Si të përdorni inovacionin teknik dhe veçoritë e saj

Inovacioni është një proces i pakthyeshëm, i cili ka ekzistuar që nga fillimi i kohërave në të cilat qeniet njerëzore kanë banuar në tokë, pasi që nga nevoja e thjeshtë për rehati ose për të shpejtuar procese të caktuara, njohuritë teknike u aplikuan dhe u aplikuan për evolucionin e teknologjisë.

Kjo ka qenë thelbësore për zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, dhe madje ka ndryshuar mënyrat në të cilat ata e bëjnë atë, duke gjeneruar ndryshime të mëdha të tilla si revolucionet industriale, mënyrat e komunikimit, shkëmbimin e burimeve kulturore dhe politike, ndër të tjera.

Teknika u referohet të gjitha atyre procedurave që kryhen gjatë ekzekutimit të veprimtarive shkencore ose artistike, me të cilat dëshironi të arrini një objektiv ose një qëllim, të cilat zakonisht janë të strukturuara, si dhe mund të mos jenë.

Dhe teknologjia është një term i zbatueshëm për të gjitha ato produkte ose shërbime që janë krijuar gjatë viteve, të tilla si llamba, ose trenat, dhe jo vetëm për pajisjet elektronike siç besojnë disa njerëz.

Inovacioni zbatohet për këtë mjaft rregullisht, pasi konsiston në procesin e përmirësimit të tyre ose krijimit të të rinjve me ide të freskëta, bazuar në nevojat që mund të lindin nga dita në ditë.

Çfarë është inovacioni teknik?

Kur bashkohen të dy termat, merret kuptimi i mëposhtëm: ai është krijimin ose përmirësimin e një shërbimi ose produkti drejtuar publikut, përmes procedurave të strukturuara për të arritur objektivin e argjendtë, duke gjeneruar teknologji të re që synon përmirësimin e cilësisë së jetës së shoqërisë.

Megjithëse mund të mendohet se inovacioni teknik ka të bëjë vetëm me krijimin e produkteve të reja, duhet të merret parasysh që përfshin gjithçka që lidhet me atë që nënkupton fjala inovacion.

Në kohën e krijimit të një sistemi pune, një mënyrë krejtësisht e ndryshme e komunikimit, për të cilën mund të përmenden shumë shembuj aktualë, siç janë rrjetet sociale, ndër të tjera, do të ishte teknikisht inovative.

Shembuj të përdorimit të inovacionit teknik

Kjo mund të zbatohet në fusha të ndryshme, të tilla si disa nga ato të përmendura në fillim të artikullit, për të cilat do të përmenden, dhe gjithashtu do të tregohet se si ato përdoren në secilën nga fushat.

Risi e shërbimit

Disa shërbime janë përmirësuar me sisteme të reja ose implementime teknologjike për to, të cilat modernizojnë procesin e shërbimit ndaj klientit, duke arritur një nivel më të lartë kënaqësie, disa shembuj të inovacionit teknik Në shërbime, ato mund të jenë interneti, i cili ka përmirësuar praktikisht të gjitha sistemet e komunikimit, duke arritur kështu një shtrirje më të madhe midis njerëzve me ndarje edhe nga kontinentet.

Por jo vetëm në lidhje me komunikimin është përmirësuar, por edhe me shërbimet e blerjeve, të tilla si dyqanet online, ose shërbimet e transportit që kanë përdorur këto sisteme për zhvillim më të mirë me klientët.

Risi e produkteve

Bazohet në krijimin ose përmirësimin e një produkti, për shumicën e këtyre është studioni nevojat që njerëzit mund të kenë në atë kohë, siç është shpikja e telefonave, e cila lejon komunikimin midis dy personave që janë në çdo distancë.

Mund t'i shtohet shembullit të përmendur, inovacionit të tij, pasi që në fillim telefonat ishin pajisje fikse, kjo do të thotë se ato mbaheshin në një vend, por me kalimin e viteve ata u përshtatën nevojave të reja, derisa të arriheshin tek ato që ju shiko sot.

Inovacioni i procesit

Në këtë lloj inovacioni teknik, zbatohet ndryshimi i një procedure përmes përdorimit të disa përbërësve teknologjikë, në të cilën blerja ose blerja e një produkti ose shërbimi është i strukturuar dhe lehtësuar në mënyrë drastike.

Një shembull i kësaj janë supermarketet e famshëm, të cilat kompanitë e ushqimit të shpejtë duhet të zbatonin për t'u përshtatur me epokën e re të transportit, për shkak të faktit se gjithnjë e më shumë njerëz po merrnin automjetin e tyre, si dhe procesi i blerjes përmes rrjetën.

Risi teknologjike

Një nga më të rëndësishmet sepse bazohet në përmirësimin e gjithçkaje të zbatueshme në ato të mëparshmet, pasi ato aplikohen për të arritur përmirësimin e produkteve, shërbimeve dhe proceseve për t'i arritur ato.

Kompanitë sot u është dashur të zgjedhin të adoptojnë një sjellje më teknologjike, sepse konsumatorët e meritojnë atë, dhe gjithçka bazohet në kënaqësinë e tyre.

Megjithëse teknologjia nuk vlen vetëm për elektronikën, në shekullin XNUMX ajo është aplikuarKjo në shumicën e produkteve dhe shërbimeve të sotme, të tilla si makina, telefona, shërbime ushqimore, ilaçe, transport dhe madje edhe argëtim, sepse këto zgjedh dhe lehtësojë proceset e njëjtë, duke marrë një rezultat më të mirë në të dy pjesët, që do të ishin shitësit ose ofruesit e shërbimeve dhe klientët ose konsumatorët.

Karakteristikat e inovacionit teknik

 • Ajo i përmbahet nevojave të qenieve njerëzore
 • Ato mund të jenë të pakthyeshme, pasi ndryshimet zakonisht mbeten ose edhe përmirësohen
 • Ajo do të vazhdojë të ekzistojë gjithmonë sepse megjithëse disa kërkesa njerëzore janë të kënaqura, ato madje mund të krijojnë të reja, të cilat do të kërkojnë risi të vazhdueshme.
 • Hasshtë përdorur që nga fillimi i njerëzimit, për shkak të ndjenjës së vazhdueshme të nevojës që lind në të gjitha kohërat

Risi teknike ka një rëndësi të madhe për zhvillimin e mjediseve shoqërore, ekonomike, kulturore dhe politike, sepse secila prej tyre ka procesin e vet, dhe është e nevojshme t'i ndryshojmë ose t'i përmirësojmë ato kohë pas kohe, dhe me ardhjen e individëve të rinj me ide dhe pritje të reja, kjo do të sigurohet plotësisht.

Çdokush mund ta zbatojë këtë proces në praktikë, është vetëm çështje e analizimit të një problemi që po prek të njëjtin ose disa njerëz në një mënyrë të caktuar, dhe gjetja e një zgjidhjeje efektive, e cila arrin të zgjidhë problemin që çoi në idenë e inovative.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Zgjidhje zgjidhëse dijo

  Parashikimi është përparësia e fundit në botën e biznesit, nëse nuk jeni duke parashikuar, me siguri po reagoni. Zbatimi i mbikëqyrjes teknologjike brenda procesit të inovacionit duhet të jetë një përparësi për kompaninë, pasi kostoja e mungesës së informacionit dhe rrezikut që lidhet me marrjen e vendimeve të painformuara do të jenë gjithmonë shumë më të larta sesa ajo e zyrtarizimit të kësaj veprimtarie brenda kompanisë.