Pse më pak është më shumë; çelësi i lumturisë tuaj

lumturi me nje buzeqeshje

Ndoshta nuk është hera e parë që keni dëgjuar shprehjen se 'më pak është më shumë', dhe ju mund të mendoni se është thjesht një nga shumë frazat që nganjëherë ato janë shumë bosh. Por asgjë nuk është më larg së vërtetës, kjo frazë ka shumë kuptim dhe kur kupton pse më pak në të vërtetë është më shumë, do të jeni në gjendje të kuptoni se si jeta juaj mund të ndryshojë për mirë, dhe mund ta ndjeni lumturinë tuaj në të gjitha poret e lëkurës tuaj. Shtë një frazë e thjeshtë, por me një kuptim të thellë.

Më pak është më shumë

'Më pak është më shumë' mund të zbatohet në të gjitha aspektet e jetës tuaj, edhe pse në të vërtetë pak njerëz e zbatojnë atë në jetën e tyre të përditshme. Kjo shprehje duhet të jetë një mantra për të gjithë në botë.

Çrregullimi në jetë çon në ankth dhe stres, kështu që të kesh një jetë 'më të thjeshtë' është mënyra ideale për të shijuar jetën, qetësinë, atë që ka vërtet rëndësi dhe lumturi. Një person duhet të zgjedhë dhe zgjedhë përparësitë në jetë për të marrë rezultatet më të mira. Mos e humbni kohën tuaj me gjëra ose njerëz që nuk kontribuojnë asgjë. Priorizimi është thelbësor dhe koha që keni është më e vlefshmja, është ajo që do të vendosë ritmin për pjesën tjetër të jetës tuaj.

lumturia në detaje

Kur filloni të thjeshtoni jetën tuaj, gjërat bëhen shumë më të lehta, pothuajse pa e vërejtur ju. Jeta bëhet më argëtuese dhe ju kënaqeni shumë më tepër se më parë. Ju do të keni nën kontroll gjendjen tuaj mendore, kështu që gjërat e thjeshta do të shmangin stresin tuaj (i cili është qëllimi kryesor). Kjo nuk do të thotë që ju duhet të qëndroni përgjithmonë në zonën tuaj të rehatisë, nëse jo se jeni në gjendje të jetoni pa stres dhe me qetësi edhe nëse duhet të largoheni nga zona juaj e rehatisë herë pas here.

Prioritetet do të ndryshojnë

Kur të kuptoni se nuk ju nevojitet më e shtrenjta ose më e mira për të qenë të lumtur, dhe se momentet e përditshme janë ato që me të vërtetë ju mbushin zemrën, atëherë përparësitë tuaja do të ndryshojnë. Prioritetet janë gjithçka dhe derisa të njihni cilat janë më të rëndësishmet në jetën tuaj, ju do të humbni kohën tuaj.

A e dini kur vërtet do të filloni të shijoni lumturinë tuaj? Kur filloni të rrethoheni vetëm me njerëzit që doni vërtet. Ju nuk keni nevojë të rrethoheni me shumë njerëz që nuk ju kontribuojnë vërtet asgjë, ato nuk ju bëjnë të rriteni ose evoluoni, ata njerëz nuk ju bëjnë të lumtur. Nëse njerëzit me të cilët ju rrethoni veten ju bëjnë të ndiheni keq, atëherë është koha të vendosni përparësi tek njerëzit që ju bëjnë të ndiheni mirë.

Kur të eleminoni njerëzit negativë nga jeta juaj, gjithçka do të jetë shumë më e lehtë dhe do të jeni më të lumtur. Po, do të keni më pak njerëz në jetën tuaj, por do të jeni shumë më të lumtur. Pse ta humbni kohën tuaj me njerëz që nuk ju japin asgjë? Edhe nëse ndjeni detyrime të caktuara ndaj njerëzve që do të thoshin shumë për ju në të kaluarën, por në të vërtetë ata nuk ju kontribuojnë asgjë, mos u ndjeni fajtor ... Këta njerëz nuk janë më pjesë e jetës tuaj.

lumturi ne jete

Ju tërheqni energjinë që sillni

Të gjithë njerëzit janë energji dhe ju jeni ajo që projekton. Nëse ndiheni të trishtuar, do të projektojë trishtimin dhe do të merrni jetën e trishtuar. Nëse projekton gëzim, do ta perceptosh jetën me optimizëm më të madh edhe kur rrethanat janë të pafavorshme. Lumturia juaj është brenda një ndryshimi të perspektivës në të tashmen tuaj, ju keni lirinë për të zgjedhur se si doni të jetoni jetën tuaj dhe me çfarë gjendjeje shpirtërore.

Jeta është shumë e shkurtër për t’u shqetësuar për gjërat që nuk ju ngopin vërtet. Ashtu si njerëzit vijnë dhe shkojnë, paratë dhe gjërat materiale janë të prishen, por lumturia nuk është.  Në jetë, ekziston koha dhe vendi për gjithçka. 

