Qarku i fjalës dhe elementet e tij

Njerëzimi ka evoluar mënyrën e komunikimit, pasi ka filluar me gjeste dhe sinjale të thjeshta zhvillimin e të folurit dhe të shkruarit, me ndihmën e teknologjisë aktuale për të arritur nivelet e komunikimit të paramenduara kurrë më parë.

Kur vendoset një qark i të folurit, duhet të merren parasysh elementet ose përbërësit që e përbëjnë atë, e cila strukturë dhe nga ana tjetër udhëheq mënyrën e duhur të komunikimit, qoftë verbale apo joverbale.

Çfarë është qarku i të folurit?

Ajo i referohet komunikimi midis njerëzve, të cilët dëshirojnë të përcjellin idetë, ndjenjat e tyre, ndër të tjera.

Përkufizimi i tij i saktë është dërgimi i një mesazhi që shkon nga një pikë specifike me një rrugë të drejtpërdrejtë dhe në disa raste indirekt atje ku dëshirohet të shkojë.

Në thelb është shkëmbimi i mendimeve, njohurive, koncepteve, ideve dhe përvojave midis dy ose më shumë njerëzve, i cili quhet komunikim që mund të jetë verbal ose joverbal.

Llojet e komunikimit

Komunikimi ndahet sipas mënyrës se si zbatohet, e cila mund të jetë përmes të folurit, ose shqiptimit të fjalëve, ose përmes gjesteve dhe sinjaleve, megjithëse mund të thuhet gjithashtu se këto ndikohen nga kanali ndijor përmes të cilit dërgohen, numri të njerëzve, dhe faktorë të tjerë, por vetëm ata kryesorë janë të rëndësishëm për temën.

Komunikim verbal

Ajo i referohet përdorimi i gjuhës së shkruar ose gojore, e cila ka karakteristikat e veta, në këtë përdoret emetimi i shenjave konvencionale ose arbitrare, si dhe gjuha në të cilën transmetohet informacioni.

Komunikim me goje

Whenshtë kur dy ose më shumë njerëz ndërthurin fjalë, e cila është më e përdorura gjatë jetës, dhe kur i referohet shkrimit, ata flasin për dërgimin dhe marrjen e ideve në mënyrë që fjalët të kapen grafikisht, të cilat mund të vërehen në media të ndryshme si ose fizike.

Ky lloj komunikimi mund të interpretohet keq, për shkak të transmetimit të dobët të mesazhit që dëshironi të dërgoni, gjë që bën që marrësit e informacionit të mos i kuptojnë sa më sipër, për të mos shprehur mirë atë që dëshironi të komunikoni, kjo i referohet formë gojore.

Komunikim joverbal

Bëhet fjalë për transmetimin e informacionit me çdo mjet që nuk flitet ose shkruhet, gjë që bëhet me anë të shenjave, gjesteve, të cilat kryesisht zhvillohen në mënyrë të pavetëdijshme.

Ka mijëra mënyra për të përcjellin ndjenjat me shenja dhe gjesteEdhe vetëm me mënyrën sesi ecni, ju mund të komunikoni me një person tjetër që jeni i mërzitur, i shqetësuar, i lumtur, ndër të tjera.

Ky lloj komunikimi është më i vjetri që ekziston midis qenieve njerëzore, pasi që para se të zhvillonin sistemin e gjuhës verbale, ndjenjat ndaheshin vetëm përmes këtyre, madje ata dhanë shenja paralajmëruese për ndonjë rrezik të përafërt.

Elementet e qarkut të të folurit

Kur dëshironi të shprehni një ide, ose njohuri për një temë, është e nevojshme të njihni përbërësit e qarkut të të folurit që të jeni në gjendje të kuptoni pak më mirë procesin, dhe kështu të shmangni keqinterpretimin e tij për shkak të mos ditur si të lëshoni dhe marrin atë që është për të komunikuar.

Transmetues

I referohet njërës zotëron informacionin, dhe nga ana tjetër tek ai që dëshiron t'ia transmetojë atë një tjetri ose njerëzve të tjerë, përmes fjalës, disa shkrimeve, gjesteve ose shenjave, të cilët duhet të përpiqen të strukturojnë idenë në një mënyrë të përshtatshme, në mënyrë që personi që e merr atë të interpretojë saktë mesazh

Transmetuesit nuk duhet domosdoshmërisht të jenë njerëzorë, pasi informacioni mund të transmetohet përmes pajisjeve të tilla si radio, telefona celularë, televizione, ndër të tjera.

