(Re) jetojmë plotësisht në kohë krize

Idetë kryesore:

• ASPIRE të jemi të lumtur, përtej "të paturit" objekte dhe të bazohemi në atë që posedojmë.

• Të kthehemi te LIDH me një natyrë që ne kemi qenë duke shkatërruar për dekada.

• PASQYRIM për atë që na duhet vërtet të jemi të lumtur, përtej tekave, individualizmave dhe rivaliteteve.

• Ndaluni te MENDONI negativisht dhe duke e bazuar jetën tonë në para dhe duke qenë më altruist. Çdo gjë është e mundur nëse vërtet vendosni mendjen për të.
në kohë

Jetoni plotësisht në kohë krize

Çfarë po bëjmë gabim? Cila e ardhme na pret pas katër viteve të vështira? Që nga agimi i njerëzimit, krizat kanë shërbyer si një terren edukimi për reflektime dhe mundësi. Ndryshimi drejt lumturisë fillon me veten.

Nëse mendimtarët e mëdhenj të njerëzimit ngrinin kokën Në mes të kësaj krize (të mallkuar) që po vuan Spanja, ata do të shqiptonin edhe një herë frazat e tyre të famshme. Konfuci, Aristoteli, Dekarti, Shekspiri ose Montaigne, ndër shumë të tjerë, do të konfirmonin se, me të vërtetë, njerëzimi nuk e ka ndryshuar thelbin e tij asnjë pikë. Kriza ekonomike që kemi kaluar që nga viti 2008 arrin në 5.639.500 të papunë sot, por përfaqëson një episod më shumë në mes të gropave me të cilat qeniet njerëzore janë përballur gjatë gjithë historisë së tyre.

Vetëm në shekullin e njëzetë kemi njohur dy luftëra botërore, një civile, periudha bonanze, depresioni dhe konjuktura të përkohshme të pafund. Pa shkuar më tej, aktualisht ka 5 probleme të mëdha të njerëzimit:

1) varfëria në botë,

2) kolapsi ekonomik (borxhi dhe jetëgjatësia e njerëzve),

3) shterimi i vajit,

4) kriza e ujit dhe

5) ndryshimi i klimës, me pasojë zhdukjen e specieve.

Nëse për më shumë inri punojmë më shumë, vuajmë më shumë stres dhe shijojmë gjithnjë e më pak gjërat e vogla në jetë, atëherë çfarë po bëjmë gabim?

Qytetërimi, në kontroll

Problemi tejkalon një pyetje të thjeshtë financiare. Siç theksoi Edgar Morin, filozof, sociolog dhe doktor nderi nga universitetet në të gjithë botën: "Ne po kalojmë një krizë planetare", nga ana ekonomike, sociale dhe globale. Eshte per "Një krizë civilizimi"thotë ky gjeni i mendimit bashkëkohor.

Kështu, kjo krizë duhet të shërbejë për të ndryshuar qasjet, zakonet dhe parimet e gabuara, paralajmërojnë ekspertët.

(RE) Vlerëso SHBA

Nga pikëpamja e biznesit, konsulenca prestigjioze ndërkombëtare Shoqëria e Avancimit këshillon të mos qëndrojë në vend ose të presë për mundësiSepse pikërisht ata që kanë gdhendur një të ardhme - qoftë edhe me një ritëm të ngadaltë dhe në mes të kësaj situate - do të jenë ata që më vonë do të kenë shpërblimin e tyre.

Interesante, produktiviteti është më i lartë sot se kurrë: më pak punëtorë kryejnë më shumë funksione. Ne jetojmë në një botë të paqëndrueshme, të pasigurt dhe komplekse, dhe kompanitë do të duhet të mësojnë të bëjnë më shumë me më pak, të notojnë mes ndërlikimeve dhe të ofrojnë zgjidhje kreative të përshtatura me realitetin e shekullit XNUMX.

