Zbuloni rajone të ndryshme natyrore dhe klasifikimin e tyre

Planeti ynë i bukur është një grup mrekullish, qofshin ato arkitektonike, antike dhe moderne, apo natyrore. Pavarësisht nga mënyra në të cilën besohet se bota u formua siç e njohim ne sot, nuk ka dyshim se ky planet ka vendet më të bukura, të cilat jo vetëm që i bëjnë sytë e masave të lumtur, por janë gjithashtu të domosdoshëm për jeta e përditshme e specieve tona.

Speciet endemike që banojnë në këto rajone, qofshin ato nga mbretëria shtazore apo bimore, si dhe shumë insekte, përmbushin funksione pa të cilat nuk mund të ishim.

Kur i referohemi kësaj, atëherë është e rëndësishme të kujtojmë se është pikërisht për këtë që rajonet natyrore të përcaktohen, mirëmbahen dhe mbrohen në të gjithë botën.

Në një kohë që duket se lëviz më shpejt dhe më shpejt, dhe ku duket se çdo ditë duhet të humbet më shumë natyrë për qëllim të mbijetesës njerëzore, është gjithnjë e më e rëndësishme të ruhen këto rajone. Në këtë postim do të mësojmë pak më shumë rreth rajoneve ku ruhet natyra, si mund të ndihmojmë në mirëmbajtjen e saj dhe disa gjëra të tjera. Timeshtë koha të sillni mensën tuaj dhe çantat e pasme të udhëtimit, sepse ne do të shkojmë në një ekskursion natyre.

Cilat janë këto rajone?

Rajonet natyrore kuptohen si hapësira fizike dhe gjeografike, të kufizuara nga kushtet dhe karakteristikat e tyre të ngjashme, siç janë flora, fauna, klima, ndër të tjera. Në këtë mënyrë ne kemi koncepte të ndryshme, të tilla si rajone klimatike, hidrografike, edafike, fitogjeografike, ndër shumë të tjera të shpërndara në të gjithë botën dhe sipas gjykimit të vendit në të cilin ndodhen.

Kur flasim për gjeografinë, rajonet natyrore mund të ndahen në disa lloje, përsa i përket faktorëve të ndryshëm siç janë biodiversiteti, toka, relievi, vendndodhja gjeografike ndër të tjera. Çdo vend ose rajon mund të përbëhet nga lloje të ndryshme të këtyre rajoneve, të cilët ndajnë territorin e tyre nga karakteristikat e tyre klimatike.

Sapo të kufizohet një rajon natyror, dhe më shumë nëse është me një shtrirje të konsiderueshme, një nga hapat e rëndësishëm për të ndërmarrë, dhe më shumë në kohën tonë, është ruajtja e ruajtjes së tij. Akti i thjeshtë për të ndihmuar në ruajtjen e një rajoni natyror në qytetin, shtetin ose vendin tonë, mund t'i bëjë shumë mirë mjedisit në të cilin gjendemi.

Ekspertët ekologjikë, si dhe ekologët kanë qenë shumë të interesuar për ruajtjen dhe kuptimin e këtyre zonave, dhe çdo ditë kuptohet pak më shumë për rëndësinë e këtyre rajoneve, megjithëse ato gradualisht po përkeqësohen, është e rëndësishme të mbani mend se ato duhet të mirëmbahen . Le të kujtojmë gjithashtu se kur bëhet fjalë për rajone natyrore, ne nuk kemi vetëm një tip të vetëm të njohur, por mund të ketë mjedise të ndryshme në të cilat ato ekzistojnë, dhe disa mund të kufizohen brenda të tjerëve.

Mjetet në të cilat ndodhin rajonet natyrore

Kur flasim për këto rajone, nuk po i referohemi vetëm një që mund të ekzistojë në një vend të caktuar dhe në një kohë të caktuar, por mund të ketë disa prej tyre shumë afër njëri-tjetrit, apo edhe disa brenda të tjerëve, i cili është rasti të mjedisit ujor që zakonisht është brenda një mjedisi natyror gjithashtu. Këto rajone klasifikohen në katër lloje të mediave gjeografike, të cilat janë:

 • Ambient ujor: Korrespondon me detet, oqeanet, lumenjtë, liqenet, lagunat dhe përrenjtë. Njihet për mjedisin më të gjerë me sasinë dhe larminë më të madhe të faunës në dispozicion..
 • Mjedisi tokësor: Ato janë fushat, fushat, luginat dhe disa vende të tjera, në të cilat flora mund të jetojë me një liri më të madhe; Meansshtë mjeti më i mirë për të ekzistuar dhe mirëmbajtur, dhe fauna që ekziston në të është e pasur dhe e larmishme.
 • Gjysmë nën tokë: Karakterizohet nga të qenit nën tokë dhe shkëmbinj. Megjithëse nuk mund ta shohim, ky është gjithashtu një mjedis natyror, pasi ka shumë specie që banojnë në të, siç janë nishanet dhe milingonat. Lulet që rriten në këtë mjedis karakterizohen nga mungesa e klorofilit.
 • Medium organik: Oneshtë ai që gjendet brenda organizmave të gjallë dhe i korrespondon mikroorganizmave, të tilla si bakteret, parazitët dhe disa të tjerë. Ata gjithashtu kanë një larmi të madhe, por jo shumë për shkak të mjedisit të zvogëluar.

