13 Sekretet e Psikologjisë për Rritjen e Fëmijëve të Lumtur

edukimi i lumtur i fëmijës

Ne nuk jemi vetëm duke rritur fëmijë, por po rritim edhe të rritur të ardhshëm. Ajo që bëjmë ne si prindër krijon një ndjenjë të normalitetit për fëmijët tanë, e cila rrënjos zakonet dhe sjelljet që çojnë në moshën e rritur. Sigurisht, ne duam më të mirën për fëmijët tanë: të kemi një jetë të lumtur, të jemi gati për botën reale, ose thjesht të përmirësohemi në shkollë. Shumicën e kohës ne duam që ata të jenë të suksesshëm, Pra, si prindër, është normale që ju doni të kërkoni këshilla për ta arritur atë.

Psikologjia mund t'ju ndihmojë për të gjitha këto, dhe në fakt, ka gjëra specifike që prindërit mund të modelojnë për të ushqyer në mënyrë më efektive të rriturit e rinj të suksesshëm dhe të ekuilibruar. Për ta arritur këtë, psikologjia thotë se fëmijët duhet të shohin tek ju sa vijon që ju themi.

Për të luftuar

Mos i fshehni përpjekjet tuaja vetëm që të dukeni të përsosur. Isshtë e nevojshme që fëmijët të shohin se si luftoni në jetë, sepse në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të transmetoni vlerën e luftës. Lërini fëmijët tuaj t'ju shohin duke luftuar, si i bëni gjërat, si i kapërceni ato, si pushoni ose si kërkoni ndihmë.

Qaj

Mos ki turp nëse fëmijët të shohin duke qarë, Në këtë mënyrë ata do të mësojnë të normalizojnë ato emocione më të forta që nuk na bëjnë të ndihemi mjaft mirë. Mos i anuloni ndjenjat tuaja të trishtuara, fëmijët tuaj duhet të kuptojnë se të gjitha emocionet janë të vlefshme dhe të gjitha ato na ndihmojnë në kohë të caktuara.

fëmijë të lumtur

Puthni partnerin tuaj

Ju mund të mos dëshironi t'i jepni partnerit tuaj puthje në rast se fëmijët tuaj janë në siklet ose që, nëse ata janë më të rritur, të mos mendojnë për të puthur njerëz të tjerë. Por në realitet, puthjet janë të nevojshme që fëmijët të kuptojnë rëndësinë e transmetimit të dashurisë së ndjerë ndaj njerëzve që duam. Edhe një puthje e vogël në faqe ndihmon në afrimin e njerëzve.

ushtrimin

Ushtrimi ndihmon në mbajtjen e një mendje dhe trupi të shëndetshëm. Normalshtë normale dhe e nevojshme që qeniet njerëzore të lëvizin çdo ditë të jetës së tyre në mënyrë që të kenë shëndet të mirë. Shtë e rëndësishme që fëmijët të shohin tek prindërit e tyre një shembull të lëvizjes dhe që ata të shohin jo vetëm ata prindër që pas punës hidhen në divan për të parë TV dhe për të ngrënë patate të skuqura. Jeta sedentare është po aq e rrezikshme për shëndetin sa pirja e duhanit, prandaj është e nevojshme të filloni të lëvizni dhe të bëni gjëra si familje, të tilla si ngasja e biçikletës, shëtitja etj.

Mësoj

Disa nga sjelljet më të rëndësishme për modelin janë paksa kontradiktore (si shfaqja e luftës ose e qara) dhe mund të krijojnë tension. Të provosh se je një nxënës gjatë gjithë jetës është një nga këto, sepse duhet të japësh kohë për ta bërë këtë.

fëmijë të shtrirë në fushë të lumtur

Fëmijët tanë ndoshta do të ndryshojnë karrierë shumë herë, kështu që ata duhet të kenë komoditetin / shkathtësinë për të mësuar gjëra të reja. Fëmijët që shohin prindërit të lexojnë kanë tendencë të lexojnë më shumë example shembulli juaj është mësuesi më i mirë.

Ji i sjellshem me veten

Njerëzit që e bazojnë vetëvlerësimin e tyre në burime të jashtme, siç është aprovimi i të tjerëve, priren të kenë më shumë probleme të shëndetit mendor. Në vend të kësaj, ata njerëz që e bazojnë vetëvlerësimin e tyre në burime të brendshme, (dialog i brendshëm, vlera), ata do të kenë nota më të mira dhe më pak incidencë të barnave, alkoolit ose çrregullimeve të të ngrënit.

