, të tilla si nëse jeni në një intervistë pune ose nëse ju është bërë nga një person që ju pëlqen dhe që dëshiron të ketë diçka më shumë sesa miqësi mes jush.

Ndonjëherë është një ide e mirë të jesh i sinqertë kur të bëhet një pyetje, por realiteti është se nuk është e nevojshme t'i përgjigjesh një pyetjeje kur të shqetëson në asnjë mënyrë. Tjetra do të shpjegojmë se cilat mund të jenë disa nga këto pyetje kompromentuese dhe pastaj si të qëndrojmë të qetë dhe ta kapërcejmë atë situatë me sukses.

Shembuj të pyetjeve tërheqëse

Tjetra do t'ju lëmë një listë të pyetjeve të kryera në mënyrë që të merrni një ide se cilat janë ato. Megjithëse pavarësisht nga lloji i fjalive që do të lexoni më tej, pyetjet e kryera janë gjithmonë ato që ju bëjnë të ndiheni jo rehat dhe për të cilat nuk mendoni se është e saktë të përgjigjeni.

 • A keni qenë ndonjëherë i keq apo i ndyrë ndaj dikujt?
 • A keni ndonjë frikë se nuk i keni treguar askujt?
 • Cili është refuzimi më i madh që keni pasur në dashuri?
 • A do të kishit marrëdhënie me mua?
 • Pse jeni akoma beqare?
 • Kush ju pëlqen më keq në këtë dhomë dhe pse?
 • Me sa njerëz keni fjetur?
 • A keni pasur ndonjëherë një varësi?
 • Cili është krimi më i keq që keni bërë ndonjëherë?
 • A do ta ndërronit partnerin tuaj për një milion euro?
 • Cila është gjëja më e çuditshme që keni bërë vetëm?
 • A ka ndonjë sekret që nuk ua keni thënë prindërve tuaj?
 • Cila është gënjeshtra më e madhe që keni thënë ndonjëherë dhe nuk jeni kapur?
 • Cili është kufiri juaj në marrëdhëniet intime?
 • Dëshironi të keni një përvojë intime me dikë të së njëjtës seks?
 • Keni ndonjë fantazi seksuale?
 • A keni qenë ndonjëherë i pabesë?
 • Sa shpesh ju masturboheni?
 • Cili është mendimi më i ndyrë që keni pasur ndonjëherë?
 • Cila është gjëja më ekstravagante që keni bërë ndonjëherë në shtrat?
 • A pendoheni që keni fjetur me dikë?
 • Sa kohë planifikoni të mbani stilin e jetës tuaj aktuale?
 • Sa para keni kursyer në bankë?
 • Sa para fitoni?
 • A keni qenë ndonjëherë i ndaluar ose në burg?

pyetjet e komprometuara

Si të qëndrojmë të qetë përballë këtyre pyetjeve kompromentuese

Pyetjet e mësipërme janë vetëm disa shembuj të pyetjeve tërheqëse në mënyrë që të kuptoni se çfarë lloj pyetjesh kemi për qëllim. Kur ju bëjnë këto pyetje, është e mundur që ju të keni një rrethanë pa ditur saktësisht se çfarë të thoni, Por është e rëndësishme që ju t'i qaseni situatës me sukses dhe nëse dëshironi t'i përgjigjeni atyre ose nëse nuk dëshironi, atëherë jo.

pyetje të vështirë në zyrë
Artikulli i lidhur:
6 pyetje të pakëndshme për t’i bërë vetes në një intervistë pune

Sidoqoftë, ne do t'ju japim disa këshilla në mënyrë që të qëndroni të qetë në këto lloj situatash. Ne duam t'ju japim këshillat për të qëndruar të qetë sepse është normale që ju të ndjeni nerva të caktuara kur përballeni me këto çështje.