Llojet e rajoneve

Kur flasim për rajone natyrore, mund t’i kuptojmë dhe t’i klasifikojmë në lloje të ndryshme në varësi të faktorëve të përmendur më lart. Këto janë të ndryshme, por ne mund t'i grupojmë në mënyrë të kënaqshme pa shumë përpjekje.

 • Rajonet Orografike: Orografike quhen ato rajone që përcaktohen nga relievi mbizotërues. Sipas lehtësimit të tij mund të gjejmë:
 • Rajonet malore: Këto rajone të maleve dhe klimës së ftohtë gjenden në vende të tilla si rajoni Andean, Alpet, Himalajet, Kaukazi, ndër të tjera.
 • Rajonet fushore: siç thotë emri i saj, ato janë toka të rrafshëta dhe të gjelbërta, të bollshme dhe plot jetë. Ato korrespondojnë me Rrafshin e Madh të Shteteve të Bashkuara, Los Llanos në Venezuelë dhe Kolumbi, La Pampa në Argjentinë, fushën Pannonian në Hungari, ndër të tjera.
 • Rajonet e pllajës: Korrespondon me rajone shkëmbore dhe në disa raste të shkretëtirës, ​​ku nuk shihni shumë florë dhe fauna është më pak e larmishme. Ne mund ta shohim këtë rajon në Guianën Venezuelë, Malësinë e Andeve, Tavolinën Qendrore në Meksikë, ndër të tjera.
 • Rajonet kodrinore: Siç tregon emri i saj, në këto rajone mbizotërojnë relievi i lartë dhe i terrenit. Midlands në Angli, Ardennes belge, Vosges Franceze, ndër të tjera.
 • Rajonet klimatike: Këto rajone klasifikohen sipas aktivitetit klimatik të vendit. Mund ta gjejmë në shumë vende që ndajnë vende me klimë të butë, të nxehtë, të lagësht, të akullt, ndër të tjera. Disa prej tyre do të ishin:
 • Zona intertropikale: Ndodhet midis dy tropikëve dhe karakterizohet sepse klima e saj është përgjithësisht e ngrohtë dhe izotermale (ka pak ndryshime të temperaturës gjatë gjithë vitit).
 • Zonat e butë: Klima është, siç thotë emri i saj, e butë dhe zakonisht ka bimësi që i përshtatet shumë mirë këtyre klimave; speciet e këtyre klimave zakonisht kanë shtresa që i lejojnë ata të marrin nxehtësinë e nevojshme.

 • Zonat polare: Ata janë më të ftohtët nga të gjithë, dhe në to ka pak ose aspak bimësi, pasi ato priren të jenë në temperatura nën zero. Në këtë mjedis, speciet me flokë, pupla ose yndyrë që i lejojnë ata të mbajnë trupin e tyre në temperaturë mund të mbijetojnë, përveç baktereve dhe mikroorganizmave që mund të jetojnë në akull.
 • Rajonet fitogjeografike: Këto marrin parasysh mbizotërimin e specieve bimore në zonë.
 • Pyje halore: Ato janë të vendosura në vende me klimë të butë me reshje shiu gjatë gjithë vitit. Ato korrespondojnë me një pjesë të madhe të rajoneve malore.
 • Pyll malor: Isshtë karakteristikë e vendeve të nxehta në verë dhe e ftohtë në dimër. Ka barishte dhe shkurre shumë të gjelbërta.
 • Pastrim: Ndodh në vende me klimë të thatë dhe pothuajse të shkretë; Ajo ka bimë të vogla me rrënjë shumë të thella dhe zvarranikët, gjarpërinjtë dhe arachnids janë të shumta.
 • çarçaf: Këto vende jepen nga vende të freskëta me shi veror. Bimësia është bar aq sa syri mund të shohë dhe gjithashtu pemë dhe shkurre. Ka shumë specie të njohura, të tilla si lopët dhe kuajt.
 • Rajoni detar: Kjo është tipike për vendet tropikale, me mot të nxehtë dhe tokë ranore. Ka shumë bimësi detare dhe specie peshqish, molusqesh dhe cefalopodësh.

Le të mbrojmë këto zona

Rajonet natyrore janë thelbësore për jetën siç e njohim ne, pasi speciet që na ushqejnë, na ndihmojnë dhe na japin oksigjen i banojnë ato. Shtë e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për këto gjëra në mënyrë që të mos rrëmbehemi nga qetësia dhe të lejojmë që bukuria e saj të shpërbëhet. Ne duhet të kujdesemi për këto vende me qëndrueshmërinë tonë më të madhe, në mënyrë që ato të vazhdojnë të jenë, në të ardhmen, pjesë e jetës sonë dhe të botës sonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.