Refuzimi social mund të ushqejë kreativitetin

Nevoja për t'i bërë pjesë një grupi shoqëror është një nga motivet themelore të qenies njerëzore. Kur njerëzit refuzohen nga shoqëria, ata bëjnë shumë përpjekje për t'u përshtatur dhe për t'iu rikthyer aprovimit shoqëror për të ruajtur vetëvlerësimin e tyre. Refuzimi shoqëror gjithashtu ka pasoja të rëndësishme në mirëqenien, lumturinë dhe inteligjencën.

Në të njëjtën kohë nevoja për unike është gjithashtu një motiv themelor njerëzor. Kur njerëzit trajtohen në mënyrë të ngjashme me të tjerët, ata (ndonjëherë në mënyrë të pavetëdijshme) përpiqen të bëjnë gjithçka që të bien në sy. Për shembull, njerëzit që e ndjejnë të kërcënuar veçantinë e tyre ka më shumë të ngjarë të shprehin qëndrime më pak të njohura.

Refuzimi social mund të ushqejë kreativitetin

Si mund të jetë kjo? Si mundet që qeniet njerëzore të kenë nevojën e përkatësisë dhe nevojën e veçantisë? Gjithashtu, Qeniet njerëzore janë të komplikuara! Kemi shumë motivime, disa prej të cilave janë kontradiktore me njëra-tjetrën. Kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve përpiqen të gjejnë një ekuilibër midis motiveve të tyre të ndryshme.

Sidoqoftë, prirja e asaj qenie njerëzore drejt unike mund të ketë implikime në krijimtarinë e njerëzve.

Sipas përkufizimit, zgjidhjet krijuese janë të pazakonta dhe përfshijnë rekombinimin e ideve. Idetë e pazakonta dhe divergjente janë shenjat dalluese të të menduarit krijues. Ata që duan të distancohen nga të tjerët kanë më shumë gjasa të distancohen nga idetë konvencionale dhe të kenë mendime më të pazakonta.

Kërkimet e mbështesin këtë ide. Nevoja për tu parë si e ndarë nga të tjerët rrit krijimtarinë. Njerëzit të cilët raportojnë më shumë për një nevojë të madhe për unike tregojnë një preferencë më të madhe për figurat komplekse vizuale dhe prodhojnë vizatime dhe histori më krijuese.

Kjo ngre një ide interesante: Njerëzit me një nevojë të madhe për unike mund të jenë më pak të ndjeshëm ndaj refuzimit shoqëror. Ndoshta edhe refuzimi shoqëror është karburanti për krijimtarinë tuaj! Në fakt, disa nga mendjet më krijuese të të gjitha kohërave janë përballur me nivele shumë të larta refuzimi dhe izolimi shoqëror.

Në një studim, u formuan 2 grupe njerëzish: një grup u refuzua qartë për të marrë pjesë në një lojë. Grupit tjetër u tha se ata do të bashkoheshin me lojë pasi të kishin përfunduar disa detyra. Më pas, të dy grupeve të pranuara dhe atyre të refuzuara iu dhanë 7 minuta kohë për të përfunduar një test që mat krijimtarinë për të lidhur disa fjalë që nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën.

Studimi zbuloi se refuzimi shoqëror çon në krijimtari më të madhe. Përveç kësaj, ata që u refuzuan raportuan një nevojë më të madhe për unike, duke marrë rezultatet më të mira në testin e krijimtarisë.

Të gjitha këto rezultate sugjerojnë se përvoja e vërtetë e refuzimit mund të promovojë kreativitetin tek ata njerëz, ndjenjat e pavarësisë së të cilëve mbizotërojnë mbi ato të përkatësisë në një grup.

Le të jemi të qartë: refuzimi nuk është i këndshëm, edhe nëse inkurajon krijimtarinë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hetohen faktorë të tjerë mjedisorë që munden simuloni përvojën e refuzimit pa personin që kalon një përvojë kaq të dhimbshme. Për fat të mirë, ka një hulumtim shumë të fundit që tregon efekte të ngjashme të të menduarit divergjent në ata që studiojnë jashtë dhe e kanë të vështirë të funksionojnë në një mjedis tjetër kulturor.

Të ndjehesh ndryshe mund të jetë një avantazh. Siç theksojnë studiuesit, "Për njerëzit e refuzuar shoqërisht, krijimtaria mund të jetë hakmarrja më e mirë."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paulo PY i indinjuar dijo

  Sa e mirë është kjo

 2.   Anthony Tachau dijo

  Si rezultat i refuzimit dhe nevojave që duhen marrë parasysh, një motivim për të ecur përpara zgjohet shumë më i fortë se zakonisht; deri në pikën që ne përfundojmë duke kryer detyra që ndoshta në të kaluarën nuk kemi menduar të bëjmë, padyshim e gjithë kjo mund të jetë e mundur me një menaxhim korrekt të emocioneve tona dhe në këtë rast refuzimi që zakonisht është i vështirë për tu trajtuar dhe veçanërisht për të dobëtit mendjet. Një shprehje e veçantë që unë kam dhe kam përjetuar është se "Nevoja zgjon krijimtarinë" ... Unë e kam kuptuar që idetë më të mira lindin në momentet tona më të vështira dhe kur gjendemi në tunele errësire është vendi ku ne shpikim alternativat më të mira për plotësoni dritën ose dritat që na nxjerrin nga tuneli i përmendur ... Nuk ka asgjë më të mirë se origjinaliteti dhe vërtetësia e secilit person si një individ, sepse është atje ku ne mund të dëgjojmë më mirë zërin e Vetë-sisë tonë më të lartë që na flet nga brenda dhe gjithmonë na fton të rritemi dhe të përmirësohemi në të gjitha aspektet dhe shqisat tona, sepse nëse vendosim të zgjedhim t'i dëgjojmë të gjithë zërat e jashtëm dhe të heqim zërin tonë evolucionar, ne do të përfundojmë të hutuar dhe në vend që të jemi në gjendje të gdhendim dhe të ecim në rrugën tonë drejt suksesit dhe lumturisë së vërtetë, atëherë rruga do të jetë shumë më e vështirë për ne sesa mund të jetë me të vërtetë ... Këshillat e mira do të jenë gjithmonë të dobishme për ne por asgjë dhe asgjë dmth duhet të errësojë krijimtarinë tonë ose rrugën tonë drejt përmbushjes sonë të vazhdueshme personale ...

bool (e vërtetë)