Pranoni që ndiheni jo rehat

Siklet është normale dhe ju nuk duhet të ndiheni keq për të, larg nga ajo.s Mos e mohoni atë shqetësim, sepse nëse e mohoni mund të ndiheni edhe më të pakëndshëm. Nëse vëreni simptoma fizike të nervave ose shqetësimit dhe nuk jeni në gjendje të mbani kontaktin me sy me personin me të cilin po flisni, atëherë pranoni që kjo pyetje po ju bën nervoz.

Nëse pyetja ju ka bërë të mos ndiheni rehat, thuajeni atë në lidhje me bashkëbiseduesin tuaj. Kjo do ta bëjë personin tjetër të empatizohet me ju dhe do të ulë nivelin e shqetësimit. Nëse bashkëbiseduesi nuk ka ndjeshmëri me ju, është e mundur që qëllimet e tyre të mos jenë të mira dhe në këtë kuptim, Ju do të duhet të vendosni kufij emocionalë në atë situatë.

Mos u tregoni i parespektueshëm por jini të drejtpërdrejtë

Shtë e rëndësishme që kur dikush ju bën një pyetje sfiduese, ju të jeni plotësisht të respektueshëm për atë person, por në të njëjtën kohë të jeni i vendosur dhe i drejtpërdrejtë me atë që dëshironi t'i bartni. Duhet të keni kujdes nëse doni që mesazhi të shkojë në një vend të mirë. Zbutni fjalët tuaja por pa e bërë të dobët mesazhin tuaj. Ju duhet të jeni të detyrueshëm në mënyrë që bashkëbiseduesi juaj të kuptojë se pyetja që ata bënë nuk ishte e përshtatshme në atë kontekst.

Për këtë është e rëndësishme që të jeni këmbëngulës dhe që edhe nëse jeni të detyrueshëm në mesazhin tuaj, mos e respektoni kurrë personin me të cilin po flisni, edhe nëse pyetja që ju bëri ju bënte të ndiheni keq.

pyetjet e komprometuara

Heq bisedën nëse është e nevojshme

Nëse pyetja kompromentuese ka çuar në një bisedë të pakëndshme, atëherë është e rëndësishme që ju të mos futeni në një situatë dërrmuese për ju në këtë kuptim të shmangni siklet dhe konfuzion sa më shpejt të jetë e mundur dhe drejtoj vëmendjen në diçka tjetër ose thjesht lësh bisedën.

Nëse dëshironi që personi tjetër t'ju shpjegojë pyetjen e tij, tregojini qartë. Nëse doni që biseda të përfundojë pa zhurmë të mëtejshme, Thuajeni gjithashtu në mënyrë që personi tjetër të dijë që ju nuk doni të dini asgjë më shumë për këtë.

Pyetjet e kulturës së përgjithshme
Artikulli i lidhur:
Gjeni pyetjet më të zakonshme të kulturës së përgjithshme

Me këto lepuj mund të kapërceni çdo pyetje kompromentuese që ata ju bëjnë me sukses. Mbaj mend që pa marrë parasysh se sa i afërt ose i rëndësishëm është ai person në një moment të caktuar, ju kurrë nuk duhet t'i përgjigjeni një pyetjeje që nuk doni ta bëni. Askush nuk duhet të dijë asgjë për ju që ju nuk doni ta zbuloni. Ju keni të drejtën për privatësinë tuaj dhe gjithashtu keni të drejtën për privatësinë e gjërave tuaja, dhe këtë, të tjerët, duhet ta respektojnë.

pyetjet e komprometuara

Pasi ta dini këtë, duhet të keni parasysh gjithashtu se nëse nuk doni që të tjerët të mos ju bëjnë pyetje kompromentuese, duhet të jeni një person që nuk i pyet ata. Pyetjet e këtij lloji mund të jenë shumë të bezdisshme për njerëzit që i marrin ato dhe për këtë arsye, nëse nuk doni t'i përgjigjeni pyetjeve që ju kanë bërë të mos ndiheni rehat, mos ua bëni më parë të tjerëve. Me këto këshilla dhe të gjitha këto në mendje, pyetjet e komprometuara nuk do të jenë më problem për ju.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.