Libra të vetë-ndihmës?: Po, faleminderit

Librat e vetë-ndihmës mund t'ju ndihmojnë të zgjidhni problemet dhe frikën tuaj. Sidoqoftë, ekzistojnë 4 konsiderata për librat e vetë-ndihmës që duhet të dini:
(mos harroni listën e 20 librave thelbësorë të vetë-ndihmës)

1) A mund t'ju ndihmojnë?

Në raftet e librarive nuk ka mungesë libra të vetë-ndihmës: të mirat dhe të këqijat. Në mënyrë që një libër i ndihmës vetjak të ju ndihmojë, duhet të zgjidhni një autor të njohur, megjithëse nuk duhet të hidhni poshtë idenë e leximit të një autori të panjohur, por duhet të mësoni të ndani kashtën nga plehrat.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të zgjidhni një lëndë në të cilën ngecni në mënyrë që të rrisni atë aftësi që ju nevojitet për të rritur cilësinë e jetës suaj.

librat e vetë-ndihmës

2) Ato ju ndihmojnë të qetësoheni dhe t'ju mbajnë shoqëri.

Një libër i mirë i ndihmës vetjake ju ndihmon të shihni gjërat ndryshe kur ju nevojitet më shumë. Ndërsa e lexoni, ju ndryshoni mendimet tuaja negative dhe katastrofike për atë që ju shqetëson për zgjidhje dhe pikëpamje më pozitive të problemit.

Ju duhet të keni një qëndrim pozitiv ndaj librit sepse nëse e lexoni nga një këndvështrim kritik dhe vetëshkatërrues nuk do t'ju ndihmojë aspak.

3) Kërkoni forma të reja të sjelljes.

Librat e mirë të ndihmës vetjake ju mësojnë ta shihni jetën nga një këndvështrim tjetër dhe t'ju mësojnë të veproni në një mënyrë më të përshtatshme me atë që po ju ndodh. Për shembull, një person në depresion mund të zgjedhë një libër që e mëson atë se si të përballet me këtë sëmundje dhe cilat hapa janë më të dobishmit për të dalë nga ajo.

4) Rekomandimet.

Gjatë gjithë jetës sime kam lexuar një numër të madh të librave të ndihmës vetjake dhe mund të rekomandoj disa tituj. Sidoqoftë, unë do të shtoj një listë nga një psikolog që i besoj shumë ndërsa ndjek librat dhe artikujt e tij:

1) Zonat tuaja të gabuara. Dr. Dyer Redakto Grijalbo. Barcelona

2) Trajnim autogenik, vetë-relaksim përqendrues. Shultz, JM

3) Psikologjia: Mendja dhe Sjellja. Mª Luisa Sanz de Acedo, Milagros Pollán dhe Emilio Garrido. Ed.: Desclée De Brouwer. Bilbao.

4) Vetmia. R. Miquel. Ed.: Temat e Sotme.

5) Kriza e moshës madhore. Sheehy, G. Ed: Grijalbo.

6) Si të mos jesh një femër perfekte. Libi Purves. Ed .: Paidós.

7) Unë jam mirë, ju jeni mirë. Harris Thomas. Ed .: Grijalbo.

8) Qëndrim mendor pozitiv. Stone, W. Ed .: Grijalbo.

9) Mos thuaj po kur dëshiron të thuash jo. Baer Redakto.: Grijalbo.

10) Të jem gjithmonë mirë. Harris Redakto.: Grijalbo.

11) Trupi dhe shpirti. Lain Entralgo, P. Redaktoni: Espasa Universidad.

12) Rrëfimet. San Agustin. Redakto.: Fjalët.

13) Qielli është kufiri. Dyer, W. Redakto.: Grijalbo.

14) Zonat tuaja magjike. Dyer, W. Redakto.: Grijalbo.

15) Përtej lirisë dhe dinjitetit njerëzor. Skinner, Redaktimi i FB.: Martínez-Roca.

16) Si të jetojmë mirë si çift. Llanos, E. Redaktoni: Grijalbo.

17) Si të arrini qëllimet tuaja me sukses. Vëllezërit, J. Redaktoni: Grijalbo.

18) Të gjithë ata njerëz të padurueshëm: Një udhëzues për mbijetesën për t'u marrë me ata njerëz që e bëjnë jetën tonë të pamundur. Gavilán, Fco. Redaktoni: Edaf.

19) Dera e shpresës. Juan Antonio Vallejo-Nájera. Ed. Rial, Redakto. Planet.

20) Inteligjenca emocionale. Dr. Goleman. Redakto Kairos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   xhezela dijo

    Jam i interesuar të lexoj ose dëgjoj librat tuaj që mund të bëj. Faleminderit