Për momentin, situata është e paqëndrueshme. Ne punojmë shumë (ata me fat), vuajmë nga stresi dhe kemi humbur plotësisht lidhjen tonë me natyrën. Prandaj kriza është një kohë e mirë për të rivlerësuar mënyrën se si jetojmë.

Ne duhet të zvogëlojmë ritmin, të presim përgjigjen tonë për konsum dhe të rimarrim kontaktin e humbur me natyrën

A ishit vërtet të lumtur në punën tuaj? Çfarë duhet të jesh? A janë vërtet të nevojshme të gjitha ato çudira? Si një shoqëri inteligjente, imponohet një ndryshim i domosdoshëm: ngadalësoni, prisni një pjesë të dëshirës sonë për të konsumuar dhe rizbuluar anën tonë shpirtërore.

Ne punojmë që të kemi një makinë, të blejmë një çantë, të kemi një objekt të dëshiruar. Ato janë simptoma që pasqyrojnë shqetësim, rivalitet dhe konkurrencë. Në të kundërt, reklamimi përpiqet të tregojë çifte perfekte, familje të qeta dhe punëtorët më të kënaqur. Frustrimi është i pashmangshëm.

Nevojat themelore janë një gjë, sigurisht, por ne mund të reflektojmë për ato që na duhen vërtet dhe ato që nuk na duhen.

JETONI: I ngadaltë dhe i cilësisë

Kur flasim për konsumizëm të detyruar dhe të menjëhershëm, ne gjithashtu i referohemi dëshira për të konsumuar marrëdhënie sentimentale, gjithnjë e më shumë efektive. Përveç kësaj, ne ngarkojmë me angazhime dhe aktivitete orarin tonë të stresuar ditor kundër ritmit natyror të gjërave.

Sidoqoftë, për një kohë thirrja gjithnjë e më shumë po miratohet jetë e ngadaltë ose jeta e ngadalshme, në një përpjekje për të rimarrë kontaktet me mjedisin tonë. "Adopto ritmin e natyrës: sekreti yt është durimi"Tha Ralph Waldo Emerson.

Dhe çështja është se koha është një gjë dhe cilësia e asaj kohe është një gjë tjetër. Në kohë krizash si kjo, cilësia është më e rëndësishme sesa sasia, domethënë nuk keni nevojë të argëtoni miqtë ose familjen tuaj me dhurata materiale. Ata do të vlerësojnë më shumë se ndajnë kohën reale me ta. Mundohuni gjithashtu të shkëputeni nga celulari juaj (dhe TV) për disa orë në ditë.

Videoja e rekomanduar

«QENI» DHE JO «KENI»

Sfida e madhe, pra, është të ndryshojmë modelin e botës në të cilën jetojmë, dhe kriza aktuale është ideale.

Ne jemi dëshmitarë të fundit të botës "një", dhe jo fundit të "botës". Një shtetësi e re, aftësia sociale për të rikrijuar veten, botën e ideve, shijen për të jetuar gjërat e vogla, qeveritë që promovojnë trajnimin dhe bashkëpunimin. E gjithë kjo ndodh përmes një ekonomie të rregulluar pasi planeti në të cilin jetojmë lejon që 3 persona të kenë më shumë të ardhura sesa 48 vendet më të varfra në botë.

Ne kemi krijuar një ekzistencë të bazuar në fabulën e gomarit, shkopit dhe karotës. Iluzioni është paraja, pasuria materiale, statusi shoqëror. Dëshira është më e madhe se vullneti ynë; ne duam të tregojmë më shumë nga ato që kemi. Dhe ky iluzion nuk ishte i pafund. Rregullat e lojës janë forcuar dhe flluska ka shpërthyer.

Aspirata jonë është të rimarrim atë "qenie" dhe të lëmë mënjanë "të pasurit": vetëm atëherë do të jetojmë më mirë në lëkurën tonë dhe do të jemi më të lumtur.

Ariane Basaguren për psikologjisë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Byrek dijo

    për të parë nëse arrin