Cilat janë rregullat dhe për çfarë shërbejnë ato

rregullat në shoqëri

Meqenëse përgjithmonë dhe për sa kohë që jetojmë, ne ndjekim rregulla. Ju mund të mos mendoni për këtë ose t'i mos i jepni rëndësi tani, por rregullat janë të nevojshme për të jetuar në shoqëri dhe madje për të jetuar me veten tuaj. Pse ka kaq shumë rregulla? Shtë e vërtetë që ka njerëz që nuk janë të interesuar të ndjekin rregulla sepse ato përfaqësojnë një lloj kufizimesh.

Sidoqoftë, në realitet, jeta nuk mund të rregullohet pa rregulla. Pa rregullat dhe rregulloret siç i njohim, civilizimi modern do të binte patjetër në kaos. Për shembull, nëse të gjithë mund të bëjnë atë që duan në një klasë, a mendoni se do të kishte shumë mësim? A është ai një mjedis ideal për të mësuar? Një klasë pa rregulla do të ishte kaotike.

Po sikur të mos kishte rregulla në dyqane apo banka? Më shumë gjasa, shumë njerëz do të plaçkisnin dyqanet dhe bankat duke ditur se nuk ka rregulla dhe se ata mund të bëjnë çfarë të duan pa pasoja. Krimi do të shtohej në të gjithë botën dhe shoqëria do të jetonte në një kaos që ishte e vështirë të dilte nga.

Cilat janë rregullat?

Për të përcaktuar një rregull, është një grup udhëzimesh që janë vendosur në të gjitha vendet dhe komunitetet dhe janë pranuar nga të gjithë, për të mirën e përbashkët.  Llojet e rregullave mund të ndryshojnë nga një vend ose komunitet në tjetrin. Dallimet në rregulla ndikohen nga faktorë të tillë si besimet, ndërveprimet shoqërore, politika dhe lloji i qeverisë. Shkelësit merren sipas ndëshkimeve për shkeljen e rregullave.

rregullat në shoqëri

Prandaj, rregullat ato janë një mjet i dobishëm për të drejtuar dhe ndjekur ndërveprimet midis anëtarëve të shoqërisë. Ka rregulla që konsiderohen joformale, të tilla si ato të vendosura në një shtëpi ose shkolla. Shkelja e këtyre udhëzimeve do të rezultojë në pasoja të tilla si ndëshkimi ose ndalimi. Nga ana tjetër, ekzistojnë rregulla të koduara në mënyrë të vështirë dhe ato pritet të ndiqen nga të gjithë anëtarët e komunitetit. Mosrespektimi i këtyre rregulloreve do të ketë pasoja më serioze, të tilla si shkuarja në burg ose pagimi i një gjobe.

Pse rregullat janë të rëndësishme?

Pse duhet të ndjekim udhëzimet që janë vendosur në shoqërinë tonë? Tjetra ne do të komentojmë pse është kaq e rëndësishme që të ketë rregulla në shoqërinë tonë. Mos humb detaje!

Mbroni klasën më të dobët

Rregullat janë vendosur për të mbrojtur klasën më të dobët në shoqëri, pasi ato janë në disavantazh nëse këto rregullore prishen. Kur rregullat vendosen dhe ndiqen në mënyrë korrekte, ato ofrojnë një mjedis të qëndrueshëm dhe bashkëjetesë njerëzore në një komunitet, duke rezultuar në qetësi dhe rregull.

Rregullat janë vendosur që të jenë në përputhje me rezultatet e dëshiruara. Për shembull, rregulloret përdoren në shkolla për të promovuar disiplinën dhe besimin, në një përpjekje për të siguroni një mjedis paqësor të të mësuarit për studentët si rezultat i dëshiruar.

rregullat në shoqëri

Ata i mbajnë njerëzit të sigurt

Rregulla më të thjeshta shpesh na ndihmojnë të mbrohemi nga vetja. Ashtu si të mos ngasësh nëpër një kryqëzim kur drita është e kuqe ose të mos prekësh një gardh të elektrizuar. Nëse thjesht shikoni të gjitha rregulloret e trafikut që kemi, do të shihni pse ato janë në fuqi. Vetëm imagjinoni sa aksidente shkatërruese do të ndodhnin nëse të gjithë vendosnin të injoronin rregullat dhe shenjat e trafikut.

