Shembull tronditës i pabarazive të kësaj bote

Videoja që po ju sjell sot është mjaft tronditëse. E pashë disa javë më parë duke ditur që do të më trishtonte, por mendoj se është e nevojshme që të hapim sytë dhe të shohim se çfarë ndodh në këtë botë, ndonjëherë, të padrejtë.

Në disa raste kam folur për fatin, duke iu referuar, si diçka që nuk ekziston nëse nuk krijojmë kushtet e nevojshme për ta "krijuar" atë. Fati është diçka për të cilën duhet të punohet, duke qenë konstant në atë që bëjmë, dhe pastaj do të jemi në gjendje të krijojmë dhe kapim atë fat.

Sidoqoftë, ekziston diçka shumë elementare, diçka për të cilën nuk jemi të vetëdijshëm. Shumica dërrmuese prej nesh ju tashmë jeni me fat që nga dita e parë që kemi lindur. Ne jemi me fat që kemi lindur në një botë, në botën tonë, në të cilën nuk na mungon ushqimi dhe kemi njerëz përreth nesh që kujdesen për ne dhe na duan.

Ka njerëz që, që nga momenti i lindjes, kalojnë vuajtje që nuk kanë lidhje me ta. Ata kanë lindur të shëndetshëm dhe të dashur, megjithatë kanë lindur në një tokë djerrë, e rrethuar nga luftërat dhe e harruar nga pjesa tjetër e botës.

Isshtë rasti i këtyre 2 fëmijëve. Shpresoj që pasi të shikoni videon të ndiheni shumë me fat dhe të jepni çdo ditë faleminderit qe ke lindur aty ku je. Ndoshta, kur video të mbarojë, ju do t'i qaseni problemeve tuaja nga një këndvështrim tjetër:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Norma Barcenas dijo

  Unë mendoj se ajo që duhet të bëj që të mos ketë më shumë fëmijë që vdesin nga uria është të operoj të gjitha gratë në ato vende dhe burrat në mënyrë që ato të kenë më shumë fëmijë dhe fëmijët të mos vuajnë më shumë përndryshe unë nuk e shoh zgjidhjen.

 2.   Mark Neumann dijo

  Ajo që kemi parë nuk ka emër ... këta të vegjël janë shembulli që ka arsye për të lënë mënjanë luftërat dhe se paratë e botës nuk janë të mjaftueshme, duhet DASHURI.

 3.   Jaime Sorcia Ortega dijo

  pa fjalë, por edhe duke parë faktet, njerëzimi nuk bën asgjë, unë përfshij veten time

 4.   Kary roo dijo

  Unë jam i tronditur, dhe me një zemër të rëndë, është shumë e trishtuar të shohësh këto lloj realitetesh dhe të dish që ne nuk mund të bëjmë gjithnjë diçka për këtë. E vetmja gjë për të cilën mund të mendoj është të ndihmoj ata njerëz që i kemi afër dhe në nevojë dhe që shpesh i injorojmë.