Ata duhet të kenë aftësinë për të koduar mesazhin në një mënyrë që marrësi ta kuptojë plotësisht, ashtu si duhet të merret parasysh edhe kanali përmes të cilit dërgohet.

Receptor

edhe i njohur si dëgjues, megjithëse jo të gjithë e perceptojnë informacionin në një mënyrë dëgjimore, sepse dërguesit mund të dërgojnë mesazhe me një lloj tjetër gjuhe siç është gjesti.

Procesi me të cilin kryhet kjo është plotësisht i kundërt me atë të lëshuesit, pasi që ky është ai që merr informacionin dhe i interpreton ato, dhe pastaj bëhet një lëshues, nëse e kërkon momenti.

Ka disa njerëz me aftësi të kufizuara në dëgjim dhe shikim, të cilët në çdo mënyrë mund të vazhdojnë të perceptojnë informacionin në mënyra alternative, të tilla si personat e shurdhër, të cilët zakonisht janë gjithashtu memecë, kanë një gjuhë karakteristike të tyre që bazohet në komunikimin përmes shenjave dhe gjesteve, të cilat janë përkthyer në fjalë, si njerëzit e verbër, kanë gjuhën braile, e cila përcaktohet si lexim i prekshëm.

mesazh

Isshtë iinformacion që dëshironi të dërgoni, të cilat gjenerojnë emetuesit për t’i ndarë me marrësit, i cili ka për qëllim kryesor qarkun e të folurit.

Mesazhet meritojnë një kodim absolutisht të strukturuar mirë, në mënyrë që marrësi të kuptojë dhe kuptojë atë që thuhet, ose bëhet e ditur, është gjithashtu e nevojshme të dihet se cili kanal tregohet për marrjen korrekte të së njëjtës.

Aktualisht ka shumë mënyra në të cilat informacioni mund të dërgohet për shkak të përparimit në rritje të përparimeve të teknologjisë së komunikimit, të tilla si interneti, me të cilin një mesazh mund t'u dërgohet mijëra njerëzve, nëpër botë.

Kod

Është mënyra ose gjuha në të cilën dërguesi komunikon mesazhin ose informacion për marrësin, nëse ata që janë të përfshirë në procesin e komunikimit nuk e kuptojnë kodin, nuk do të ketë një komunikim të suksesshëm, një shembull i kësaj është kur kodi është në një gjuhë që marrësi nuk e kupton.

Megjithëse ka gjuhë të ndryshme, kjo nuk bllokon të gjitha mënyrat me të cilat mund të kodifikohet mesazhi, sepse ekzistojnë lloje të komunikimit, të cilat lehtësojnë kuptimin e mesazhit, si dhe gjuhët e trupit siç janë gjestet.

kanal

Është do të thotë me të cilën dërgohet mesazhi, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme sepse karakteristikat e marrësit duhet të merren parasysh në mënyrë që informacioni t'i arrijë ato siç duhet.

Në kohët moderne, siç janë edhe sot, ekziston një numër i madh i kanaleve për dërgimin e informacionit, me të cilat ka qenë e mundur të dërgohet çdo lloj ideje, ndjenje ose paralajmërimi në vende të largëta, por në të njëjtën mënyrë duke respektuar karakteristikat e qarku i të folurit.

Referues

Ajo i referohet realitet që dëshiron të përcillet në mesazh, pjesa që i jep kuptim mesazhit si e tillë, një shembull i kësaj është kur nënkuptohet ose transmetohet se "dera është dëmtuar" ose "qeni është arratisur përsëri" do të thuhej se referencat janë "dera" dhe qeni ”.

Komunikimi është baza e çdo shoqërie, prandaj është i domosdoshëm për zhvillimin e saj, dhe mënyrat e komunikimit janë përtëritur gjithnjë e më shumë edhe në nivele ndërkombëtare dhe ndërkontinentale.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alan Fabricio dijo

  Faleminderit shumë që më ka ndihmuar për detyrën time

 2.   Sahily ytzel Arellano i sjellshëm dijo

  Faleminderit po më ndihmoni që detyrat e shtëpisë janë shumë të dobishme