Rritja shpirtërore përmes vuajtjeve

Viktor Frankl pësoi vuajtje të mëdha në jetën e tij. Ai ishte themeluesi i "logoterapisë", një kërkim për kuptimin dhe qëllimi i jetës që është unike dhe specifike për secilin person, veçanërisht në mes të vështirësive.

Rritja shpirtërore përmes vuajtjeve.Viktor Frankl, një mjek dhe psikolog i dhembshur vjenez, ishte kapur nga nazistët në 1942 për të qenë hebre. I martuar me një grua të re të bukur, ai kishte një karrierë, pasuri dhe të ardhura. Ai duhej të hiqte dorë nga të gjitha. Ky është lloji i humbjes traumatike që mund t'i kthejë njerëzit në super-njerëz.

Pas arrestimit, ata e vendosën atë në një tren të mbushur së bashku me 1500 njerëz. Një udhëtim që zgjati disa ditë e net. Destinacioni i tyre ishte një kamp i madh përqendrimi, me kulla vrojtimi dhe i rrethuar me tela me gjemba. Ishte Aushvici.

Të burgosurit e rinj duhej të linin të gjitha bagazhet në tren. Frankl, ngurroi të hiqte dorë nga të gjitha, mbajti një dorëshkrim të çmuar të librit të tij të ri mbi logoterapinë. Ai u dërgua mënjanë për t'u bashkuar me një grup të burgosurish të shëndetshëm. 90 për qind e mbetur u dërguan diku tjetër, drejt e në vdekje.

Grupi i Frankl u desh të vraponte përtej fushës në një stacion pastrimi ku u urdhëruan të hiqnin orët dhe bizhuteritë e tyre. Për të ruajtur jetën e tij, Frankl më në fund hoqi dorë nga teksti i tij i çmuar. Dhomat e gazit, krematoriumet dhe ekzekutimet ishin realiteti i tij i ri.

Frankl përshkruan në librin e tij "Kërkimi i njeriut për kuptimin" si i urdhëruan ushtarët të hiqnin të gjitha rrobat e tyre. Gjithë flokët e tyre të trupit ishin të rruar, përfshirë vetullat. Pas një dushi të shkurtër, ata kishin tatuazh numrat në krahët e tyre, kështu që ata madje humbën emrin e tyre. Frankl ishte në gjendje të mbante syzet dhe një palë këpucë, por gjithçka tjetër u shkatërrua.

Të gjitha aktivitetet familjare dhe qëllimet në jetë ishin anuar brutalisht. Pak kishte mbetur nga personaliteti, nga dinjiteti. Shpresojmë që asgjë e tillë të mos përsëritet më.

Viktor frankl
Viktor frankl

Sidoqoftë, sot ka njerëz që takohen rrethana të ngjashmemegjithëse jo domosdoshmërisht nën regjime shtypëse.

Imagjinoni, për shembull, të jetoni në paqe në një vend dhe papritmas të na vizitojë një uri, një tërmet, një cunami, një uragan, një përmbytje ose një katastrofë tjetër natyrore.

Ose imagjinoni sikur t'ju thuhet se keni një sëmundje kërcënuese për jetën, paaftësi dhe deformim, si p.sh. Kanceri. Ju do të duhet të shkoni në spital për kirurgji, terapi rrezatimi ose kimioterapi. Ata do t'ju dhuronin një fustan spitali, do të vendosnin një byzylyk plastik në kyçin tuaj me emrin tuaj dhe numrin e regjistrit tuaj mjekësor.

Ju mund të humbni të gjitha flokët tuaj si rezultat i trajtimit, duke përfshirë vetullat. Do të përjetonit dhimbje, të përziera dhe ndjesi të tjera të pakëndshme fizike.

Pavarësisht se sa të tmerrshme janë këto situata, këto janë kushtet që sjellin përvoja transformuese ose rritje shpirtërore në disa njerëz. Pse

Të zhveshur nga gjithçka që duam ne biem në kontakt me veten tonë të vërtetë, mund të themi, me shpirtin tonë. Na mbetet diçka e vërtetë dhe e pastër. Ne qëndrojmë në momentin e tanishëm, me vetëdije: me ndjesi fizike, me ndjenjë emocionale, me fuqitë e mendimit, imagjinatës dhe krijimtarisë. Ky lloj i vetëdijës shpirtërore mund të bëhet burim i qetësisë, guximit, frymëzimit dhe shpresës.

Frankl thotë se çuditërisht disa burra në dush ata bënin shaka dhe qeshnin. I zhveshur plotësisht nga gjithçka, shpirti njerëzor ende mund të shkëlqejë me një forcë dhe një qëndresë të jashtëzakonshme. E qeshura është gjithmonë një lehtësim i rëndësishëm dhe një lidhje midis të pafatëve.

Gjithashtu, në atë natë të parë në kamp, Frankl mori një vendim të vendosur dhe të qëllimshëm për të mos bërë vetëvrasje. Ai zgjodhi jetën. Në përgjigje të asaj pyetje kryesore, qendrore të paraqitur nga Hamleti i Shekspirit, Frankl vendosi të "ishte".

Më vonë, kur e gjithë shpresa e ribashkimit ishte zbehur, Frankl kishte një vizion të gruas së tij (e cila, siç kishte frikë, tashmë ishte e vdekur). Thenshtë atëherë se ai kishte bindjen se, për të gjithë, dashuria është qëllimi i fundit dhe më i lartë për të cilin mund të aspirojmë.

Dashuria reciproke midis çiftit ishte zgjeruar për të në një dashuri universale për njerëzimin dhe krijimin. Nga kjo përvojë thellësisht personale ai tha:

"Unë e kuptova se si një njeri që nuk ka asgjë në botë mund të njohë akoma lumturinë." (Kërkimi i njeriut për kuptimin)

Frankl i mbijetoi luftës dhe jetoi për 50 vjet më shumë të frytshëm, duke vdekur në moshën 92 vjeç në shtator 1997.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alma Diaz dijo

    NJ L M LSIM I MADH

bool (e vërtetë)