Rritni energjinë vitale me Chi

Si të rrisni energjinë tuaj jetësore me ChiEl Chi është kanali i energji jetësore që qarkullon brenda trupit tonë, është një teori kineze me të cilën ata e vënë në praktikë stërvitje për të rritur energjinë e tyre jetësore dhe për të zgjatur jetën e tyre, e cila duket se po funksionon për ta sepse kinezët dhe japonezët janë më jetëgjatët.

Këtu janë 2 ushtrime të thjeshta që mund t'ju japin një rrisni energjinë tuaj jetësore:

Ushtrimi numër 1.

1) Ky ushtrim zgjat 15 sekonda, por mund të ndryshojë jetën tuaj.

2) Shtypni fort me pëllëmbën tuaj të majtë në pjesën e pasme të dorës tuaj të djathtë dhe

3) Lëvizeni shpejt lart te supet, duke mbajtur presionin.

4) Rrotulloni dorën tuaj të djathtë 180 gradë.

5) Sillni dorën tuaj të majtë përsëri në gishta duke ruajtur të njëjtin presion.

6) E gjithë kjo duhet të bëhet në 1 sekondë. Përsëriteni këtë veprim 7 herë

Pastaj ndërroni duart dhe krahët.

Ushtrimi 1 për të rritur energjinë jetësore me Chi.

Ushtrimi numër 2.

Qëndroni drejt. Përhapni pak këmbët. Vendosni pëllëmbët drejt njëra-tjetrës në nivelin e shpatullave me bërrylat drejtuar poshtë dhe afër trupit. Pëllëmbët duhet të jenë të relaksuara, pak të zhytura.

Tani duart fillojnë të dridhen shpejt ndërsa pëllëmbët lëvizin gjithnjë e më larg. Lëvizjet duhet të jenë të shpejta dhe të shkurtra. Mos i bashkoni pëllëmbët. Bëni rreth 150-200 lëvizje. Ritmi mund të jetë rreth 8 përsëritje në sekondë, kështu që i gjithë ushtrimi do të zgjasë pak më shumë se gjysmë minutë.

Këto dy ushtrime kryhen së bashku, njëra pas tjetrës shpejt rivendosni nivelet tuaja të energjisë ulët dhe "ju zgjoj" nëse ndiheni të lodhur. Ato gjithashtu kanë një efekt të thellë pozitiv në gjendje shpirtërore.

ushtrimi 2 për të rritur energjinë tuaj jetësore

Për ta përfunduar ju lë me një video, adrenalinë të pastër për ata që e praktikojnë dhe shumë relaksuese për ata që e shohin dhe e dëgjojnë atë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Angeles De Frias Angulo dijo

  KVSHILL SHUM E MIR,, Do T PR PRAKTIKOJ

 2.   Raul Antonio Nunez Zamora dijo

  ARKA !!!!!!!!!!! 1

 3.   adriana dijo

  Kjo duhet të bëhet çdo ditë? pak a shumë në sa kohë perceptohet rritja?

 4.   ARMANDO DANIEL dijo

  URIME SHUME TE MIRA !!!. . . TE M TESUESI. . DHE K IRKOJ MSIMIN E SH HERIMIT NGA MENAXHIMI I «CHI». . TERAPIA CHIKUN. . FALEMINDERIT!!!