Opinion i librit «Drakula», nga Ana Marroquin

libri drakula

Një fëmijë mund të mos e di se kush është Bram Stoker. Por ju gjithmonë do ta dini se çfarë është një vampir. Kur përmendet, emri i parë që do të vijë në mendje do të jetë "Drakula", megjithëse nuk e di që është titulli i romanit më të famshëm të irlandezit Bram Stoker.

Pse lexoni Drakulën në shekullin XXI?Kur është një libër që ka provuar të gjitha ndërtekstualitetet e mundshme dhe kinemaja ka qenë përgjegjëse për ta shndërruar atë në një seri krijimesh, disa më me fat se të tjerët?

Shtë një përvojë letrare nga më të çuditshmet, sepse jep sinjale të vazhdueshme dhe kontradiktore se çfarë lloj pune është.

Legjenda për një figurë historike (Vlad Tepes Impaler) i shndërruar në imagjinatën e Bram Stoker, u bën thirrje lexuesve të të gjitha moshave.

Megjithatë, ekziston një mit për Drakulën që është virilizuar dhe përhapur shumë, dhe duhet ta pranoj se e besova vetë. Unë do të vë një përmbledhje më poshtë, e cila u botua në kopertinën e pasme të një prej shumë edicioneve, që e bën këtë mit të shihet si i vërtetë:

"Ky roman klasik i Stoker ndërthur aventurën, terrorin, misterin dhe herë pas here tejmbush erotizmin dhe sensualitetin."

Shqyrtimet dhe komentet si ky besojnë te njerëzit ideja e rreme se Drakula është një roman erotik. Por në asnjë moment nuk përmendet diçka e ngjashme.

Drakula është një klasik në historinë e letërsisë për shumë arsye, por për mua, më falni që jam kaq fëminor, të gjitha mund të përmblidhen në katër fjalë: SSHT A LIBRI I MADH.

Unë mendoj se ka gjithçka që një lexues i vërtetë mund të dëshirojë në një përvojë leximi, pasi nuk mund të shndërrohet as në një zhanër të vetëm. Ky libër ka tmerr, dramë, mister, aventura dhe shumë gjëra të tjera që është e vështirë të gjesh sot.

"Drakula", nga Bram Stoker, nuk është vetëm ndonjë libër, në një vepër arti.

Unë do ta rekomandoja sinqerisht këtë libër për të gjithë lexuesit, pavarësisht nga mosha, si E lexova këtë libër kur isha ende fëmijë.

Oneshtë një nga përvojat më të paharrueshme të leximit që mund ta mbaj mend, prandaj më besoni dhe shpresoj që edhe ju djema të pëlqejë.

Rezultati i librit 10/10.

Mund të blihet këtu. Mbulesa e butë: 200 faqe.

Unë gjithashtu dua t'ju them se Jam i lumtur që marr pjesë në këtë projekt të faqes "Recursos de Autoayuda". Reallyshtë vërtet argëtuese dhe interesante të bëj rishikimin tim të librave që kam lexuar dhe do të rekomandoja ta bëja gjithashtu.

ANA KAREN MARROQUIN GONZALEZ

komente të banderolave


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.