Shtë shumë e vështirë të bësh progres të vërtetë kur pengohesh për pengesat e vjetra. Shikoni rreth jush më afër. Nëse ka diçka që nuk i shton vlerë ose kuptim jetës tuaj, hiqni qafe atë. Mos u ndje i detyruar të mbash diçka që thjesht të bën të mjerë. Ju ia keni borxh vetes që të bëni jetën më të mirë të mundshme, lumturia juaj varet nga kjo.

Duke thjeshtuar jetën tuaj, ju mund të pastroni rrëmujat nga koka juaj dhe të jeni shumë më të lumtur. Përqendrohuni në momentin e tanishëm pa u ndalur në të kaluarën ose duke u brengosur për të ardhmen, sepse atëherë do të shkatërroni vetëm veten. Vlerësoni atë që keni edhe nëse nuk është gjithçka që keni ëndërruar.

Si të shijojmë një jetë të thjeshtuar

Që jeta juaj të jetë shumë më e plotë, duke marrë parasysh maksimën se 'më pak është më shumë' do të duhet të thjeshtësoni jetën tuaj, të ndryshoni përparësitë dhe të mos mbani në jetën tuaj të gjitha ato gjëra ose njerëz që nuk po ju kontribuojnë vërtet asgjë. Por si mund ta zbatoni këtë në jetën tuaj të përditshme? Shoqëria e sotme ka të bëjë me thithjen e vazhdueshme të informacionit, qoftë me vetëdije apo pa vetëdije, dhe përpiquni të mbani mend gjithçka. Sidoqoftë, kjo barrë e vendosur mbi ne shpesh çon në stres, konfuzion dhe lodhje.

lumturi ne nje kafene

Organizoni jetën tuaj

Për të qenë të lumtur ju duhet më pak kaos në jetën tuaj dhe në mendjen tuaj. Nëse keni tendencë të jeni një person i organizuar, atëherë mund të humbni kohën tuaj gjithashtu. Shtë e nevojshme që ju të filloni të organizoni punën tuaj, shtëpinë tuaj dhe jetën tuaj, kështu që mendja juaj gjithashtu do të jetë e organizuar dhe ju do të përfitoni nga ju shumë më tepër. Edhe ju duhet ta organizoni kohën tuaj!

Shijoni kënaqësitë e vogla

Për të shijuar një pushim të mirë, nuk keni pse të shkoni në anën tjetër të botës. Gëzoni atë që keni sot, njerëzit përreth jush dhe planet e paparashikuara. Shijoni natyrën që keni afër vetes dhe detajet e vogla që njerëzit që duan t'ju bëjnë në jetën tuaj.

Ji mirënjohës

Pse dëshironi të keni celularin më të fundit nëse smartphone-i juaj aktual funksionon në mënyrë të përsosur? Mos u tërhoq nga konsumizmi dhe materializmi i kësaj shoqërie dhe do të jetë pafundësisht më e lumtur. Bëni provën, do ta shihni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimenes Maylon dijo

  Shtë një temë e pasur, pa dyshim një kontribut i madh

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit! 🙂

 2.   KARMENZA dijo

  Raporti juaj spektakolar mbi "PSE M L SHUMESS SHT M M SHUM".

  Më pëlqente ta thjeshtoja jetën tënde; ndryshoni përparësitë, shijoni thjeshtësinë e gjërave.

  Faleminderit Faleminderit ...

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit per fjalet tuaja! 😀

 3.   Gara Jose Miguel Villagomez dijo

  Unë jam në një situatë shumë të vështirë, ata vodhën sendet e mia në departamentin ku unë jetoja, unë denoncova Prokurorinë dhe ata nuk hetuan dhe ngritën dosje, me urdhër të ish-presidentit Rafael Correa (shaj dhe shpresojmë se do ta fusin në burg ), në Prokurori, në Këshillin Gjyqësor, në Mbrojtësin Publik, etj. etj. Ata më thanë se me urdhër të Precidente (Correa), krimineli mbrohet dhe jo i pafajshmi. Ata më lanë në rrugën që unë jam duke jetuar në një Albegue në Quito, dhe ata tashmë më kërkojnë të largohem dhe nuk di ku të shkoj, nuk e di kush mund të më ndihmojë, unë ju bëra të më ndihmoni me një ide apo koment, Unë do të jem shumë mirënjohës, dhe që Zoti të ju ndihmojë gjithmonë.
  Email-et e mia: semagroffjmvr@yahoo.es y semagroffjmvr@gmail.com
  qelia: 0 9 8 4 9 0 7 4 2 7 FALEMINDERIT !!!

 4.   Walter dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, të kesh shëndet dhe unitet familjar dhe diçka për të ngrënë dhe punuar, duke hapur sytë dhe duke qenë në gjendje të ngrihesh nga shtrati vetëm dhe të pastrosh veten pa u varur nga një person tjetër, tashmë është një sukses