Gjithashtu, rregullat janë atje për të mbrojtur veten nga njëri-tjetri, ose më saktësisht, nga instinktet tona themelore të vetë-shërbimit dhe zakonet vetëshkatërruese. Nëse nuk kemi shtetin e së drejtës që ndëshkon veprime kriminale si vrasje dhe grabitje, atëherë mund të besosh se shkalla e krimit do të rritet lart. Edhe rregulli më themelor, si hedhja e duhur e mbeturinave, duhet të ndiqet. Përndryshe, vetë planeti do të rrezikohej dhe e gjithë njerëzimi mund të sëmurej.

Për sport dhe rekreacion

Pa ekzistimin e rregullave dhe rregulloreve, a është e mundur të keni lojëra dhe sporte? Një lojë është po aq e mirë sa ndiqen rregullat e saj. Pjesëmarrësit kryejnë veprime në përputhje me rregulloret dhe gjykohen bazuar në mënyrën se si respektohen rregullat. Shtë e vërtetë që ne kënaqemi duke luajtur ose shikuar lojëra dhe sporte sepse të gjithë bien dakord se cilat janë rregullat. Në lojëra dhe sporte, mosrespektimi i rregullave do të thotë të eleminohesh.

Siguria e punës

Bindja ndaj politikave të një kompanie apo organizate nuk do të garantojë që ju do ta keni atë punë përgjithmonë. Sidoqoftë, përputhja me këto rregullore siguron që nuk do ta humbni punën tuaj si rezultat i paaftësisë suaj për të ndjekur rregullat.

Nëse një punonjës nuk ndjek rregullat e ndërmarrjes, ai ose ajo do të marrë një "raport". Do të duhen më shumë se një kundërvajtje për të shkarkuar një punonjës, por një rishikim ende reflektohet në të dhënat tuaja. Kur ndodhin pushime nga puna, personi me shumë krime ka më shumë të ngjarë le të pushohet nga puna dikush me një rekord të pastër.

Kjo është e vërtetë edhe për promovimet. Një punonjës me një rekord të pastër ka më shumë të ngjarë të jetë në një pozitë më të mirë për ngritje në detyrë sesa dikush që nuk e bën këtë.

rregullat në shoqëri

Rregullat janë rregulla

Të gjitha rregullat dhe rregulloret janë krijuar për të mbrojtur jetën e të gjithë njerëzve. Këto udhëzime i tregojnë një anëtari të komunitetit se çfarë është e drejtë të bëhet dhe në çfarë mase. Ndërsa koha kalon, rregullat e reja janë të nevojshme ose ato të vjetra ndryshohen për t'iu përshtatur gjendjes aktuale të shoqërisë. Pa rregulla, asnjë vend ose shoqëri nuk do të jetë në gjendje të funksionojë në asnjë mënyrë.

Siç mund ta shihni, rregullat janë të domosdoshme në të gjitha fushat e jetës, sepse përndryshe, shoqëria do të kthehej në kaos ku të jetuarit dhe të jetuarit së bashku do të ishte e pamundur. Edhe natyra dhe kafshët kanë rregullat e tyre për të funksionuar si duhet ... dhe njerëzit gjithashtu kanë nevojë për to për të njëjtën gjë. Rregullat ndihmojnë gjithçka të jetë në rregull, pa to ne do të zhyteshim vetëm në një kaos të pafund ku shkatërrimi i gjithçkaje do të bëhej vetëshkatërrimi i njerëzimit. Ndiqni rregullat për të mirën tuaj dhe për të mirën e të gjithëve!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.