Shembuj të lojërave të prezantimit

Takoni njerëz me pyetje

Qeniet njerëzore janë shoqërore nga natyra, ata janë të konfiguruar për të bashkëvepruar në shoqëri me bashkëmoshatarët e tyre dhe për të krijuar marrëdhënie në fusha të ndryshme të jetës. Sidoqoftë, nuk është gjithmonë e lehtë të fillosh një bisedë me të huajt, pavarësisht se sa mund të jesh tërhequr prej tyre. Sepse, lojërat e prezantimit janë një mundësi e mirë.

Qoftë për shkak të ndrojtjes, mungesës së vetëvlerësimit ose të pasurit të një diversiteti funksional që ndikon në marrëdhëniet me njerëzit e tjerë, siç janë njerëzit me autizëm, për shumë njerëz është e vështirë të fillosh një bisedë me bashkëmoshatarët e tyre.

Ka mjete të ndryshme që mund të aplikohen gjatë krijimit të komunikimit, por është gjithmonë më e lehtë kur vjen nga ju tek juMe Gjërat ndërlikohen kur bëhet fjalë për një tubim shoqëror ku ka shumë njerëz, kështu që në ato raste mënyra më e lehtë për të promovuar marrëdhënien është të kërkoni aktivitete dhe lojëra që i ftojnë njerëzit të komunikojnë. Në një mënyrë të lehtë, argëtuese dhe të këndshme, e cila do të ndihmojë të gjithë ata që kanë nevojë për të filloni një bisedë me njerëz të tjerë.

Këtu janë disa ide për lojëra prezantimi për të rriturit, megjithëse ato mund të përshtaten për të punuar me fëmijë dhe njerëz me aftësi të ndryshme. Situatat që mund të bëhen komplekse dhe për të cilat këto lloj lojërash në të cilat njerëzit ndihmohen të prezantohen dhe të fillojnë një bisedë, ato janë një mjet i përsosur, argëtues dhe efektiv.

Si ta gjallëroni ditën me lojëra prezantimi

Rrota e merimangës

Ky aktivitet prezantues konsiston në uljen e të gjithë anëtarëve të grupit në një rreth. Për lojën do t'ju duhet një top fije, sa më i madh grupi, aq më i madh do të jetë topi. Loja fillon duke zgjedhur një person të rastit për të mbajtur topin e fijeve.

Personi që ka topin duhet të bëjë një prezantim të shkurtër për veten e tij, pyetje themelore të tilla si emri, mosha ose hobet e tij. Çështje që mund të ndryshojnë në varësi të llojit të takimit. Kur të përfundojë, ai duhet të kapë fundin e topit dhe t'ia hedhë një personi tjetër në grup.

Çdo person që merr topin duhet të përsërisë procesin, duke mbajtur në secilin rast një pjesë të topit me të cilën do të formohet një rrjetë merimange me leshin. Për sa kohë që loja është argëtuese, mund të vazhdoni sa herë të doni, në këtë mënyrë njerëzit do të kenë mundësinë të shtojnë më shumë rreth prezantimit tuaj.

Kartat

Për këtë lojë prezantimi përdoren disa karta ose faqe që do të shpërndahen midis të gjithë pjesëmarrësve. Secili duhet të vendosë emrin e tij me shkronja të mëdha dhe nën secilën shkronjë të emrit të tij një mbiemër pozitiv që fillon me atë shkronjë. Kartat lihen në një tryezë dhe njerëzit në grup mund të ecin për të parë secilën. 

Pastaj personi përgjegjës për grupin duhet të zgjedhë dy persona rastësisht. Këta njerëz do të duhet të përpiqen të mbajnë mend disa informacione nga karta e personit tjetërMe Kthesa i kalohet dy personave të tjerë derisa të përfundojë grupi. Një mënyrë argëtuese për të njohur të tjerët.

Lojërat e prezantimit ndihmojnë në lidhjen

Lojë me top

Një lojë shumë e thjeshtë që mund të përdoret në shumë mënyra në varësi të nevojave të grupit. Loja e topit është shumë e gjithanshme, në këtë rast dhe për një aktivitet prezantimi konsiston në hedhjen e topit rastësisht tek një person në grup. Ky duhet të thotë emrin e personit që ka kaluar topin dhe ia hedh me radhë një anëtari tjetër të grupit. 

Pastaj një raund tjetër mund të bëhet me detaje të tjera, për shembull, me disa nga mbiemrat nga loja me letra. Personi që merr topin duhet të thotë një mbiemër që e mban mend nga kushdo që ia kaloi topin. 

Kush eshte kush

Një nga lojërat më të njohura të bordit të viteve '90 dhe që shumica e mbrëmjeve të lojës e ka dhënë në shumë shtëpi. Gameshtë një lojë ideale për të krijuar një aktivitet prezantimi në grupe njerëzish që nuk e njohin njëri -tjetrin, edhe kur bëhet fjalë për fëmijët.

Loja konsiston në përpjekjen për të marrë me mend se kush është kush nga të dhëna të caktuara. Personi përgjegjës i grupit duhet të përgatisë disa karta në të cilat përfshijnë pyetje të tilla si: Kush ka lindur në të njëjtin muaj me mua? Kush ka më shumë vite në grup? Kush ka udhëtuar më shumë ose më shumë vende të huaja?

Pastaj kartat shpërndahen midis njerëzve në grup. Secili do të duhet të intervistojë të tjerët bazuar në këto pyetje, për të zbuluar informacione për secilën prej tyre. Në fund, përgjigjet që secili ka gjetur bashkohen dhe përcaktohen të dhënat e hetuara.

Katër qoshe

Për këtë aktivitet, jepini secilit person një fletë letre, gjithashtu një stilolaps ose laps. Secili duhet të vizatojë diçka në qendër që i simbolizon ose i përfaqëson ato. Në çdo cep do të duhet të vendosni informacione për veten tuaj. Mosha juaj do të shkojë në këndin e poshtëm të djathtë. Në të majtë, diçka që nuk ju pëlqen për mënyrën sesi jeni ose personalitetin tuaj.

Në këndin e sipërm të djathtë ata do të duhet të vendosin atë që është ëndrra e tyre më e madhe në jetë, mund të jetë në punë, në nivel akademik ose personal, do të varet nga lloji i takimit. Së fundi, në këndin e sipërm të majtë ata duhet të vendosin një hobi. Pastaj çarçafët janë varur në mur dhe secili anëtar zgjedh një që nuk është i tyre.

Takimi i njerëzve me lojëra prezantimi është një mënyrë për t'u lidhur

Secili person mund të zgjedhë se çfarë të pyesë për atë që sheh në fletë dhe pronari do të duhet të shpjegojë simbolin e tij, atë që nuk i pëlqen te vetja ose atë që dëshiron të pyesë. Kështu, nga ana tjetër, secili do të prezantojë veten në mënyrë indirekte, përmes njerëzve që përbëjnë grupin.

Çdo aktivitet prezantues duhet të bëhet me argëtim sepse në momentin që dikush ndihet i frikësuar ose i dhunuar, loja ndalon të ketë kuptim. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme që gjithmonë të zgjidhni pyetje të vogla personale që nuk mund të shkaktojnë dëm ose shqetësim për njerëzit. Meqenëse gjetja e vetes para të huajve mund të jetë komplekse dhe e vështirë për tu menaxhuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.