Rëndësia e të mësuarit në bashkëpunim sipas një studimi

mësim

Studentët që bashkëveprojnë ose punojnë në grupe ka më shumë të ngjarë të jenë të suksesshëm në klasat e tij të kolegjit, sipas një studimi të botuar më 30 janar në revistën shkencore Nature Scientific.

Studiuesit analizuan 80.000 ndërveprime midis 290 studentëve të kolegjit në një mjedis bashkëpunimi për të mësuar. Gjetja kryesore ishte se një numër më i lartë i ndërveprimeve ishte zakonisht një tregues i notave më të mira. Studentët më të mirë gjithashtu kishin më shumë gjasa të krijonin lidhje të forta me studentë të tjerë dhe shkëmbyen informacione në mënyra më komplekse. Këta lloj studentësh priren të formojnë klikime dhe të bllokojnë studentë me arritje të ulëta. Studentët që u përjashtuan jo vetëm që kishin më shumë gjasa të kishin nota më të ulëta, por gjithashtu kishin më shumë të ngjarë të braktisnin mësimet fare.

Këta studentë elitë formojnë grupet ditët e para të kursit. Studentët më pak të aftë bëjnë shumë përpjekje për t'u bashkuar me këto grupe elitare në mënyrë retrospektive, por përpjekjet e tyre janë të kota. Ky përjashtim ushqen notat e tyre të dobëta.

«Për herë të parë, ne kemi treguar se ekziston një korrespondencë shumë e fortë midis ndërveprimit shoqëror dhe shkëmbimit të informacionit (një korrelacion prej 72%) »tha Manuel Cebrián, një nga ata që janë përgjegjës për studimin.

Burim


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.