Me fjalë të tjera, bota e jashtme paraqet mjaft sfida për vetëvlerësimin e fëmijës suaj, kështu që ju duhet të modeloni sjellje të mirë me veten tuaj, sepse nëse nuk e trajtojmë njëri-tjetrin mirë, kush do ta bëjë këtë? Megjithëse thuhet më lehtë sesa bëhet, është e mundur.

Jini të zhytur në mendime

Kjo mund të dëshmohet përmes spiritualitetit ose thjesht duke marrë kohë për reflektim dhe introspektivë. Çështja është të kundërshtosh fokusin në arritje dhe blerje. Ju mund të duket sikur luftoni me dëshirën për t'i ndihmuar ata të kenë sukses, Por kjo i ndihmon fëmijët të përjetojnë pjesën më të thellë të asaj që do të thotë të jesh njeri.

Behu krijues

Fëmijët janë krijues nga natyra, dhe të rriturit gjithashtu, por ndonjëherë duket se harrojnë. Në këtë kuptim, si prind, përpiquni të merrni zakonin e hershëm se sa e lumtur ju bën të krijoni gjëra të reja që rrënjosin tek fëmijët tuaj. Nuk ka të bëjë me arritjen e diçkaje, por me shprehjen dhe ndjenjën ndërsa është duke u krijuar.

Shijoni kohën

Kjo është baza e gjithçkaje. Ju duhet të kaloni kohë me fëmijët tuaj rregullisht, të interesoheni për hobet dhe problemet e tyre dhe, më e rëndësishmja, të dëgjoni ato që ata kanë për të thënë. Jo vetëm që do të mësoni shumë për personalitetin unik të djalit apo vajzës suaj, Përkundrazi, veprimet tuaja do të japin një shembull se si të tregoni kujdes dhe vëmendje ndaj të tjerëve.

foshnje e lumtur

Zgjidh problemet pa ikur prej tyre

Për shembull, nëse fëmija juaj papritmas vendos që dëshiron të heqë dorë nga praktika e futbollit, kërkoni që të shpjegojë pse dëshiron ta bëjë këtë, si dhe detyrimet që ai ka ndaj shokëve të tij të skuadrës. Nëse ai ende dëshiron të lë, ndihmojeni të gjejë diçka të re për të ndezur pasionet e tij.

Jini mirënjohës për detyrat e shtëpisë

Njerëzit që janë mësuar të shprehin mirënjohje kanë më shumë gjasa të ndiejnë dhembshuri për të tjerët, janë më bujarë dhe duan të ndihmojnë. Prandaj, ia vlen të zhvilloni një sërë aktivitetesh të përditshme për të cilat fëmija juaj mund t'ju ndihmojë në shtëpi, për të cilat mund ta falënderoni atë në çdo fazë të ditës. Psikologët gjithashtu rekomandojnë shpërblimin e fëmijëve për shfaqjet e tyre të sinqerta të mirësisë dhe përpjekjen që ata kanë bërë për t'ju ndihmuar.

Përballimi i emocioneve negative

Psikologët besojnë se aftësia për t'u kujdesur për të tjerët shtypet nga emocione negative si zemërimi, urrejtja, turpi dhe zilia. Duke i ndihmuar fëmijët të kuptojnë këto ndjenja negative, ju do t'i shtyni ata të zgjidhin konfliktet e tyre të brendshme. Vetëanalizimi i këtij lloji do t'ju vendosë në një rrugë të gjatë për t'u bërë individë të dhembshur dhe të kujdesshëm. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të vendoset stabiliteti psikologjik.

Kuptoni se bota është e madhe dhe komplekse

Sipas hulumtimit të kryer nga psikologë, pothuajse të gjithë fëmijët janë të interesuar vetëm në botën e vogël të familjes dhe miqve të tyre. Crucshtë thelbësore që ata të mësojnë gjithashtu të kujdesen për njerëzit dhe ngjarjet jashtë këtij rrethi të kufizuar, të cilat mund të ndryshojnë nga ato që dinë në aspektin social, kulturor dhe gjeografik. Ju mund t'i ndihmoni fëmijët tuaj me këtë duke mësuar të jeni një dëgjues i mirë që mund ta vendosin veten në vend të dikujt tjetër dhe të ndiejnë ndjeshmëri, qoftë përmes filmave, fotove apo lajmeve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Victoria Raquel De la Cruz Huerta dijo

    Faleminderit keshille shume te mire.