Sfida e leximit të 20 faqeve në ditë, 365 ditë në vit

Para se të vazhdoni të shpjegoni se nga çfarë përbëhet kjo sfidë, më lejoni t'ju motivoj drejt leximit me një video që më entuziazmon sa herë që e shikoj.

Videoja flet për një vajzë që studion në Universitetin e Navarra (universiteti ku kam studiuar) dhe na tregon për magjinë e fshehur në libra. Një video shumë e përshtatshme që shërben si meze për sfidën që do të propozoj:

[shpërndarje mash]

Dje në Twitter hasa në këtë cicërimë:

Unë shpejt u habita nga figura të tilla: VETYM 20 faqe në ditë dhe ne do të jemi në gjendje të lexojmë mesatarisht 25 libra në vit!

Padyshim, gjithçka varet nga numri i faqeve që ka një libër, por imagjinoni një libër shumë të trashë me 600 faqe. Në një muaj do ta kishim lexuar me njëri-tjetrin. Do të ishim në gjendje të lexonim 12 libra shumë të trashë në vit.

Ato më duken si figura të lakmueshme dhe në të vërtetë nuk kërkojnë shumë përpjekje. Sot do të koha se sa më kushton të lexoj 20 faqe. Unë mendoj se koha mund të merret në një pjesë të ditës ose të shpërndahet në momente të ndryshme të ditës (10 faqe në mëngjes dhe 10 faqe pasdite / mbrëmje).

Kur jeni duke pritur për autobusin ose kur jeni duke pritur të shiheni tek mjeku ose diku tjetër. Gjithmonë mund të gjeni kohë për të përmbushur këtë sfidë të leximit të 20 faqeve në ditë.

Në Twitter do të përdorim hastag # sfidë20páginas për të ndjekur progresin tonë dhe për të parë leximet e të tjerëve. Unë ju inkurajoj të regjistroheni.

Më vonë, unë do të ngarkoj një foto të librit tim të parë të zgjedhur për sfidën.

Shihemi në hastag # reto20páginasdia

Passhkrimi: së shpejti do të propozoj një sfidë tjetër. Nëse dëshironi ta zbuloni, regjistrohuni në blog ose me ndiq ne twitter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aaron dijo

  Sfida më duket e shkëlqyeshme, do të ishte interesante të jepja udhëzime për leximin në mënyrë që dikush të mos lexonte vetëm për të lexuar, a nuk mendoni. Epo, mund të na tregoni drejt rrugëve alternative, për interesa të ndryshëm që ju çojnë diku ... Mund të jetë. Ju përgëzoj që puna juaj është shumë e mirë.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje, faleminderit për komentin tuaj

   Mmmm, unë shoh se dhënia e disa udhëzimeve për lexim është disi e rrezikshme dhe madje e papajtueshme. Unë nuk e di se çfarë ju pëlqen të lexoni ju ose dikush tjetër, unë i njoh vetëm shijet e mia letrare (autobiografitë, trillimet shkencore, esetë dhe rrëfimi, megjithëse kjo e fundit duhet të jetë e mirë për të më kapur).

   Gjithkush duhet të kërkojë dhe të gjejë atë që dëshiron të lexojë, përndryshe kjo sfidë do të bëhej e pamundur për të, pasi që nëse vendos udhëzime që shkojnë kundër shijes së tyre, ata mund të përfundojnë duke urrejtur leximin.

   Duhet të gjesh një libër që të kap. Shkoni në një librari dhe shikoni se çfarë ka të re, me siguri ka një që ju tërheq vëmendjen.

   Nga ana ime, unë do të rishikoj librin që mbaron. Nëse e shihni tërheqëse mund të filloni ta lexoni

   Të fala.

 2.   Aaron dijo

  Faleminderit ,,, Unë mendoj se jam duke pritur për librin… Dhe keni të drejtë, të gjithë kanë interesa të shumëfishta. Dhe çështja është që unë e komentova sepse sot ka kaq shumë libra që i lënë njerëzit më keq, unë mendoj se jo çdo libër është i mirë, ashtu siç ka njerëz të mirë, ka edhe të këqij

 3.   Sergio dijo

  Epo, më duket një iniciativë e shkëlqyeshme për të bërë pa dashje një zakon shumë të mirë dhe të rëndësishëm. Vazhdo me të!

 4.   Pedro Perez dijo

  sre @ s, problemi është se unë do të doja të mësoja të lexoja shpejt, por duke e asimiluar tekstin, nuk ke informacion rreth tij atje?

  1.    Daniel dijo

   Nuk me vjen keq. Unë nuk kam shkruar asgjë në lidhje me të.